Metode rapide si eficiente de curatare a tenului!

dany

New Member
Am nevoie de ajutorul,de sfaturile si de parerile voastre,am probleme cu tenul,nu ma pot scapa de acneele care nu inceteaza sa apara,desi am depasit varsta pubertatii (17 ani) tot ma confrunt cu aceasta problema,am incercat multe produse insa nici unul nu ma ajutat,unele chiar au inrautatit situatia tenului meu.Nu mai stiu ce sa fac,nimic nu ma ajuta...Am fost si la cabinete cosmetologice (nici un rezultat), am fost si la dermatolog (cica este ceva natural si trebuie sa astept sa treaca de la sine).
vreau sa va intreb pe voi dak exista vreo metoda de curatare rapida si eficienta a tenului,poate unii dintre voi sa confruntat cu aceasta problema sau stiu ceva ce m-ar putea ajuta...
astept pareri/sfaturi si intrebari...

P.S: am un ten gras
 
Ai tinut un regim? De viata, nu doar de mancare: somn suficient, mancare cat mai putin procesata, sport? In rest functionezi normal (ciclu regulat)? Iei vitamine si minerale (de ex vit A si E si Zinc? Nu sa faci excese, ci sa iei dozele obisnuite, necesarul zilnic pe care nu cred ca ti-l asiguri din alimentatie)
 
solara;211839 said:
Ai tinut un regim? De viata, nu doar de mancare: somn suficient , mancare cat mai putin procesata, sport? In rest functionezi normal (ciclu regulat)? Iei vitamine si minerale (de ex vit A si E si Zinc? Nu sa faci excese, ci sa iei dozele obisnuite, necesarul zilnic pe care nu cred ca ti-l asiguri din alimentatie)

somn suficient - nu
mancare cat mai putin procesata - nu prea am inteles ce ai vrut sa zici,dar nu mananc cipsuri,cioco si nu beau cola
sport - nu,nu ma pasioneaza nici un sport inafara de innot....si pana acuma nu prea am avut ocazia sa inot,vreme naspa si mai tre sa merg si la scoala (is de dupa masa:( )
In rest functionezi normal? - nu chiar...nu demult miam recomandat cineva sa beau aloe vera (din farmacii naturiste) inainte de fiecare masa,ajutat cat de cat...dar nu in totalitate :(
poti sa imi dai ceva sfaturi?cate ore pe zi ar trebui sa dorm,ce as avea voie sa mananc si ce nu,sa fol anumite soluti/medicamente k sa imi curat tenul?un mod eficient de a elimina toxinele din corp? orice sfat folositor e binevenit...
btw ty 4 reply

a...dak as face joking in fiecare zi cate o ora,ar fi destul k sa....?
 
Durata necesara de somn depinde de fiecare si de activitatile de peste zi; daca te simti odihnita, inseamna ca dormi suficient.
Un mod eficient de a elimina toxinele din corp e sa nu bagi altele ;) Alea pe care le ai o sa le elimini. Prin mancare procesata ma refer la pateuri, gogosi, mezeluri, conserve, sucuri (de orice fel, chiar si alea "naturale") din comert, adica la tot ce nu-i gatit in casa si nu stii cu ce se face. Legatura dintre ciocolata si acnee mi se pare falsa. Ciocolata poate da alergii, dar nu cred ca accentueaza acneea. Daca e o ciocolata buna (doar cacao si zahar, fara tot felul de umpluturi) nu cred ca poate sa-ti faca rau. Ma rog, asta nu-i o parere avizata, e subiectiva ;)
Inainte de a ajunge la aloe vera, mai bine te asiguri ca mananci zilnic suficiente legume (crude) si eventual fructe, seminte de toate felurile (mai putin arahide, dar ai liber - daca nu esti alergica - la nuci, alune de padure, migdale si ce mai vrei), peste saptamanal; ia niste vitamine (daca mananci suficiente uleiuri sau seminte, nu cred ca ai nevoie de vit E; poti sa iei vit A, dar nu face excese, citeste ce scrie pe prospect), ia zinc (daca gasesti in farmacie, ia doar Zn, nu un produs care sa aiba si Ca si Mg si mai stiu io ce, pt ca sunt competitive intre ele, adica isi ingreuneaza absorbtia reciproc).
De dat pe fata nu stiu, io m-am inteles bine cu clearasil. Dermatologii sunt aia care-ti pot prescrie vreo zeama de dat pe fata.
E suficienta o ora de miscare zilnic, dar daca pana acum ai fost sedentara, dupa o ora de alergat o sa te tarasti pana acasa, iar dupa o saptamana o sa fii extrem de obosita si cu rezervele spre zero. Nu tre` sa-ti dai sufletul, ci sa fii constanta.
 
