La Chisinau, politia intervine in forta impotriva unionistilor

Black;171312 said:
Ce ma intristeaza in militant e ca nu se dedica ideilor ci partidului.
Indiferent pe cene l-ar retine politia, chiar de-ar fi Unionistii la guvernare si i-ar retine pe alde Voronin ca merg sa depuie flori la monumentul lui Lenin ar trebui sa ne revoltam.

Imi este interesant cum o sa se revolte maine democratii de pe forum in cazul in care in viitor vor fi incalcate drepturile comunistilor.
Daca sa ne intoarcem ceva in urma, inainte de 2000 si PCRM a fost nu o data retinut la mitinguri, daca nu gresesc in 1999 sau 2000 actiunele pensionarilor organizate de comunisti au fost reprimate de "democratii" care se afla astazi in opozitie.
Anul trecut au fost retinuti si batuti activistii partidului national bolsevic, noul partid comunist si alte organizatii de extrema stanga. Nu am observat vre-o reactie din partea "opozitiei democrate"
Mi se pare ca "democratia" voastra este cam selectiva :)
 
De ce a noastra, nu e si a ta?

Am plasat ideea igalitatii care tre s-o pastram - nu-i nici intr-un caz apararea unora sau altora.
Tu insa, militant, ai spus ca "razboiul tau s-a terminat, sa-i vedem pe altii cum lupta". Ce-ai castigat de esti asa linistit si noi nu sutem? Ai castigat ceva p-tru toti sau ai castigat p-tru tine? Pin mai ieri toti eram cu "magicianul" Rosca pe baricade, nu vad sa se fi schimbat ceva incat sa nu mai ies si azi odata. Tu, militant, de ce esti asa linistit?
 
Black;172009 said:
De ce a noastra, nu e si a ta?

Am plasat ideea igalitatii care tre s-o pastram - nu-i nici intr-un caz apararea unora sau altora.
Tu insa, militant, ai spus ca "razboiul tau s-a terminat, sa-i vedem pe altii cum lupta". Ce-ai castigat de esti asa linistit si noi nu sutem? Ai castigat ceva p-tru toti sau ai castigat p-tru tine? Pin mai ieri toti eram cu "magicianul" Rosca pe baricade, nu vad sa se fi schimbat ceva incat sa nu mai ies si azi odata. Tu, militant, de ce esti asa linistit?

Ai nevoie de "senzatia schimbarii" sau de schimbare insusi? Schimbarile au venit si sunt foarte semnificative, pacat ca nu estei capabil sa simti si tu aceasta momentele istorice prin care trecem, efectele le vei resimti abia peste 4-5 ani poate.
Schimbarile nu au loc intr-un an-doi, pacat ca cei care azi infaptuiesc aceste mari schimbari sunt huliti asa cum era hulit Mihai Viteazu cand a plecat sa pupe la Constantinopol papucul sultanului. Cine se astepta ca in 1600 acest "tradator" va unifica cele 3 state romanesti?!
 
La concret militantule, ce schimbari?
Si lasa atacurile astea de doi bani, capabil incapabil, ca nu suntem aici sa ne tragem de par.

Aprpo de termeni, nu stiu de ce simt eu ca Rosca nu va trece in alegerile din 2009, s-atunci vei veni cu scuza ca nu i s-a acordat destul timp de aia nu le vedem?
 
militant;172024 said:
Schimbarile nu au loc intr-un an-doi, pacat ca cei care azi infaptuiesc aceste mari schimbari sunt huliti asa cum era hulit Mihai Viteazu cand a plecat sa pupe la Constantinopol papucul sultanului. Cine se astepta ca in 1600 acest "tradator" va unifica cele 3 state romanesti?!

Dragul meu, daca vei citi cu atentie istoria adevarata, nu cea care ne place noua sa credem ca e adevarata, vei constata ca nici pe departe Mihai nu a unit cele trei state romanesti pentru ca era animat de dorinta unitatii romanilor de pretutindeni. In realitate conflictele sale cu Sigismund Bathory, respectiv cu Ieremia Movila, au dus la acele campanii prin care a cucerit (asta e totusi termenul corect) Ardealul si Moldova! Daca e sa vorbim de notiunea de "unire a tuturor romanilor", ea a inceput sa faca adepti in acest colt de lume de-abia prin secolul al XIX-lea.
 
Nationalismul si crearea statelor nationale a aparut abia catre mijlocul secolului XIX. Iar la Mihai Viteazul era "pohta ce-am pohtit". Asta insa nu ii reduce cu nimic din merite. Si ca sa fie clar, Mihai, nu era oltean. A fost doar Ban al Olteniei.
 
Back
Top