"Limba moldovineasca - OFFTOPIC"

m_c_B

ommm...
"..Era inceputul primaverii (in mijlocul iernii) .S-au sfirsit sarbatorile si cele pe stil nou si cele pe stil vechi. Zapada s-a topit. Soarele stralucea,iar in paginile unui forum a inceput "sa incolteasca " floarea libertatii , semanata inca la sfirsitul deceniului opt al secolului douazeci..."

Acesta este un posibil inceput de scenariu dintr-o piesa in care noi putem fi
actori dar si regizori. Uni in roluri principale altii secundare ,dar cu totii in roluri importante.
"Piesa" e compusa din mai multe parti si n-are inca o denumire.
Prima parte ar putea fi numita "limba maldavineasca - offtopic".

Propun formarea unui "grup de lucru" pentru regizarea ,continuarea scenariului si interpretarea piesei.
Este binevenita orce ideie ,orce propunere constructiva.

Aceasta "piesa" nu este una oricare ci una care va avea un succes rasunator ,altfel nici nu poate fi .
O necunoscuta mai este si timpul de realizare. Acesta termen ar putea fi restrins prin participarea oamenilor simpli , ong-urilor , mas-media ,
primarilor , deputatilor , ROMANILOR de peste Prut etc.

Hai sa aratam de ce sintem in stare , sa fim mindri ca sintem ROMANI !
 
totul se reduce la gindirea fiecaruia...eu stiu ca ma simt roman si vorbecs limba romana fara sa imi mai spuna cineva lucrul asta...
fiecare din noi poate sa citeasca istoria si ssi dea seama de asta..
tot ce se intimpla la noi tine de politica dusa de "porcii" de demnitari..asta e..
este o problema deja rasuflata...ar fi mai bine sa se puna in practica, nu sa vb pe forumuri lucruri mari si cind ne intilnim pe strada sa uitram de acestea..e urit...

este un dialec ceea ce vb aci..si nu tre sa ne fie rusine...asa cum cei din ardeal vorbesc in felul lor, sau maramuresenii,,,sau moldovenii din romania...si nu se sinchisesc...si nu zic ca vb limba maramureseana etc...asta e...
 
dor007;172201 said:
Eu pot voghi şî moldovineşti dacî trebu - numa numiţîl dialect da nu limbî!

Sa vorbesti in dialect e normal, ca oriunde in lume.Dar sa scrii in dialect, asta e putin mai complicat. Lol
 
intruder;172330 said:
Sa vorbesti in dialect e normal, ca oriunde in lume.Dar sa scrii in dialect, asta e putin mai complicat. Lol

Eu î-mi cer scuze, dar nu prea înţeleg ce e aia LOL? Ar trebui să rămîn jugnit?
Am vrut să zic că moldoveneşte e doar dialect şi nu limbă...
 
dor007;172352 said:
Eu î-mi cer scuze, dar nu prea înţeleg ce e aia LOL? Ar trebui să rămîn jugnit?
Am vrut să zic că moldoveneşte e doar dialect şi nu limbă...

Mersi, am găsit in google...
 
dor007;172352 said:
Eu î-mi cer scuze, dar nu prea înţeleg ce e aia LOL? Ar trebui să rămîn jugnit?
Am vrut să zic că moldoveneşte e doar dialect şi nu limbă...

mai precis: subdialect! si nui nimic daca spun ca e limba, or toti stim cei cu adevarat!
 
Back
Top