Lost

corneli4ik

New Member
Toti vorbesc despre serialele preferate, dar oare chiar nimeni nu stie nimic despre serialul number 1? "Lost" premiat in 2005 cu Oscar, a cucerit mii de oameni si o face in continuare.
E vorba despre o duzina de oameni care s-au prabusit cu tot cu avion pe o insula tropicala, pe care misuna tot felul de creaturi, umbre, secrete, enigme, mistere - tot ce vrei, ceva de genu`la cutia pandorei; si oamenii aceshtia incearca sa supravietzuiasca;
nu-i nici un fel de soap-opera sau sitcom sau serial politist, "Lost" le inculde pe toate si inka mai adauga de la el.
 
E un superb serial.E unul dintre cele mai bune seriale care au aparut in ultima vreme.Toate personajele sunt interesante, toate au o cruce de dus, toti au trait dezamagiri si realizari, toti au ceva unic,raportat la ceilalti.
corneli4ik:::: a mai primit acest serial Premiul Societatii Compozitorilor din America pentru cel mai bun serial de televiziune, si doua Premii ale Academiei de Science-Fiction din America si pentru cel mai bun rol secundar- Terry O'Quinn ,si daca nu ma insel 12 nominalizari la Premiile Emmy .
 
Is de acord cu tine Iluzia, serialu e original, chiar primu din categoria asta
pot spune; pune mintea fiecarei persoane la contributie, ii total imprevizibil shi odata cu asta totzi care-l urmaresc se afla in situatzii de a crea singuri urmatoul episod shi tot asha
acum merge sezonul II, shi-i shi mai shi, plin de adrenalina..
 
corneli4ik;149372 said:
Toti vorbesc despre serialele preferate, dar oare chiar nimeni nu stie nimic despre serialul number 1? "Lost" premiat in 2005 cu Oscar, a cucerit mii de oameni si o face in continuare.

cornel4ik pe undeva pe aici deja a fost deschisa tema asta:): Lost: naufragiatii
 
Umbreon;150969 said:
Ce ? Mai priveste cineva telenovela asta ? Strashnik :)

:) deacord cu tine fr3zulika...am vazut vreo 20 serii din sezonul1, si am renuntat...la inceput eram entuziasmata si abia asteptam sa mai vad o serie..dar acum...brrrr....
 
Acum a devenit interesant... cai prin jungle... negri cu cunostinte profunde de iudaism... merita de pierdut vreo 30 de min. in fiecare zi
 
partizan131;151036 said:
Acum a devenit interesant... cai prin jungle... negri cu cunostinte profunde de iudaism... merita de pierdut vreo 30 de min. in fiecare zi

Eu zik ca nu ...
 
de ce sa ne contram? fiecare considera ca fiind interesante diferitele kestii care fac viata mai putin 'incolora'. s-ar putea ca Lost - ul pentru tine sa nu fie printre acestea.
un alt serial interesant este Prison Break :ciupos: , try it nici nu stii poate iti place mai mult asta. s-au esti de parerea ca toate serialele reprezinta speta inferioara a cinematografului?
 
Serialele sezoniere reprezinta anticinematografie , vorbind de asta ca de o arta ... Ca la drogatsi ,in urma studiilor statistice , telespectatorilor li se mai ofera o doza noua ,atit timp kit ei sunt gata sa o bage pe git ...
Subiectul se lungeste pina ce toti gura-casca gasesc alt punct comun de atractie , si atunci producatorii baga un final timpit , rareori logic , si cu asta tot ...
Crezi ca merita sa dedici serialului 30 de minute pe zi ? Si daca seriale ca acestea apar 20 (si cu sigurantsa ca vor aparea , asha cum rata de gura-casca creste pe zi ce trece ,iar timpul ce il dedica acestia tolanitului in fata TV e tot mai mare) ,atunci ar fi normal sa dedici jumatate de zi gratuit crearii profitului realizatorilor de telenovele ? E cam de ris ...
Se vorbeste tot mai mult de TVmanie , si cu serialele de tipul "LOST" suntem exact la subiect ... Marea majoritate a populatiei care si asha nu e prea luminata se mai blegeste si cu asha tip de divertisment ... Uite si motiv pentru a ne contra ...
 
crede-ma kiar nu sunt fan al telenovelelor si sunt perfect constient ca serialele sezoniere mai intai de toate sunt surse de profit si doar dupa reprezentari ale artei cinematografice. nu sunt in masura sa judec, dar
http://www.imdb.com/title/tt0411008/awards
peste 40 de premii si nominalizari dau de gandit. o sa crezi ca incerc sa folosesc aici Argumentum ad Populum, ceea ce incerc,de fapt, este sa sustin ca Lost nu este o 'soap opera' de duzina, desi admit ca face parte din acest gen.trebuie sa recunosti totusi ca are si o oarecare alura de originalitate, :w00t: la cate telenovele ai mai vazut sa se fi folosit tehnica flashback-urilor - desfasurarea actiunii pe mai multe planuri temporale?hehe... ti s-ar ridica mana la un serial ca X files, care a crescut nu o generatie de aiuriti :lola:? conteaza doar doza de suspans. cat despre marea majoritate a populatiei =))... fiecare se situeaza ezact acolo unde merita in piramida nevoilor umane.
ce sunt 30 min pe zi pentru un iuzver?... hmm - deviza mea :
- frec mentha in cantitati industriale, oricand am ocazia. - (adrenaline addicted)
Si acuma despre partea cu statisticile, maniile ,drogatii si alte chestii trestii care creaza dependeta - sunt multe cai de pierde timpul util, inclusiv navigarea online (pentru iuzveri modalitatea de baza pentru frecatul menthei). :shhh:
Finally, eu sustin ca este o diferenta clara intr-un serial si o telenovela...
A vazut careva Maestrul Si Margareta pe RTR?
:respect:
 
