Liceul Prometeu

se duce pe apa sambetei, pretzurile cresc insa nivelul de predare scade..

la clasele primare se preda bine shi sunt conditzii bune, dar in rest, just another lyceum..
 
Stiu ca are renume, dar nu prea vad rezultate!!!E un liceu de elita , unde invata copii de bani gata!!! Nici acum nu stiu exact unde se afla, e dosit bine!!!
 
invatamintul privat ar fi un business bun in Chisinau - cererea e nebuna, iar oferta e cam slaba, plus infrastructura nu e cine stie ce... sa vina cineva si sa construiasca o scoala normala cu profi bine platiti, sali de compiutere, sala sportiva normala (nu doar pentru basket, dar pentru toate sporturile, bazin, si vreun stadion extern pentru fotbal), cu toate celea ce le trebuie copiilor precis ca intr-un an doi isi face renume mai ceva decat prometeu si toate celelalte licee luate la un loc.
 
pentru cei ce invata la prometeu:vreau sa stiu mai multe despre clasele primare de acolo:adica citi copii sunt in clasa ,la ce nivel sunt profii,cit costa etc etc.Daca cineva din voi cunoaste aceste info ,nu tineti in voi:)
 
60 $ pe luna, conditiile excelente, inainte de lectii copii pleaca la biserica din curtea scolii la o slujba de 30 min, au sala sportiva destul de dotata, dendrariumul alaturi, uneori pleaca acolo la plimbare.

profesorii in varsta sunt foarte buni, paremise 3 profesori sunt din romania, deja de vreo 8 ani sunt aici in moldova. profesoarele ( sau invatatoarele ) mai tinerele sunt mai problematice.. aici ori ai noroc de una buna ori trebuie sa lupti sa transferi copilul in alta clasa.

lectii de religie, sah, inot, etc.. copilul poate ramane dupa lectii la program pana la 16.30 - 17.00 unde-shi face lectiile cu invatatoarea. cantina destul de buna. nu shtiu, din toate liceele din md, treapta primara consider ca сel mai bine de fakut la prometeu.

un singur minus ar fi copii de'acolo.. 60 % sunt stricati shi alintatzi, respektiv influentzeaza intr-o anumita masura copii normali din familii normale.
 
mie mi se pare aberant sa platesti 600 euro pentru scoala primara numai ca sa il inscrii, pe langa taxa aia pe luna... eu nu inteleg cu ce ii mai buna o scoala particulara de una de stat. eu am invatat intr-un de stat si am iesit om normal...
 
m-am exprimat cred ca greshit.. 600 de euro nu e doar pentru treapta primara... ai platit o data shi deja achitzi taxa lunara.

1) e liceu roman.. uniqul totushi.. deshi clar ca mare lukru din asta nu e.. mai mult la nume se limiteaza..

2) studiile de calitate.. сel putin treapta primara.. sunt shi la treapta gimnaziala/liceala profi buni dar multi au plecat shi au venit tampitzi de prin Univers Moldova shi Slmm, ceea ce strica mult liceul..

inainte Prometeul oferea ocazii serioase de a continua studiile in strainatate, in mare parte Romania/SUA .. acum insa shi partea asta scade considerabil.. ocazii de acestea sunt aproape ca-n orice alta shcoala..

orikum treapta primara sunt convins ca merita de fakut la prometeu.. mai departe.. nu shtiu.. nu vad o alta alternativa mai buna..

inqa un plus la prometeu.. nu-i coruptzie serioasa ca-n alte shcoli.. are direktorul unele "donatii" din partea unor elevi cu situatia mai slaba la invatzatura.. dar nici un profesor ( ABSOLUT NICI UNUL ) nu ia mita.. nu poti sa cumperi o nota, nu poti teza s-o cumperi shi tot asha..
 
