Masinile inmatriculate in UE

Ryunoske

New Member
Sant cetatean md, stau acum in Bucuresti.
O intrebare:
As putea sa circul cu o masina inmatriculata in Franta pe teritoriul Romaniei?
Mi-a mai spus cineva ca inainte ca Romania sa intre in UE, puteai sa circuli cu masina straina, dar trebuia sa scoti masina din tara odata la 3 luni. Dar care e legislatia acum?
Unicul lucru pe care il cunosc este ca masina pe care o voi cumpara din Franta sa corespunda standartului EURO3.
Cine din voi a mai facut asta?
Va multumesc!
 
Din cate stiu, poti atata timp cat masina are asigurare valabila in tara respectiva(adica Franta). In schimb, faptul ca nu esti cetatean UE, ar putea fi o problema, nu stiu sigur.
Dar cum iti propui sa inscrii masina pe numele tau in Franta? Ai acte si adresa de Franta sau un prieten care e dispus sa o inscrie pe el si sa iti dea procura?
 
In Franta are cine sa imi plateasca asigurarea, si daca este necesar pot sa inregistrez masina pe un cetatean roman, nu e mare problema.
Dar vreau sa stiu daca exista devamare, am mai auzit ca poti sa circuli in ro cu "numere rosii".
Ce inseamna aceste "numere rosii"? caror masini li se pun numere rosii?
Nu prea mi-as dori sa platesc peste 1000 de euro pentru devamare asa cum se face in md.
 
Numere rosii se dau numai provizoriu (o luna sau doua pana esti programat la RAR (registrul auto roman),pentru inmatriculare definitiva).Cu o masina inmatriculata in UE poti sa circuli fara nici o restrictie,in toata Europa,daca ai controlul tehnic valabil si ai asigurare.De obicei,nu te intreaba nimeni de ce masina nu e pe numele tau(poti sa zici ca ti-a imprumutat-o un prieten),dar nu strica sa-ti faca si o procura(imputernicire) persoana pe a carui nume e masina.Si nu conteaza daca are Euro 3.N-are nici o importanta daca are sau nu catalizator.
 
lumea am o întrebare.eu am dublă cetăţenie (md-ro) am permis de conducere rom şi mold. am o maşină inmatriculată în moldova.dacă eau cartea verde pe 1 an pot să plec maşina în ue sau trbue intru in moldova peste un timp? mulţumesc!!!
 
Din cate stiu nu ar trebui sa fie nici o problema, adica ai acte in regula, ai asigurare in regula, verificarea trecuta si mai important ai cetateniile necesare; dar nu sunt sigur.
Totusi un lucru nu-l inteleg si acela este ca daca ai cetatenie UE(adica cea romana) de ce vii cu masina din MD cand ti-ar iesi mai ieftin sa cumperi una mult mai ieftina in orice tara UE si apoi o importi sau o revinzi? Oricum tare interesant ar fi cu o masina inmatriculata MD si facuta "navaroate", prin Europa; numai nu uita sa lasi Kalashnikovul acasa...;)
 
Salut, as dori sa aflu daca pot inregistra un automobil in Romania (am cetatenie romana dar nu am domiciliu in Romania) si care sunt conditiile p/u al folosi in Moldova. Merci mult
 
Back
Top