limba moldoveneasca se va numi din nou romana?

Norocel

New Member
Un semn bun. Am vazut filmul de azi de la 7.30 pe EU TV. La final a spus: au dublat in limba romana actorii....
Eu prin asta inteleg ca va urma ca limba moldoveneasca sa fie din nou numita limba romana? Ca doar romana este iar trermenul de moldoveneasca e doar inventat de rusi.
Si am observat ca filmele de dimineata, cele pentru copii sunt si dublate s subtitrate in romana. O idee buna pentru ca nu dezavantajeaza pe nimeni.
 
Normal ca aceasta `facatura` va ajunge doar o amintire ... ca si perioada de ocupatie.
Pentru ca asta a avt RM: o perioda de ocupatie straina!
 
Sper sa iasa liberalii si sa faca urmatoarele:
1. Anularea vizelor pentru romani
2. Redenumirea limbii oficiale in limba romana
3. Unirea Basarabiei cu patria mama, Romania.
 
personal pentru mine e foarte neplacut ca noua ni se impune limba moldoveneasca pruca ea nu exista si nau existat niciodata manuale de limba moldoveneasca,alfabet moldovenesc etc. si e pacat ca noi acceptam si nu facem nimic pru ca sa fie mai bine
 
Poate intrebarea "e romana sau moldoveneasca" ne face sa gindim la lucruri inutile? Poate azie e mai important sa ne gindim la economie?
 
Care Limba MoldoveNeasca??Nu exista asa ceva...Atit timp cit o sa privim cu indiferenta problema,atit timp vor mai exista asa idei care sustin existenta acestei "limbi"
 
D&G;222093 said:
Care Limba MoldoveNeasca??Nu exista asa ceva...Atit timp cit o sa privim cu indiferenta problema,atit timp vor mai exista asa idei care sustin existenta acestei "limbi"

Vorbesc oare oamenii din regiunea Moldovei romana diferit de oamenii din intreaga romanie? Poate fi considerat acest grai ca dialect? Acest adevar nu e simplu shi clar?
 
Sunt anumite expresii care eu nu le inteleg.Adica folositi anumite regionalisme care pentru mine sunt necunoscut.Ceva diferente tot sunt, mici ce-i drept.
 
"Limba moldoveneasca" se va numi, asa cum ar trebui de fapt, Limba olteneasca sau Limba ardeleneasca, la alegere pentru fiecare, iar limbuitorii de grai pot vorbi in continuare in limba slavolniceasca. Pun pariu ca nu ati inteles nimic din toate astea, pentru ca am vorbit in Limba romana-aiuriceasca. (Cine ma face primul Aiurici, ala este!)
 
Nu a existat aceasta limba a fost creata artificial de STALIN ca sa aduca un plus la diferentele artificiale create fata de romani.
 
Limba americana, limba braziliana, limba argentiniana, limba bielorusa, limba austriaca, limba moldoveneasca... Limbile astea pot exista doar in capetele unor retardati mintal sau ale unor slujitori ai intereselor straine izvoarelor acestor limbi.
 
Back
Top