La cumparaturi pe Ebay

Alex

New Member
Vara trecuta am cumparat de pe Ebay un aparat folo si mi l-au trimis prin ceva serviciu standard de delivery. Pana la urma am mers la posta moldovei sa ridic coletul.

Numai ca surpriza, au vrut sa ma jucheasca de niste bani, noroc ca aparatul a valorat sub 200 de euro si cica tot ce e peste suma asta, e supus taxelor de import.

Stie cineva despre ce taxe e vorba si cum se calculeaza? Ca sa stiu daca merta sa fac o cumparatura mai mare pe Ebay sau nu are rost...
 
Persoanele fizice au dreptul de a importa marfuri pana la 200 euro, fara plata taxelor. Daca articlul depaseste pretul 200 euro se plateste din suma totala si nu din diferenta de pret.
Daca faci comenzi din US, mai bine gaseste pe cineva plecat prin Work & Travel sa ti le aduca... restul sunt detalii.
 
In iulie, vara trecuta, valoarea coletului importat a fost de 178 EUR, deci peste 200 USD. Si doamna care mi l-a inmanat a mentionat de 200 EUR pe care daca ii depaseste, produsul e supus taxelor. Ceea ce ma intereseaza pe mine este valoarea % a acestor taxe. 5, 10, 15% sau mai mult din valoarea reala a coletului?
 
Asadar, am sunat azi sa ma informez. Cam prost vamesul ce-i drept, dar din cate am reusit sa scot de la el, rezulta ca dupa ce tragi o linie la toate taxele aplicate, valoarea sumei care trebuie platita reprezinta aprox. 30% din valoarea produsului importat. Fantastic.

Apo, vanzatorul din UK imi spune ca poate sa declare coletul cadou cand il trimite si sa-l ambaleze ca atate "ca sa evit taxe la import". Stiam si eu candva de scutiri de taxe pentru cadouri, numai ca azi mi-a fost infirmata teoria. Nu stiu daca e doar ceea ce crede nenea care a facut imediat calcule sa vada cat poate juchi de pe mine, sau e si lege in baza caruia trebuie sa platesc.

Are cineva experienta recenta de acest fel?
 
da, chestia cu cadoul tot e ok... sau crearea unui invoice fake, precum e second hand shi costa mai putzin de 200 euro... un prieten de-al meu a primit astfel 2 produse insotite de un invoice fake shi a fost ok...
 
Hm, dar atunci exista o problema - daca se intimpla ceva cu produsul in timpul transportarii acestuia, compensatiile vor fi foarte mici.

Exista si aici un workaround? Sau acest bat are doua capete si n-ai ce-i face?
 
Daq serios, cum a decurs cumparatura, vreau shi eu sa yncerc sa cumpar un obiect care la noi nu se vinde, iar de acolo nu are cine sa-l aduca.
 
salutare
am incercat sa cumpar un produs la care vinzatorul accepta doar paypal, shi am incercat sa-mi inregistrez cardul, dadea eroare (am un card visa electron de la victoriabank).
1.se poate de cumparat cumva, daca da unde (pe ce site)? shi cum cu ajutorul a visa electron?
2. dupa cum am inteles Moldova nu intra in lista tarilor paypal, atunci inseamna ca nici visa clasic deschis la orishice banca din Moldova nu va merge?
 
Oficial nu e posibil sa faci un account in Paypal daca esti in Moldova.

Eu am un card Visa Electron de la Fincombank, cu el pot face cumparaturi online (pe Amazon, Godaddy, etc).
 
nu stiu care ar fi situatia in moldova , dar aici in turcia exista un serviciu de expediere al coletelor kargo .. de la istambul pina in antalya in timp de 3 zile am platit pe colet vreo 13 doları... pe 10 kg ... imi e interesant situatia pentru moldova ....
 
La mine cardul de la Banca de Economii merge la Paypal, incercati sa alegeti un card Visa Electron sunt mai recomandate pentru operatiile pe internet, eu am un card de baza italian si restul moldovenesti , cat priveste siteurile,cu Ebay probleme nu ai ca acolo poti inregistra orice adresa e deajuns vanzatorul sa trimita in MD, de pe Amazon nu poti cumpara tot, majoritatea nu trimit in MD!Trebuie sa trimiti cuiva care traieste intr-o tara din acele liste...sunt multe site-uri care accepta 2CO, Google Checkout si multe alte platforme care includ si Moldova sau pur si simplus direct cu cardul insa aici fiti atenti ca sunt multi scammeri , daca are cineva nevoie de ajutor apelati
 
Back
Top