Maxi-taxi, explozie, Tiraspol

Andolino said:
Se mai aud stiri precum ca serviciile secrete ale Romaniei ar fi organizat acest atentat: intrati pe forumul de pe www.moldova.ru
Totul e posibil ...
Poate fi mana Rusiei ca pretext pentru suplimentarea sau mentinerea trupelor in zona.
Poate fi mana RMD pentru a atrage atentia comunitatii internationale asupra zonei numita Transnistria !
Poate fi mana SUA si a Romaniei pentru a provoca instabilitate in zona si a cere prezenta in zona unei forte multi-nationale, adica mai pe romaneste plecarea trupelor rusesti din zona !
Poate fi un soldat rus cu doua sticle de vodka la bord care a declansat din greseala bomba !
Sau poate fi mana oricarei parti incercand sa arunce vina pe cealalta parte !
 
cartman_sp99 said:
Se rezilieaza contractul ! dar putin probabil sa se intample asa-ceva !

Am vorbit de incalcare si nu reziliere. Ce ar fi daca totusi americanii vor prefera sa stea ceva mai mult de 25 de ani?
Ce parghii va avea Romania?
Va plange si va bate din picioare?
 
militant said:
Am vorbit de incalcare si nu reziliere. Ce ar fi daca totusi americanii vor prefera sa stea ceva mai mult de 25 de ani?
Ce parghii va avea Romania?
Va plange si va bate din picioare?
Pai nu au cum :D nu intelegi ? acordul prevede sederea trupelor pe 25 de ani dupa 25 de ani bye bye americanii trebuie sa isi stranga jucariile si sa plece.
Daca vor dori sa stea mai mult de 25 de ani atunci se renegociaza. Oricum in principiu treaba sta cam asa ei nu pot sta mai mult decat prevede contractul daca vor dori sa prelungeasca acel contract atunci va fi necasar acordul Romaniei ! Vezi asta e diferenta dintre rusi si americani rusul vine neinvitat si nu mai pleaca !
 
cartman, militant are in vedere urmatoarele: "ce va face Romania daca peste 25 de ani americanii vor deveni asa cum sunt rusii acum, i.e. vin fara invitatie si nu pleaca"?

Cu alte cuvinte, cine va garanta ca americanii vor respecta contractul? Cine "ii va pazi pe paznici"?

Nu au cum, nu intelegi?
Aceasta ar fi valid intr-o lume in care toti respecta regulile, dar cred ca nu trebuie sa explic de ce lumea noastra nu este asa. Iata care este situatia descrisa de militant.

Rusii tot s-au obligat sa-si scoata oastea din Transnistria inca in '45, si tot n-au cum sa n-o scoata, pentru ca a fost o promisiune data la nivel international... Dar vezi, acel care e mai puternic, este si acel care defineste "dreptate" si alte notiuni care se utilizeaza in astfel de situatii.


[align=center]***[/align]

Raspunsul? Acea pirghie despre care intrebi, militant, este NATO - un mecanism international. Daca SUA refuza sa respecte prevederile, atunci va fi presata de catre membrii acestei organizatii.

Cam aceasta e versiunea oficiala.

p.s. nu sunt expert in politica, diplomatie, asa ca e posibil ca nu am dreptate.
 
Organele de drept din Tiraspol merg pe ipoteza ca autorul exploziei microbuzului, in dimineata zilei de joi, 6 iulie, ar putea fi un terorist-kamikaze. Soferul care a supravietuit afirma ca i-a sustras atentia un tinar care s-a urcat in maxi-taxi, avind un rucsac mare. Cu citeva minute mai tirziu, a avut loc deflagratia, transmite Agentia INFOTAG cu referire la presa transnistreana.
Sursa: http://azi.md/news?ID=39992

Oare vom afla adevarul: deflagratia urmarind scopuri politice sau o simpla reglare de conturi?
 
gr8dude said:
cartman, militant are in vedere urmatoarele: "ce va face Romania daca peste 25 de ani americanii vor deveni asa cum sunt rusii acum, i.e. vin fara invitatie si nu pleaca"?

Cu alte cuvinte, cine va garanta ca americanii vor respecta contractul? Cine "ii va pazi pe paznici"?

Aceasta ar fi valid intr-o lume in care toti respecta regulile, dar cred ca nu trebuie sa explic de ce lumea noastra nu este asa. Iata care este situatia descrisa de militant.

Rusii tot s-au obligat sa-si scoata oastea din Transnistria inca in '45, si tot n-au cum sa n-o scoata, pentru ca a fost o promisiune data la nivel international... Dar vezi, acel care e mai puternic, este si acel care defineste "dreptate" si alte notiuni care se utilizeaza in astfel de situatii.


[align=center]***[/align]

Raspunsul? Acea pirghie despre care intrebi, militant, este NATO - un mecanism international. Daca SUA refuza sa respecte prevederile, atunci va fi presata de catre membrii acestei organizatii.

