Moarte clinica

Melania

Moderatoare sexoasa
Odata citeam un mesaj dealu dune… si el zicea ca pina la urma omu tinde cel mai mult spre liniste sufleteasca si ca inafara de asta nu stiu ce altceva ar mai conta la fel de mult…

Si iata la ce mam gandit eu…

Ati auzit vreodata ce spun oamenii care au trecut prin moarte clinica? Ca in momentu in care isi parasesc trupu vad un tunel cu o lumina la sfirsitul lui….si cand iese din tunel ajung intrun loc … undeva unde e numai armonie imprejur e liniste e pace e cald e iubire…
Ei zic ca ajungand acolo se simt eliberati de toate problemele ca sufletu lor abia atunci isi gaseste impacare si liniste si ca e in totalitate impacat cu ratiunea.
E lumea perfecta acolo. Unde trecutu si viitoru ambele is in prezent.

Eu nu stiu daca asta se keama rai sau poate e iadu… nu stiu.
In momentu in care omu sta la spital in coma si inima lui nu mai bate...sufletu lui e undeva pe acolo sus si strabate tunelu intunecat...se gasesc destul de multi oameni care dupa ce au vazut „cealalta lume“ se intorc inapoi....si ei argumenteaza asta prin faptu ca se simt responsabili pt acei pe care iar lasa pe pamint (adika familia lor)...

Amu....idee e urmatoare......daaa, multi se intorc si povestesc in dreapta si stinga ce au vazut ei acolo si cat e de minunat tot....dar multi mor, fiind coma...asta ce inseamna ca ei au preferat sa ramina acolo? Ca acea liniste sufleteasca o putem gasi real doar in ceruri? Ca pe pamint asa ceva nu exista? Si ca atita tip cat sufletu nostru e intre pamint si cer el no sa aiba impacare?
 
Mel e adevarat ca f. multi din cei ce au fost in moarte clinica au "mers" prin tunel - acel drum spre lumina - dar nimeni (din cite stiu eu - si cred ca sint destul de informat) nu a ajuns la capatul tunelului - la acea lumina.
Unii compara "tunelul" cu drumul de la pamint la soare...si intr-adevar exista asemanari. Asta ar putea duce cu gindul ca sintem doar energie (corpul fizic ramine pe pamint - masoritate se detaseaza de el - povestesc cum il vad intins, etc)...
Dupa spusele unora corpul fizic si cel energetic (daca-l pot numi asa) sint legate intre ele printr-un fel de "cordon ombilical"; cei ce se intorc nu au "rupt" cordonul si inca mai pastreaza legatura cu corpul fizic. Dupa cite am citit (mai rar de trait asa senzatii) sint unii care pot "vedea" corpul energetic si chiar acel cordon...
 
Ceea ce ai spus tu Mel e corect doar din punctul de vedere al anumitor teorii...sunt multe teorii care sustin altceva despre moartea clinica :crazy:
Daca pui mana vreodata pe "Cartea tibetana a mortiilor" sau "Cartea egipteana a mortiilor" o sa afli altceva despre moartea clinica... :crazy:
 
Mirabela aici depinde si de mentalitatea oamenilor...eu ma refeream la ceva "mai actual" - cu toate ca si in acest "actual" sint f. multe interpretari in functie de - aceeasi - mentalitate si nivel de cultura...
 
Eu personal nu am trecut prin asa ceva si nici nu prea vreau desi tatal meu a trecut si cind si-a revenit adica"s-a intors pe pamiini"mi-a povestit niste lucruri intereante dar si in acelas timp fioroase :-? El imi povestea cum in acel accident rutier el a inchis ochii si parca de odata s-a produs o lumina puternica care la orbit dupa care aflat intr-un loc foarte lmios,parca era vara si totul verde :) Acolo nu era singur,parca-si facuse prieteni :surpriza: care l-au dus intr-o sala mare si pustie,doar un scaun la mijloc...sa asezat si deodata i-a aparut in fata un ecran enorm pe care mergeau foarte repede milioane de eroglife.La un moment lumina s-a stins si s-a trezit in spital.Dupa accident tatal meu a avut 12 operatii si la fiecare operatie acest vis(daca e vis) ii aparea in somn. :soc: Astea e pe scurt dar cum am inteles de la el sunt multe lucrui care pot fi scrise intr-o carte.
 
white-angel, interesant... mai poti oferi ceva detalii? ai studiat lucrurile mai detaliat? sau te-ai oprit la relatarile tatalui?

crs - de ce ne-am duce la soare? e doar o stea cum multe altele, care cindva tot va disparea. n-ar trebui raiul sa fie mai 'superior' decit 'o simpla' stea?


despre tunel si lumini - am privit cindva la discovery o emisiune despre aceasta. acolo cineva spunea ca tunelul este o iluzie optica. adica in timp ce omul se afla in starea data, receptorii visuali sunt inca online, si acei auditivi tot.... sunt online dar nu lucreaza ca intotdeauna, ci cu bug'uri.. si ceva alb pe fon negru - e ceea ce 'arata' ochiul in aceste momente.

