Moldova a ramas fara prim-ministru

yuhuhu

New Member
Dupa recenta mutare strategica a lui Stepaniuc in Guvern si dupa concresul PCRM, scena politica din Moldova ia foc ! (interesant de cand mocneste focul acesta) astept opinii despre care va fi noul sef de guvern
 
yuhuhu;209007 said:
Dupa recenta mutare strategica a lui Stepaniuc in Guvern si dupa concresul PCRM, scena politica din Moldova ia foc ! (interesant de cand mocneste focul acesta) astept opinii despre care va fi noul sef de guvern

Mutarea asta cred că-i legată cu așa zisa reglementare transnistreană pe care domnul Voronin o vede terminată foarte foarte curând. Nu m-aș mira dacă l-ar propune pe Smirnov în locul lui Tarlev în fruntea Guvernului.

Foarte dubioase par jocurile lui Voronin ... și cel mai grav este că ei se strâng acolo între ei ... discută, hotărăsc ... dar fără să știm și noi despre ce este vorba ... apoi ne trezim în fața unui fapt împlinit!

Dacă un premier își dă demisia ... trăgând după sine și întreg cabinetul de miniștri, fără ca Voronin să-l implore măcar oleak să mai rămână, ba mai mult chiar îl decorează ... fără ca premierul să aducă niște motive temeince de ce a procedat în felul acesta ... suntem într-o mare problemă ... rezultă că noi - cetățenii de rând nu însemnăm nimic pentru o adunătură de nemernici pe care i-am votat!
 
heh, iata ca am si aflat raspunsul la intrebarea care mi-o puneam ieri. Doamna Greceanii va fi noul premier moldovean !!!
(am auzit azi o idee...cica scopul final al acestei scheme este pregatirea lui Tarlev pentru viitoarea functie de presedinte.....oare???)
 
yuhuhu;209026 said:
Tarlev pentru viitoarea functie de presedinte.....oare???)

Păi, având în vedere că Voronin nu mai poate candida, trebuie să găsească un om din partid, ușor manevrabil și care arată bine în public. Marian Lupu nu este candidatura cea mai loială, deși este și el deștept. Stepaniuc este prea mult luat cu istoria, cultura și nu e omul de public ... lui îi stă mai bine în umbră ... prin urmare rămâne Tarlev!
 
Back
Top