Sunt de acord (Cu Adrenalina) ...pina la urma totul depinde de profa peste care dai..
Dar liceul privat iti ofera siguranta k nimeresti intr-un colectiv de parinti preocupati de soarta copiilor lor...
 
nu e regula faza cu parintii... poate fi un colectiv si cu parinti care vor sa arate prietenilor ca copilul lor merge la o scoala cu plata...
mame chitite si raschitite, cu masinute, ducandu-si copilasii la scoala si apoi se duc la o cafeluta sa discute despre pedichiura...
 
Arina are mai multa dreptate in kazu de fatza.. mai mult parintzilor nu le pasa de copii, ei ii dau la shkoala privata shi ku asta s-a zis..
 
animaluts said:
m-am exprimat cred ca greshit.. 600 de euro nu e doar pentru treapta primara... ai platit o data shi deja achitzi taxa lunara.

Cu asa taxe si asa copii alintati si parinti care sa-si permita taxele mai bine deja e sa 'naimesti profi privati care sa-ti vina acasa sau sa te duci la ei acasa si sa iai lectii particulare, cel putin clasele primare.... ii pui copilului o baza buna si pe urma iti iai de-o grija si poti sa-l dai si la scoli normale pentru gimnaziu ca sa se mai socializeze un pic...

Da oricum e prosteasca situatia curenta in invatamant... profii normali care erau deja imbatranesc sarmanii si ies la pensie, sau pleaca peste hotare.
 
animaluts;141680 said:
daqa nu ma inshel 600 euro.. mai putzin la sigur nu e, poate doar mai mult.. 90 % ca e 600.

defapt taxa de intrare era 600 $ cand eu am intrat in clasa 1..avind in vedere ca au trecut 9 ani de atunci...pot sa zic linishtita ca nu a ramas tot aceeashi!
 
multe impresii bune despre prometeu create din publicitate?caci altfel nu poate fi...invat la prometeu si e frig se fura manuale din clasa nimeni nu-i pasa...sau intoxicat 3 copii au avut febra unul dintre ei avand40,2 a lesinat si a venit salvarea mai departe faceti concluziile

taxa de intrare e 850 de dolari

de unde ati scos inotul?imi spuneti si mie?si cu biserica?
totul era inainte dar acum...
 
Catre cei care shi-au exprimat parerea mai sus:

Eu mi-am facut studiile la Liceul Prometeu din clasa 1 pina 10, dintre care 6 ani pe bursa. Da, la Prometeu sunt copii alintati. Dar copii alintati sunt prezenti in toate liceile.

FAteta pozitiva e mult mai mare decit cea negativa - datorita educatii care mi-au oferit-o profesorii, am trecut la mai multe concursuri de limba engleza pina am cishtigat o bursa in Marea Britanie. Acum sunt la universitate in UK, shi din clasa mea de 17 oameni care au absolit la Prometeu, doar 4 sunt la momentul de fata in Moldova! Acest fapt ne zice ceva... Majoritatea copiilor sunt plecati pe bursa in Franta, Romania, Germania shi UK.

Si dragi utilizatori ai acestui portal, toti profesorii care vin sa ne predea la Prometeu din alte licee sunt superbi! In cele mai multe cazuri sunt persoane care scriu carti in domeniu sau profesori cu experienta in predare exceptionala. Acei care nu predau bine dupa standarte prometeene sunt rapid dati afara (la fel ca si elevii care nu invata bine).

Concluzia este ca Prometeu e un liceu de exceptie in ceea ce tine de nivel de predare, organizare, disciplina shi multe multe alte chestii care le intereseaza pe parintii elevilor de azi, si care ar fi trebuit pe cinste apreciate de societate.

Ecaterina Sanalatii
 
Cherry-flavour sincer imi vine sa cred cu greu ceea ce spui tu. Nu cunosc liceul si nici ca m-ar interesa prea tare... dar totusi suna mult prea bine... oare e chiar adevarat? Sau e doar o parere romantica?

P.S.
Scuzati-mi ignoranta... cum se zice corect... plecati pe bursa sau plecati cu bursa?
 
Back
Top