MD in Uniunea Europeana?

Vezi ca oficialii UE au declarat ca Moldova are sanse sa se integreze in UE in anul 2015. Si posibil sa obtinem dreptul de a calatori fara vize in Spatiul Schengen peste cativa ani.
 
dream a little dream...

intelegi, cine o sa le deie drumul la moldoveni, care shi asha au impinzit toata europa, sa se duca in tsari dezvoltate shi sa vinda droguri? sau sa se duca la "lucru"? samd...

nimanui nu ii trebuim noi
 
Eu cred ca atat timp cat vor fi efectuate reforme, niste pasi mici, dar inainte, nu inapoi, avem sanse cat de cat, dar evident ca nu degraba. Asta dureaza destul de mult. Dar cum de comentat declaratia oficialilor europeni?
 
dupa anumite date statistice in europa de vest in 2050 no sa lucreze decit 1la fiecare 4 persoane, iar o buna parte din lucratori o sa aiba peste 60 de ani...

din ianuarie 2002 introduc circulatia euro, tot o chestie interesanta care arata cam cit de dinamica is societatile din Europa de Vest...

Nu vad de ce ar avea ei interes sa tina Moldova departe de dinsii dupa doua trei garduri de sirma ghimpata, mai degraba probabil ei o sa incerce sa aduca MDul nostru de partea lor, sasi extinda influenta.

Probleme pot sa apara multe in cazul dat,dar sa speram ca totul o sa fie bine. Cu totii cred ca nam fi impotriva ca orice moldovean, chiar si taran de la tara, sasi poata permite din cind in cind cite o calatorie la Paris, Viena, Barcelona, sau orice alt oras european...

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: dune pe 2001-11-02 10:02 ]</font>
 
Eu stiu ca multi cetateni ai MD au cetatenia romaneasca si vor putea sa circule de la 1.01.2002 fara vize in spatiul Schengen. Cred ca undeva peste cativa ani asta va fi valabil si pentru cetatenii MD.

Dar totusi cred ca noi vom fi in atentia UE si vom prezenta interes pentru ei. Suntem o tara intre 2 zone strategice si chiar si europenii au declarat ca MD prezinta interes pentru ei.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: ciofu pe 2001-11-02 11:53 ]</font>
 
daca va munci Md are toare sansele in vreo 15 ani sa inceapa negocierile de aderare. Si de ce ma rog Albania si Macednoa ar putea sa se integreze iar noi?

Turcia a fost stat asociat timp de 15 ani pana a devenit candidat. Ciprul a fost asociat la UE vreo 20 de ani pana a inceput negocierile. cred ca choiar suntem eligibii sa devenim stat asociat (mai ales ca pana si Egiptul este sdtat asociat la UE)--noi cu atat MAI MULTE SANSE AVEM.
 
Turcia este alt caz. De exemplu, cand se pune la vot, ca un stat sa fie acceptat la masa de negocieri si la aderare, statele membre voteaza. Atunci cand, chiar numai un stat membru, este impotriva unui candidat si voteaza contra, statul dat automat nici nu mai are votul pozitiv. In cazul Turciei, Grecia a votat intotdeauna impotriva Turciei.
 
Nutu, eu as zice hai sa nu deviem cu totul. Nu poti sti ce va fi peste 50 de ani si cum va fi, asta nu e real.
 
Vad ca subiectul este destul de intrigant...:smile:
Parerea mea este ca Moldova, in cel mai bun caz se va vedea in Europa cu drepturi de pline cam peste 13-17 ani cind se vor calma spiritele prin republicutza noastra...
In urmatorii 10 ani sa faca guvernele Rm ce n-or vrea ca Europa va reprezenta un vis nerealizabil.. Este si o alta problema: Intentia comunistilor de a adera la uniunue..( nici nu zic cum se numeste ca am un pic de rusine...) atunci Rep.Moldova risca sa nu faca parte din EU nici peste 50 de ani...
Daca nu stiati exista la noi un site: http://europa.yam.ro , este foarte interesant si are multe subiecte la tema dezbatuta in acest forum...
 
Artur, eu sunt deacord cu tine, in privinta duratei cat va decurge...
Vezi ca comunistii au declarat de multe ori ca integrarea in structurile europene este una din prerogativele noastre. Sincer sa-ti spun, dupa cum merg lucrurile, nu cred ca vom merge la Uniunea Rusia-Belarus.
 
da... ai drepate.... dar cred ca ai observat si tu ca Voronin inca nu "s-o opridilit" joaca 2 roluri de-odata sau fuge dupa 2 iepuri.... ma tem sa nu-l prinda pe cel pe care scrie EUROPA... :smile:
 
Si posibil sa obtinem dreptul de a calatori fara vize in Spatiul Schengen peste cativa ani.

[/quote]
Aha!!! O figa! Toata blizlejaschee zarubejie amu numa si face ca inchide hotarele. De la anul viitor intrarea-n Romania va costa 30$ viza. Foarte degraba cetateanul MD va putea calatori liber numai in Ukraina - i to, ne fakt!
 
olga, eu is de acord, mai este pina devenim noi membri UE, trebuie sa se reinnoiasca generatiile total si asta o sa se intimple peste vreo 30-50 de ani.

daca romania se apropie mult de uniunea europeana, multi cetateni RM cu cetatenie o sa plece in Romania, si atunci o sa avem mai putine sanse sa avem un guvern pro-occidental. o sa devenim total izolati si posibil chiar o oaza tranzitara dintre rusia si europa.

eu astept multe lucruri rele - daca romania ne "dezamageste" iarasi, ne vom retrage in cochilia "moldovenismului" si daca nu avem un guvern care sa promoveze o politica violenta (la figurat) de intergrare in UE, nu mai pupam noi tara adevarata.

noi nu suntem gata, nici economic si nici din punct de vedere al mentalitatii majoritatii.
 
Ce-i de facut? Am citit in Jurnalul din Chisinau ca guvernul RM se orienteaza spre unirea cu Ucraina,Belarusia si Rusia.
 
O.V. la Bucuresti tu vorbesti la fel jumatate ruseste si o mica jumatate romineste ? Pentru mine tu esti o adevarata enigma!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Back
Top