Limba rusa in Moldova

Smile

Just smile...
http://play.md/video/da88c274-8834-418f-8fe2-94c9dfdab551

Miscarea Social-Politica "Ravnopravie" cere ca limbii ruse sa i se acorde in R.Moldova statutul de a doua limba de stat. Miscarea a formulat aceasta revendicare duminica, 4 noiembrie, in cadrul unei actiuni de protest organizate la Chisinau, in colaborare cu Uniunea Tineretului Euro-asiatic, o organizatie de tineret radicala din Rusia.
Potrivit Agentiei INFOTAG, la actiune au participat citeva zeci de persoane, preponderent tineri, membri ai "Ravnopravie" si ai organizatiei ruse. Protestatarii s-au adunat in fata sediului Guvernului, linga Arcul de Triumf, dupa care au mers in mars spre ambasada Federatiei Ruse. Ei au cerut Guvernului sa promoveze o politica de apropiere de Rusia, iar in fata Ambasadei au scandat apeluri catre Rusia "sa nu uite de Moldova".
In timpul marsului, protestatarii au fost injurati de oamenii care treceau pe strada. Acestia s-au aratat nemultumiti de actiunea de protest, cerindu-le demonstrantilor "sa mearga in Rusia cu asemenea lozinci".
Primaria a autorizat initial actiunea de protest, dar ulterior a retras autorizatia, dupa ce a fost informata despre preconizata venire la Chisinau a reprezentantilor organizatiei radicale ruse. Organizatorii protestului insa, sustin ca actiunea lor a fost autorizata.

ce parere aveti ?
 
Miscarea tinerilor asiatici a devenit o miscare marginala dupa retragerea ucrainenilor si nu mai reprezinta o miscare internationalista ci una pur ruseasca, deci si influentei sale in spatiul ex-sovietic a venit sfarsit.
Etnicii rusii nu au avut niciodata nici o influenta in Basarabia, nici nu o sa aiba, pentru ca persoane care se recunosc ca "rusi sunt foarte putine, si putine care sunt interesate de problemele limbii ruse, in afara de un grup mic de studenti de pe la Univeristatea Slavona.
Cred ca dupa 2009 si aceasta va fi inchisa si va veni sfarsit oricarei msicari in favoarea limbii ruse.
 
Cateva zeci de oameni. Injurati de trecatori. Asta spune totul despre interesul populatiei RM pentru oficializarea limbii ruse ca a doua limba oficiala in stat. Avem o problema, totusi: nu cetatenii RM decid, ci guvernantii.
 
dragi moldoveni. vorbiti ce vreti despre limba rusa in moldova, dar nu injositi o, si nu vorbiti rau despre rusi. va rog. pentru ca si eu pot sa va spun ceva nu prea bun. asa ca hai sa fim prieteni.
 
lup;209946 said:
dragi moldoveni. vorbiti ce vreti despre limba rusa in moldova, dar nu injositi o, si nu vorbiti rau despre rusi. va rog. pentru ca si eu pot sa va spun ceva nu prea bun. asa ca hai sa fim prieteni.

spune-ne , poate aflam ceva nou...
 
lup;209946 said:
dragi moldoveni. vorbiti ce vreti despre limba rusa in moldova, dar nu injositi o, si nu vorbiti rau despre rusi. va rog. pentru ca si eu pot sa va spun ceva nu prea bun. asa ca hai sa fim prieteni.

Nu prea vad cum o limba poate fi injosita. Si nici nu o sa-i vorbim de rai pe rusi, pentru ca de cand exista ei numai lucruri bune au facut. Saracii de ei, au vrut sa-i ajute pe toti, numai ca nimeni nu i-a inteles. Ce sa-i faci? Asa se intampla cand te duci in vizita la vecini si apoi uiti sa pleci. Ba le mai iei si casa.
 
eu nu mai sunt in Moldova de ceva ani,dar atunci cand vin in vizita raman socata de ceea ce gasesc acolo.Vreau sa spun doar ca nu rusii ne-au fortat sa amestecam cele doua limbi si sa romanizam cuvinte rusesti,noi singuri am facut-o.Nu putem nega faptul ca medicii din Basarabia sunt mult mai buni decat cei din Romania(la general vorbind) datorita Rusiei si sistemului de invatamant sovietic.Clasicii literaturii ruse sunt remarcati in toata lumea .Dostoevskii,Cehov,Puskin,Lermontov si multi altii,cine nu i-a citit sau cel putin auzit de ei?Cine nu a ascultat Ciaicovskii,Glinka,Rahmaninov?Nu poti sa invinuiesti pe altii,cand de fapt vina este a ta.Intr-adevar politica rusa intotdeauna a fost una de acaparare,dar cine ne-a impiedicat sa procedam si noi la fel ca si Rep.Baltice?.............eram pustoaica mica atunci cand a inceput razboiul din Transnistria....cand rudele mele mergeau pe la mitinguri....,cand oamenii parca incepusera sa se trezeasca....,cand parintii mei cantau impreuna cu prietenii lor ' Desteaptate romane" "la moartea lui Stefan""Hora unirii"....atatia oameni au murit.....cativa colegi de-ai mei au ramas orfani de tata.......si toate astea pentru ce?.....pentru ca peste ani iarasi s-o luam de la capat......credeti-ma ,nu rusii,NOI suntem vinovatii.
 