[cind joci cu un videocard prea overclock'uit, apar tot felul de chestii stranii - aici e aceeasi situatie, diferenta e ca se vad DOAR aceste chestii stranii]
 
gr8dude eu nu sustin ca "mergem" spre Soare ci ca este si asta o ipoteza (la fel ca tine nu vad nici eu rostul drumului spre Soare) si mi s-a parut interesanta comparatia: in drumul spre Soare e intuneric bezna (vidul cosmic nu e reflecta lumina solara) si singura lumina (puternica) e Soarele.Ok, asta era doar o teorie pe care nici eu nu o cred dar mi s-a parut interesanta.

Da, in starea data receptorii vizuali (si auditivi) sint online dar nu dau neaparat o iluzie optica - unii "morti clinic" vad ceea ce se intimpla in salon. Stiu ca sint unii yoghini care se pot detasa de corpul fizic si traiesc o experienta similara " mortii clinice" - deci problema se poate "cultiva" - poate fi autoindusa. Noi din cauza "evolutiei" ne-am pierdut unele simturi.
 
da greatdude ai cunoscut ceva dar nu ceea ce trebuie, de fapt ai cunoscut o dezinformatie.

adevarul ramane adevar indiferent ce autoritate ar avea televiziunea sau alte medii de influenta a maselor, inclusiv partidele :)

eu de fapt stiu ca ceea ce simti cu adevarat 'acolo' fiind nu prea este explicabil, deoarece acolo nu detii acelasi set de receptori pe care ii ai fiind pe pamant. adica de fapt le detii dar in timpul vietii pe pamant nu le dezvolti, deoarece crezi ca nu o sa-ti trebuiasca si cel mai des crezi in inexistenta lor. cel mai aproape de dezvoltarea 'celorlalti' receptori se afla doctrinele religioase, nu cele extremist/fanatice, ci acele care explica calea spre adevar. ei, deci, ne intoarcem la ale noastre - avem un noroc enorm ca exista totusi oameni care pot explica cu cuvinte comune pentru toti, lucrurile pe care le-au vazut, pe care de fapt nu esti in stare sa le explici usor, deoarece nu esti in stare...

pot sa va bucur, totusi, pe planeta au existat perioade de asa numit timp, cand lumea despre care se vorbeste, in acest post, era aici pe pamant si de fapt acestea se vor repeta, lumea noastra, se va contopi la 'loc' cu lumea 'cealalta' si nu va fi nevoie sa te renasti de o multime de ori - calitatile lumii in care suntem acum se vor pastra in 'acea' lume dar va dispare necesitatea de a ne reincarna din nou si din nou. o cu totul alta realitate...
 
....si eu am fost in moarte clinica dar nu s-a intimplat nimic din ce povestesc persoanele care au trecut prin aceeasi situatie.acum 1 an pe cind eram in asia am ramas insarcinata cu actualul meu sot.cind fatul a implinit aproape 3 luni ,intr-o seara am inceput sa am o hemoragie puternica.am mers pe picioarele mele la spitalul din apropiere si cind am ajuns acolo doctorii mi-au spus ca viata mea este in pericol daca nu ma opereaza de urgenta..dar nu au vrut sa faca asta fara banii necesari pe care eu nu i-am avut la mine in acel moment pt ca nu am stiut ca situatia e atit de grava,si fara o semnatura a unui rezident hong kong,care sa semneze acceptul si raspunderea pt mine.....si ma-u tinut acolo pe pat si singele curgea ca de la robinet asteptind sa vine prietenul meu sa semneze si sa aduca banii necesari...
Nu stiu in ce moment s-a produs "schimbarea"stiu doar ca nu imi simteam corpul si nu vedeam nimic,,dar in schimb auzeam multe voci din toate partile parca ar fi o cearta...mai multe sunete suprapuse fara inteles..nu era ca in vise cind vorbesti,te misti si gindesti!!nu simteam nici-un fel de activitate in jur,nu mai eram acolo dar nici nu pluteam si vedeam chestii pe care spun altii ca le-au vazut!totul era static ,nu vedeam nimic iar eu eram inerta..nu m-am putut misca ca sa imi vad corpul,asa cum au vazut altii... nu stiu cit timp am stat asa dar m-am trezit deschizind ochii brusc si din cauza sperieturii pe moment,m-am apucat de plins dar in acelas timp eram fericita ca sunt inca in viata.
 
De unde stii ca asta a fost moarte clinica? Pare mai degraba o prabusire a tensiunii arteriale.
 
Bune istorioare vad pe aici!

Ca sa fiu la tema, am un vecin care a fost si el mort clinic...
acum se deosebeste de altii prin faptul ca are calitati paranormale,
o simpla prezenta a sa te linisteste...multa lume vine sa se trateze de tot felul de nebunii
!!!
Cine ramiine in viata - is ia ceva cu el din lumea de colo!
 
Hmmm;214345 said:
Ca sa fiu la tema, am un vecin care a fost si el mort clinic...
acum se deosebeste de altii prin faptul ca are calitati paranormale,
o simpla prezenta a sa te linisteste...multa lume vine sa se trateze de tot felul de nebunii


Se poate intampla, sigur ca da....se poate intampla ca in urma unei hipoxii cerebrale grave, sa te deranjezi intr-atata la tatarcutza, incat si sa te crezi dumnezeu. SI sa vindeci lume de pe lume, care e cu probleme si mai mari la mansarda.
 
Back
Top