Normal ca e nevoie de ceva ,care sa prinda la public (tu ii zici "originalitate" aici :) ) ca sa scoti bani din TV Shows ...Dar asta nu e nici pe departe arta cinematografica ...
Suntam trashi cu dintii din toate partile de efectele economiei de piata ... Unul iti baga un serial cu sex , altul cu mistica si niste cifre ,si al treilea cu extraterestri ... Consumatorului i se creaza noi si noi necesitati , fara ca acesta sa prinda de veste ,si doar foarte putini reusesc sa-si stabileasca proprietatile ...
Cred ca se va crea si in televiziune mai devreme sau mai tirziu un organism care ar apara consumatorul neavizat de marketicienii profesionisti , cum s-a facut deja in industria alimentara ... Asteptam ...
 
cel mai bun remediu pentru maniacii de tv... sa isi gaseaca ocupatie... har domnului ca daca ai de lucru nu iti mai arde de ecranul ala...:D

eu acum imi voi spune parerea legata de discutia voastra, nu despre film pt ca nu am vazut nici macar un episod...

cat despre seriale... si arta cinematografica... in ziua de azi sunt foarte putine filme care pot fi cosniderate arta... acum se fac filme de consum cat mai larg... de fapt asta a fost ideea intotdeauna, mai ales de cand Hollywood a prins amploare... este o afacere ca si oricare alta... asa cum facem detergenti diferiti, asa facem filme sau seriale diferite, cu aproximativ aceleasi ingrediente, dar ambalate mai frumos sau mai putin frumos...

insa televizorul iti ofera acum o gama foarte lara de programe... de canale specializate, etc... cred ca si prin asta se incearca protectia consumatorului... mai departe depinde de alegerea fiecaruia si de interes... si foarte important pt TV este dispozitia... cateodata vrei sa afli informatie, insacateodata vrei spalare de creieri... esto obosit, stresat, vrei sa te relaxezi... pe undeva totusi chestiile sunt bine gandite si mai ales poti alege... consumator neavizat... nu stiu daca mai exista asa ceva... numai in tarile inapoiate... stim sa consumam si stim de ce consumam... :D
 
partizan131;151036 said:
Acum a devenit interesant... cai prin jungle... negri cu cunostinte profunde de iudaism... merita de pierdut vreo 30 de min. in fiecare zi

:)) azi am vazut shi materie neagra, kinda forta malefica :lola:

mdaaa..sh-apoi kestia cu "Dad???" :hahaha: - marasm

ma enervez da tot ma uit :(
 
linar;150967 said:
cornel4ik pe undeva pe aici deja a fost deschisa tema asta:): Lost: naufragiatii

da? am verificat si inainte de a deschide tema..si acum, dupa ce mi-ai scris tu, - sau eu nu-s atenta sau nici urma de un alt topik Lost - Naufragiatii!
 
adrenalina;151129 said:
insa televizorul iti ofera acum o gama foarte lara de programe... de canale specializate, etc... cred ca si prin asta se incearca protectia consumatorului... mai departe depinde de alegerea fiecaruia si de interes...


Nu ,faptul ca iti ofera o gama mai larga de programe nu e nicidecum protectie ci marketing modern .. Ca si in restul sectoarelor economiei de piat a,au aparut canale specializate tip Animal Planet cum au aparut si samponurile impotriva matretii cu extract de lamiie ... Piata poate fi considerata saturata ,din momentul in care aveam la 3 ani antena ce trebuia rotita ca sa prinda cele 4 canale existente ,asha cum aveai ce privi 24/24 .. Dar aici intervine miracolul cu nume revelator "Recherche et developpement" , sarcina principala a caruia este de a crea necesitati ...
Cresterea gamei de produse si este unul dintre aspectele marketingului modern de care consumatorul trebuie aparat adrenalina , deoarece omul nu e homo oeconomicus-ul pe care il vroiau clasicii ,inkit sa depinda tot de alegerea si de interesele lui ...
 
corneli4ik;151147 said:
da? am verificat si inainte de a deschide tema..si acum, dupa ce mi-ai scris tu, - sau eu nu-s atenta sau nici urma de un alt topik Lost - Naufragiatii!

cornel4ik ..probabil tema aia a disparut dupa apocalipsa:D.....asta e toata explicatia...
 
milte enigme in serialul acesta de acea am privit doar primul sezon mai mult nam fost in stare
 
Back
Top