Medicina si Agni Yoga

zorzonel

New Member
imi cer iertare de la cei ce nu citesc in rusa

" : . , . , . . , . . , , , . , . . , !"

" : , , ?. , . , "

" . , ? , ? , , . . , . , ."
 
Dar ce-ai zice , daca ai scrie totusi si in romana ?
Titlul temei m-a adus aici ...si cand colo ce gasesc...un text scris in rusa ! :wtf:
 
Nu se poate asa ceva !

Parca acesta trebuia sa fie un RO-Zone si ar fi bine sa si fie asa :-?
Scuzele sunt acceptate dar sa nu se mai repete, O.K.? :-x
 
Mi se pare o chestie destul de cool , care are explicaie la tare multe fenomene ce medicina moderna le trece cu vederea shi strange din buci cand vine vorba: dar de ce?shi cum se produce fenomenul!?
Medicina chineza shi cea indiana vede boala ca pe un fenomen legat de trecut prezent shi viitor , adica dezechilibrul energetic ce s-a produs cu mult timp in urma are ca rezultat expresia clinica a bolii in preznet shi influienteaza viitorul individului , deci practic ceea ce e legat de aceasta meserie este de a preveni shi in caz extrem de a trata ! , medicii din china antica erau platiti pentru acei pacineti care erau sanatoshi ci nu pt cei bolnavi cum se procedeaza in ziua de azi !
Yoga ca shi disciplina ce implica gimnastica este un mod foarte eficace daca nu cel mai eficace , in scoaterea stresului imbunatatirea sistemului imunitar, durerilor de orice natura (reumatismale ,nevralgii, discopatii etc),inima , plamani shi mushchi respiratorii , imbunatateshte functia sexuala shi multe alte efecte benefice asupara sanatatii shi mintii in general!
Asha ca daca aveti ocazia de a testa pe propria piele , acest minunat remediu, faceti-o fara nici o rezerva sau rushine 8)
 
Tin sa precizez, pentru o mai buna intzelegere: Starea fizica buna este doar un efect secundar a ceea ce se numeste Yoga. Efectul cel mai important este evolutzia personala :D
 
iluminat cu alte cuvinte :)
cel ce shtie multe despre altii e deshtept
cel ce se cunoashte pe sine ii luminat!
 
Starea de eliberare pe care ti-o dau exercitiile de relaxare si de concentrare yoga...asta inseamna sa simti si sa traiesti in spiritul asta.
Apropo...a practicat cineva yoga din cei prezenti ?...ca sa stiu cum va evolua discutia :wink:
 
Pranayama am facut mai mult ocazional in ultimii 6 ani, da`mi pierea repede interesul. De vreo 2-3 luni fac si asane vreo 6 zile din 7 si de astea nu ma satur, ba chiar le duc lipsa. Numai ca in cartea dupa care fac acum sunt trecute doar 2 feluri de respiratii: cea naturala si ujjayi (o varianta). In alta, pe care n-o am si doar am rasfoit-o, erau tzspe feluri de respiratie si nu erau toate asanele cu ujjayi. Mmm ma rog, pe musculatura face bine, atenueaza durerile date de pozitii incorecte sau de intinderi, creste supletea articulatiilor, parca imbunatateste si somnul (dar am si un program mai lejer, mai putin stressant acum), scade pofta de mancare, te ajuta sa te lipsesti de cafea sau stimulanti. "Evolutia spirituala" se cam lasa asteptata; adevarul e ca nici n-am cautat-o si m-am apucat de yoga doar ca sa-mi imbunatatesc sanatatea. Spiritual trebuie sa fii de asa natura incat sa ti se potriveasca; unora li se potrivesc mai bine practicile spirituale (religioase, magice) vestice; altora - cele estice. Yoga, din fericire, ca si buddhismul, nu se vrea un panaceu si nici singura cale catre mantuire. E doar una dintre ele. Io am ales-o doar pt sanatate si pt functiile psihice (stapanirea somnului, marirea atentiei, concentrarii, imbunatatirea memoriei)
 
overall are un efect super tare mai ales in ceea ce inseamna vitalitate ,rezistenta (inclusiv in sex) shi fortsa de munca! mai ales cand combini shi cu o fitoterapie adecvata , tonifianta , ai zice ca ai "gazoline" prin vene !
merita de incercat mai ales acelea declanshatoare de Kundalini! :)
 
overall are un efect super tare mai ales in ceea ce inseamna vitalitate ,rezistenta (inclusiv in sex) shi fortsa de munca! mai ales cand combini shi cu o fitoterapie adecvata , tonifianta , ai zice ca ai "gazoline" prin vene !
merita de incercat mai ales asanele declanshatoare de Kundalini! :)
 
Back
Top