solara;211854 said:
Durata necesara de somn depinde de fiecare si de activitatile de peste zi; daca te simti odihnita, inseamna ca dormi suficient.
Un mod eficient de a elimina toxinele din corp e sa nu bagi altele ;) Alea pe care le ai o sa le elimini. Prin mancare procesata ma refer la pateuri, gogosi, mezeluri, conserve, sucuri (de orice fel, chiar si alea "naturale") din comert, adica la tot ce nu-i gatit in casa si nu stii cu ce se face. Legatura dintre ciocolata si acnee mi se pare falsa. Ciocolata poate da alergii, dar nu cred ca accentueaza acneea. Daca e o ciocolata buna (doar cacao si zahar, fara tot felul de umpluturi) nu cred ca poate sa-ti faca rau. Ma rog, asta nu-i o parere avizata, e subiectiva ;)
Inainte de a ajunge la aloe vera, mai bine te asiguri ca mananci zilnic suficiente legume (crude) si eventual fructe, seminte de toate felurile (mai putin arahide, dar ai liber - daca nu esti alergica - la nuci, alune de padure, migdale si ce mai vrei), peste saptamanal; ia niste vitamine (daca mananci suficiente uleiuri sau seminte, nu cred ca ai nevoie de vit E; poti sa iei vit A, dar nu face excese, citeste ce scrie pe prospect), ia zinc (daca gasesti in farmacie, ia doar Zn, nu un produs care sa aiba si Ca si Mg si mai stiu io ce, pt ca sunt competitive intre ele, adica isi ingreuneaza absorbtia reciproc).
De dat pe fata nu stiu, io m-am inteles bine cu clearasil. Dermatologii sunt aia care-ti pot prescrie vreo zeama de dat pe fata.
E suficienta o ora de miscare zilnic, dar daca pana acum ai fost sedentara, dupa o ora de alergat o sa te tarasti pana acasa, iar dupa o saptamana o sa fii extrem de obosita si cu rezervele spre zero. Nu tre` sa-ti dai sufletul, ci sa fii constanta.
oke ms solara....sper k sfaturile tale sa ma ajute...
o se le pun in practica si voi posta rezultatele peste 2-3 luni...
si ink ceva foarte imp...nu sunt fata... :| ma tot intrebam ce ai vrut sa zici tu cu "ciclu" in postu' de mai sus
 
vroiam de la inceput sa scriu ca eu am trecut mult peste varsta pubertatii shi mai am acnee, dar apoi am vazut ca eshti baiat...
in republica moldova in farmacii se vand diferite solutii ce contin alcool etilic, acid boric sau acid salicilic, cu levomycetina, cu care se tamponeaza fatza ziua, shi o solutie pentru seara care contine cele de sus plus sulf sau eritromicina.
ar mai fi probabil si unguente cu metronidazol, sau levomicetina (de curand am aflat ca numai la noi in moldova mai exista levomicetina (ca si analgina de fapt), shi ca peste tot a fost interzisa producerea ei, nu shtiu cat de adevarata este informatia).
si ar mai fi poate o cauza a acneiei tale "manutzele tale magice", care le pui prea des pe fatza, mai strangi cate un cosh sau un punct negru in fatza oglinzii... (ma regasesc si eu in aceste vorbe :))
 
Un raspuns bun la multe acnei si alergii, poate fi:toxocara.
Daca ai probleme cu asta consulta un alergolog,si da analize pentru toxocara.
 
ok..Eu nici nu mananc nici nu beau porcarii, dorm cat trebuie..adica 8 ore, si..cre' ca functionez 'normal'.. nu am asa o problema mare cu tenul da' mi-ar prinde bine un sfat pt. inlaturarea acneei. Sunt baiat..in caz ca asta conteaza..
 
Incercati metode traditionale, decat sa mergeti la medic in cazul acneei. Mama mi-a povestit ca cand era de varsta mea a mers si ea la medic si stiti ce i-a spus bosorogul acela? Sa astepte ca ii vor trece de la sine, nu cand se termina varsta pubertatii, dar cand... se va marita. Acum va pun si eu o intrebare: merita sa dati bani si apoi cand sa va dea rezultatele va spune asa ceva? Eu nu cred. La timpurile noastre medicii nu sunt asa de haotici, cel mai des iti dau remedii din farmacie, dar se poate intampla sa-ti spuna si ce i-a spus mamei.
 
Buna si eu am o acnee dintre cele mai grave acnee nodulo-chistica.Vreau sa iti spun ca alimentatia nu are nici o legatura cu cosurile.Eu am fost la mai multi dermatologi si toti au zis acelasi lucru.Oricum am urmat mai multe tratamente cu diverse antibiotice si nu au avut efect am facut peeling si tratamente cu laserul care au costat enorm de mult si doar mici imbunatatiri.Exista DOAR UN SINGUR MEDICAMENT ROACCUTANE care are efect e cel mai bun insa trebuie administrat sub stricta supraveghere a medicului deoarece are f multe reactii adverse si trebuie facute analize odata la 3 saptamani.Sper sa nu ai nevoie de medicamentu asta oricum asta e ultima solutie.
 
Back
Top