La ce te gândeşti când spui „moldovean“?

Articolul este absolut stupid pentru ca perpetueaza generalizarile si stereotipurile care ii caracterizeza pe oamenii slab educati sau ratati si suparati pe viata. In realitatea in romania situatia e simpla. In ardeal, bucovina, banat avem civilizatie pentru ca am avut creier nemtesc. Si la bucuresti e la fel ca am avut dinastie tot nemteasca. Apoi mai avem ceva mai rasarite constanta si prahova din ratiuni turistice si strategice (port). In rest oltenia muntenia si moldova (fara bucovina) sunt la periferia civilizatiei sunt zone balcanice inapoiate din punct de vedere a ceea ce se intelege azi ca civilizatie, dar bogate ca si conservator de traditii si folclor si cu o anumita inocenta pierduta in lumea urbana si actuala.
 
pondera mare a personalitatilor moldave (si nu numai) in elita romaneasca de acum si de atunci se datoreaza faptului ca acolo unde e greu aspiratiile, ambitiile si vitalitatea e mare (trebuie sa exista si conditii sa se manifeste ca de aia in basarabia oricat de mare e potentialul moare in fasa) spre deosebire de produsele civilizatiei care sunt blazare, lene si suficienta (am descoperit-o pe la burse in strainatate unde apatia majoritatii vlastarelor traite in lux si pace m-a socat)
 
Albastru;212405 said:
Articolul este absolut stupid pentru ca perpetueaza generalizarile si stereotipurile care ii caracterizeza pe oamenii slab educati sau ratati si suparati pe viata. In realitatea in romania situatia e simpla. In ardeal, bucovina, banat avem civilizatie pentru ca am avut creier nemtesc. Si la bucuresti e la fel ca am avut dinastie tot nemteasca. Apoi mai avem ceva mai rasarite constanta si prahova din ratiuni turistice si strategice (port). In rest oltenia muntenia si moldova (fara bucovina) sunt la periferia civilizatiei sunt zone balcanice inapoiate din punct de vedere a ceea ce se intelege azi ca civilizatie, dar bogate ca si conservator de traditii si folclor si cu o anumita inocenta pierduta in lumea urbana si actuala.

Si tu faci acelasi lucru, numai ca nu iti dai seama :) Interesant este lejeritatea cu care jignesti o mare parte din regiunile Romaniei.
 
Albastru, slab educati, prosti ,bogati, ingamfati sau cel putin incercand sa para ceea ce nu sunt, sunt romani .

Si sa nu uiti ca pe spinarea alora din mina, sau celor care inca prasesc pamantul cu sapa, traiesc multi de astia cu vile din "asha zisele zone civilizate". Si din punctul asta de vedere nu stiu care e mai sarac sau mai civilizat

Cand spun moldovean , ma gandesc la romanii de langa Prut, de pe ambele parti.
 
Moldovean-Persoana care locuieşte(a locuit) în regiunea Moldovei istorice cu toate implicaţiile(limbă cultură...).Nu cred că am putea trasa o linie,moldovenii sunt aşa,transilvănenii invers.Este important aportul moldovenilor şi la cultură,şi la păstrarea intactă a naţiunii şi tradiţiilor(”moldovenii sunt tradiţionalişti”).Nu ştiu cine deţine ziarul,dar aş zice că următorul articol va fi :Federalizarea,diferenţele enorme dintre regiunile româniei sunt strigătoare la cer,ultima soluţie viabilă.
 
la un furt la care am fost martora.Nu vreau sa ma dau in detalii.Pretura noastra fura cum poate:doua automobile cu o saptamana in urma au fost incarcate cu borcane(cu ce anume nu am inteles era noapte) pe la orele 21:00.Ce am inteles?Ajutoarele umanitare stiti unde pleaca...?doar nu fac muraturi pe iarna in sediul preturii...nu?Si,iata moldoveanu...cara tot ce vede.Si,doar pt buzunarul lui..fara ca sa se mai gandeasca ca cineva azi nu are ce manca,da "el" se aprovizioneaza pe iarna...pe seama altor mai infometati ca "el".Isi creste un airbag in fata ca sa cada moale...Iar noi tot moldoveni ca ei nu-i putem opri?la cine puteam sa sun in momentul cela?era cineva sa ma bage in seama?nu cred.....
 
mia lasat cinev un offline care ar raspunde la tema respectiva : DEDICAT PENTRU TOTI MOLDOVENII !!! UN Moldovan nu se saluta: - Iti zice "zdarova" bai. UN Moldovan nu te deranjeaza: - Iti da beep-uri. UN Moldovan nu se supara: - Te iarta cu o bere. UN Moldovan nu are prieteni: - Are tavarisi si bratani. UN Moldovan nu te loveste: - Iti freaca un pumn. UN Moldovan nu are bani: - Are kapusta, evra si lava. UN Moldovan nu vrea masina: - Vrea Bumer si Mars. UN Moldovan nu face "party": - Face dansuri, discoteca si kalbaseala. UN Moldovan nu fura: - Face calim. UN Moldovan nu se bate: - Se duce la "strelca". UN Moldovan nu Intirzie: - Vine cu marshrutka. UN Moldovan nu lucreaza pentru stat: - Lucreaza pentru alte state. UN Moldovan nu bea pina dimineata: - Pina vine politia. UN Moldovan nu e in pas cu moda: - O dicteaza......:D:D:D:D
 
"ma gandesc ca si noi suntem fara cultura si furam servetele de prin hotele"



unde ma aflu nu se fura servetzele ....se scot bani d pe conturi bancare .......:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:Ddar totushi e bine sa se creada k furam sevetzele :D:D:D:D:D:D
 
anonymus_xxx;218024 said:
...Sigur nu la ROMIni. :D:D:D:D(oare imi iau ban ?!:D)

Eu sper.....:) ) :)) sa noo.:):) ....Fiekare forum......:) trebuie sa aiba clownii lui.....:)
Si kum Jerry nea parasit......:))......ai ramas doar tu.......:):):):):):):):):):):):)
 
Endo;218017 said:

Treaba e ca de multe ori, unde canta O-zone, este introdus ca fiind grup romanesc. De ce? Oare fiindca fara casele de discuri din Romania nu ajungeau unde sunt. Sau ca Moldova se gaseste mai greu pe harta Europei...Sau poate ca vorbesc limba romana(la fel ca in Romania), nu romana din Moldova.
 
FogDucker;218028 said:
Treaba e ca de multe ori, unde canta O-zone, este introdus ca fiind grup romanesc. De ce? Oare fiindca fara casele de discuri din Romania nu ajungeau unde sunt. Sau ca Moldova se gaseste mai greu pe harta Europei...Sau poate ca vorbesc limba romana(la fel ca in Romania), nu romana din Moldova.

Nu prea cred eu ca cei care le cumpara albumul in SUA, stateau ei cu atlasul in mana sa vad unde e RM/Romania sau stateau sa analizeze gradul de slavizare a unei limbe latine de o parte si ala a Prutului :)

Dar ai dreptate la partea cu casele de discuri. Indiferent de cat de bun artist esti, daca nu ai pe cine sa te introduca in sistem, nu ai cum sa reusesti.
 
anonymus_xxx;218024 said:
...Sigur nu la ROMIni. :D:D:D:D(oare imi iau ban ?!:D)

nu tre! ne mai distram si noi cu tine =))))

Tu esti ala gen patriotii Maldavei te iertam, n-ai ce sa le ceri...ochelari de cal, putza de furnica
 
Back
Top