olenyka;209969 said:
eu nu mai sunt in Moldova de ceva ani,dar atunci cand vin in vizita raman socata de ceea ce gasesc acolo.Vreau sa spun doar ca nu rusii ne-au fortat sa amestecam cele doua limbi si sa romanizam cuvinte rusesti,noi singuri am facut-o.Nu putem nega faptul ca medicii din Basarabia sunt mult mai buni decat cei din Romania(la general vorbind) datorita Rusiei si sistemului de invatamant sovietic.Clasicii literaturii ruse sunt remarcati in toata lumea .Dostoevskii,Cehov,Puskin,Lermontov si multi altii,cine nu i-a citit sau cel putin auzit de ei?Cine nu a ascultat Ciaicovskii,Glinka,Rahmaninov?Nu poti sa invinuiesti pe altii,cand de fapt vina este a ta.Intr-adevar politica rusa intotdeauna a fost una de acaparare,dar cine ne-a impiedicat sa procedam si noi la fel ca si Rep.Baltice?.............eram pustoaica mica atunci cand a inceput razboiul din Transnistria....cand rudele mele mergeau pe la mitinguri....,cand oamenii parca incepusera sa se trezeasca....,cand parintii mei cantau impreuna cu prietenii lor ' Desteaptate romane" "la moartea lui Stefan""Hora unirii"....atatia oameni au murit.....cativa colegi de-ai mei au ramas orfani de tata.......si toate astea pentru ce?.....pentru ca peste ani iarasi s-o luam de la capat......credeti-ma ,nu rusii,NOI suntem vinovatii.

olenyka ,cine crezi ca "au organizat" transnistria ?
 
olenyka;209969 said:
eu nu mai sunt in Moldova de ceva ani,dar atunci cand vin in vizita raman socata de ceea ce gasesc acolo.Vreau sa spun doar ca nu rusii ne-au fortat sa amestecam cele doua limbi si sa romanizam cuvinte rusesti,noi singuri am facut-o.Nu putem nega faptul ca medicii din Basarabia sunt mult mai buni decat cei din Romania(la general vorbind) datorita Rusiei si sistemului de invatamant sovietic.Clasicii literaturii ruse sunt remarcati in toata lumea .Dostoevskii,Cehov,Puskin,Lermontov si multi altii,cine nu i-a citit sau cel putin auzit de ei?Cine nu a ascultat Ciaicovskii,Glinka,Rahmaninov?Nu poti sa invinuiesti pe altii,cand de fapt vina este a ta.Intr-adevar politica rusa intotdeauna a fost una de acaparare,dar cine ne-a impiedicat sa procedam si noi la fel ca si Rep.Baltice?.............eram pustoaica mica atunci cand a inceput razboiul din Transnistria....cand rudele mele mergeau pe la mitinguri....,cand oamenii parca incepusera sa se trezeasca....,cand parintii mei cantau impreuna cu prietenii lor ' Desteaptate romane" "la moartea lui Stefan""Hora unirii"....atatia oameni au murit.....cativa colegi de-ai mei au ramas orfani de tata.......si toate astea pentru ce?.....pentru ca peste ani iarasi s-o luam de la capat......credeti-ma ,nu rusii,NOI suntem vinovatii.

Si ai plecat tu din Basarabia, renuntand la acei medici buni...? Mare greseala. Faptul ca rusii au si ei personalitatile lor istorice nu inseamna ca nu-si baga coditza unde nu le fierbe oala, ca sa influenteze putzin treburile prin Basarabia. Ca doar romanii de acolo nu se trezesc azi romani si-si propun pentru la anu sa se rusifice. Doar o politica de acest gen duce la asa ceva.
 
.....cand am nevoie de asistenta medicala tot in Basarabia vin,sa stii......ce am vrut eu sa spun mai sus ,in cateva cuvinte se poate rastalmaci astfel:"capul plecat sabia nu-l taie.....,dar nici soarele nu-l vede cand rasare" este esenta noastra ,a romanilor.
 
Back
Top