metafora vietzii ...

GroSSu

New Member
oate ar fi pur shi simplu o urmare a unei zile grele sau ar fi chiar o idee ce merita a fi luata in vedere .... daar asta e:
Astazi dupa o poveste reala ... care mi sa povestit (acesta merita o tema aparte ce o pun zilele urmatoare) ... a aparut la mine in cap o metafora a vietzii ... cica viatza e ca o casa > ocasa nu poate exista fara fundament > fundamentul are nevoie de o groapa > dar sapind groapa riscam ca ea sa ne devina morm^nt ....... shi simt ca eu's la acest moment de rascruce cind trebuie sa decid > ce fac? fundament sau morm^nt ?shi'mi e greu sa raspund la aceasta intrebare caci am o criza de valori .....
Deci care ar fi metafora voastra?
 
RELAXXX .... asta ii filosofie ... shi intzelegetzi voi in asta - 2 betzi***i .... asta e o metafora privitor mai mult la cariera , lucru , bani ... si nicidecum despre fete e vobba ... cu fetele ar exista o alta metafora :
cind primesti o floare ... numaidecit tre sa dai bani pe ya ... shi aici distingem 2 optziuni:
1. daca totusi e vb de floare ap banii is pentru ca aceasta sa creasca
2. daca ai norocul sa te multzumesti cu mai mult decit o floare ... tre de gindit daca acea "mai mult de o floare" merita ... nu nu banii ci timpul ... daca da ap o sa creasca .. daca nu o uzi .. da mai bine altfel de spus .. desi mai bine nu de spus ... cine trebu o'ntzeles ... ap deamu am pierdut ideea ... da ceva tre sa easa cu chestia asta poliubomu ...

Unte'asha suntetzi voi fetele ... pierd gindurile gindiduma la voi ... BRR
 
Grossu mai ghini ar mai intra pe aici sa ne spuna si fasi cu rascrucea lui de amuia :D da oare i s-o schimbat parerea :D ?
 
Liuba said:
Toti barbatii sint niste purcelusi !


Da si la tine tat viata ii dedicata numa barbatilor :D? Daca te gindesti in fiecare zi la ei precis le vei atribui calitati caracteristice nu doar purceilor :D
Tu alte scopuri in viata nu mai ai :D?
 
Semidia , oamenii trebuie sa se invete sa fie mai toleranti si sa-i accepte pe cei de alaturi asa cum sint, purcei sau jite, cum o fi :D
 
dictionar said:
Semidia , oamenii trebuie sa se invete sa fie mai toleranti si sa-i accepte pe cei de alaturi asa cum sint, purcei sau jite, cum o fi :D
cum iti asterni asa vei dormi :)
muuu :) cugetind !
 
Back
Top