Cam aceasta e versiunea oficiala.

p.s. nu sunt expert in politica, diplomatie, asa ca e posibil ca nu am dreptate.
Intrebari ridicole ... baze americane nu au fost numai in Romania si Bulgaria Germania,Italia,Turcia, Marea Britanie, Coreea de Sud etc ... o multime de state au avut pe teritoriul lor baze americane si nu am auzit pana acum vreo tara care sa invite americanii la ei in tara ca apoi se planga ca americanii nu mai vor sa plece la fel cum fac rusii ...Ba din contra Germania plange si acum decizia USA de a farmita baza-oras de la Rammstein. Sa nu incepem sa discutam acum despre "daca" pentru ca e irelevant
 
cartman_sp99 said:
Intrebari ridicole ... baze americane nu au fost numai in Romania si Bulgaria Germania,Italia,Turcia, Marea Britanie, Coreea de Sud etc ... o multime de state au avut pe teritoriul lor baze americane si nu am auzit pana acum vreo tara care sa invite americanii la ei in tara ca apoi se planga ca americanii nu mai vor sa plece la fel cum fac rusii ...Ba din contra Germania plange si acum decizia USA de a farmita baza-oras de la Rammstein. Sa nu incepem sa discutam acum despre "daca" pentru ca e irelevant

Pai pentru ca americanii sunt grijulii si impun propriile guverne cu slugi loiale, la fel cum facea pe vremuri si URSS.
Apropo, conform legilor americane propaganda antiamericana este catalogata ca "crima impotriva statului", la fel cum candva era pedepsita propaganda antisovietica (nu sunt prea multe asemanari?)
Americanii au grija sa faca curatenie ideologica in statele gazda. Spre exemplu ordonarea de catre americani a eliminarii tuturor monumentelor a maresalului Antonescu care simbolizeaza independenta Romaniei este destul de semnificativa.
Nimeni din NATO nu poate presa intr-un fel americanii pentru ca majoritatea finantelor alocate NATO sunt americane. Si in genere se stie foarte bine ca SUA=NATO.
 
militant said:
Pai pentru ca americanii sunt grijulii si impun propriile guverne cu slugi loiale, la fel cum facea pe vremuri si URSS.
Apropo, conform legilor americane propaganda antiamericana este catalogata ca "crima impotriva statului", la fel cum candva era pedepsita propaganda antisovietica (nu sunt prea multe asemanari?)
Americanii au grija sa faca curatenie ideologica in statele gazda. Spre exemplu ordonarea de catre americani a eliminarii tuturor monumentelor a maresalului Antonescu care simbolizeaza independenta Romaniei este destul de semnificativa.
Nimeni din NATO nu poate presa intr-un fel americanii pentru ca majoritatea finantelor alocate NATO sunt americane. Si in genere se stie foarte bine ca SUA=NATO.
Cum vrei....!! dar decat sa am sprijinul Rusiei mai degraba voi cere sprijinul SUA !! Eu te inteleg ca esti anti-american chiar nu conteaza eu nu sunt nici pro nici anti eu sunt roman inainte de toate si urmaresc ca din toate actiunile poporul roman sa aibe de castigat ! Daca ar fi trimis UE trupe in Romania as fi reactionat la fel atata timp cat aceste baze reprezinta o garantie a securitatii numai de bine !! Stii de ce e suparat rusul pe noi ?....pentru ca intrarea noastra in NATO a fost conditionata de catre rusi si una dintre conditii spunea ca NATO sa nu isi instaleze nici o baza pe teritoriul vreo unui stat fost membru al Tratatului de la Varsovia, dar bazele americane nu sunt baze NATO si de acolo toata supararea, plus ca viitorul drum prin care se vor transporta resursele energetice din Asia catre lumea occidentala va fi Marea Neagra care la ora actuala este un "lac rusesc" de asta e foarte deranjat rusul, in 10 ani nu va mai fi asa ! Rusia are un viitor sumbru economie la pamant,coruptie imensa, scadere demografica ...etc ! Oricum daca vrei sa discutam despre asta hai sa deshidem alt topic pentru ca suntem deocamdata off-topic :)
 
militant said:
Apropo, conform legilor americane propaganda antiamericana este catalogata ca "crima impotriva statului", la fel cum candva era pedepsita propaganda antisovietica (nu sunt prea multe asemanari?)

Big FAT lie.
 
nu-s moderatoare... da' eu-s adept al comunitatii capabile de auto-reciproco-moderare... nu credeam ca pentru tine e nevoie de o forta numita...
nu stiu unde e scris... da' din cate tin eu minte asa era... pe moldova.net se scrie romaneste...si doar in subforumul international - in orice limba iti arde.
de acord?

Moderat de lelaina: Hey, din intamplare is eu moderatoare aici. :D Va rog sa va abtineti de la comentarii de gen pe o tema ce nu tine de acest subiect. Si apoi, Doomie nu a scris un intreg eseu in engleza, ci cateva cuvinte.
 
Arina said:
nu-s moderatoare... da' eu-s adept al comunitatii capabile de auto-reciproco-moderare... nu credeam ca pentru tine e nevoie de o forta numita...
nu stiu unde e scris... da' din cate tin eu minte asa era... pe moldova.net se scrie romaneste...si doar in subforumul international - in orice limba iti arde.
de acord?
pe moldova.net nu cumva se scrie in moldoveneste ??? :D ca tot se mira un user cum de intelegem noi romanii moldoveneste !! :)
 
lelaina, nu-ti fie frica, nu-ti iau painea de la gura :p o am pe a mea... :D am zis-o si eu, omeneste-prieteneste... da' daca lumea nu-i deprinsa cu asa ceva...
 
*strawberry* said:
scuze nu am citit tot ce ati scris pe paginile anterioare, dar s-a aflat pina la urma cine a fost in spatele acestui atentat?

Din cate am inteles este vorba despre o reglare de conturi in interiorul companiei Sheriff.
Una este foarte straniu, de ce s-a recurs la un atentat sineucigas?
 
Back
Top