Moldova vazuta de peste hotare

Am auzit un banc dragutz care merge on topic. Sper sa nu ofenseze pe nimeni pt ca l-am auzit de la un prieten basarabean care cu autoironie l-a adaptat desi era initial despre bulgaria...

Cica voronin a cerut un concurs pt crearea sloganului pt reclama de tara cu moldova de dat pe cnn euronews si alte posturi occidentale. Si castigatorul a fost:

Visit Moldova! Your car is already here!
 
.....mda,mai binevoitori nu ar strica sa fie.....Acum un an mi s-a intamplat in magazin sa......nu cumpar nimic.S- a suparat tare de tot vanzatoarea cand i-am cerut o paine....ce scandal a fost in stare sa faca....si toate astea pentru ca nu am vorbit ruseste.....
 
sunt perfect de acord cu tine olenyka, limba rusa se vorbeste tot mai des shi mai des, cred ca ar trebui luate masuri in privinta aceasta, dar ma rog, deacuma vorbim de politica....

mi sa intimplat shi mie, sa se supere persoane pentru ca nu vorbesc ruseste
 
moldova este vazuta ca tara saraca, micuta. multi nici nu au auzit de moldova.
daca au auzit, atunci ori despre vinul nostru (mult laudat) ori despre saracia care determina valuri imense de migratie...
 
nu doar vinul.Toti prietenii mei sunt innebuniti dupa bomboanele de la Bucuria...Iar cei din domeniul muzicii(profesori,elevi,studenti) au admirat intotdeauna talentele si scoala din Moldova.Si sunt sigura ca nu doar in acest domeniu este recunoscuta Moldova noastra.
 
FogDucker, tu de unde esti si in cate tari ai fost, unde ai avut ocazia sa vorbesti despre moldova?

in belgia, la un festival de muzica (un festival mare)... cand eram intrebata de belgieni de unde sunt... eu - moldova. ei - oooohhh, if we have moldovans, then we are big! :) evident, e multa ironie in fraza asta... dar oamenii nu o ziceau cu rautate sau greata...
 
in cazu meu de obicei lumea nu prea stie nimic despre moldova, poate cu exceptia transnistriei si a faptului ca am fost odata parte din uniunea sovietica. unii au mai auzit de chisinau si de beciurile de la cricova. altii au citit cartea lui tony hawks, playing the moldovans at tennis si stiu despre faptu ca strazile nu sint luminate noaptea, ca tre sa te uiti atent cind mergi noaptea pe drum sa nu cazi in canalizatie si ca bem ca sa uitam de necaz... dar cam atit...
 
Arina;214704 said:
FogDucker, tu de unde esti si in cate tari ai fost, unde ai avut ocazia sa vorbesti despre moldova?

Iti imaginezi ca nu am spus asta cu rautate, pur si simplu este cea ce am vazut eu "la straini". Nu vorbesc neaparat de Nord Americani, ca aia sunt chiar pe langa...pentru aia Moldova este firma romaneasca care face vinuri(if that). In Europa de Vest lucrurile se imbunatatesc, adica oamenii au o idee cat de cat despre Moldova sau pozitia ei in Europa. Si mai este ceva, noi care calatorim prin toate tarile vestice credem ca am cunoscut oamenii obisnuiti; nu este adevarat, ajungem doar sa cunoastem partea de sus, partea mai fina si educata a acelei societati, cei care sunt obisnuiti cu turistii si asadar sunt mai cunoscatori despre lume in general. Sa ne gandim la alt lucru; ce stiu Olandezii sau Belgienii despre Moldova si ce stim noi despre ei?

De mai bine de 12 ani locuiesc intre "straini"; nu calatoresc in tarile lor ci am intrat in grupul lor si am inceput cu adevarat sa-i inteleg; nu sunt prosti sau incuiati precum isi imagineaza romanul; ei pur si simplu isi vad de viata. Cea ce nu pot eu intelege insa, este cum de noi ii gasim pe ei interesanti dar ei pe noi aproape deloc.
 
Mai am discutii cu cate vreunu' care se crede mai destept si deobicei conversatia este cam asa:
....
ASHIELA: So I take it you were not born in Canada.
IO: I was born in Romania, little country in Eastern Europe.
ASHIELA: Oh really, how cool; I've heard about Romania a lot.
IO: Really, thats' awesome...like what?
ASHIELA: Well, my neighbour has a kid he adopted from Romania fifteen years ago.
IO: Wow, that is indeed exciting. What else?
ASHIELA: Well, then there was also that vampire, from...uuummm, what 'they call it...Pennsylvania. That was actually a part of Hungary.
IO:(din nou...) It's true, you do know some things about my country and I think that's a good thing. (Asta e momentul in care depun efortul maxim de a ma calma ca sa nu-l plesnesc peste bornau)
ASHIELA: Yep, I also heard about the guy that got shot, the president you guys had.
IO: Save your breath for the coffee...and you mean Ceausescu.
ASHIELA: That's the one!
....
....
Si apoi continuam discutia in continuare despre vreme...sau pescuit...



"Disclaimer: This was inspired from a true story where the characters and story are real; the actors not hired professionals":D:D:D
 
uite ieri mergeam ft frumos, mai bine zis stateam pe scaun in metro shi fiind aproape singur mam intins ca eram cam obosit...intimplator am intors ochii shi am vazut pe scaunul de alaturi o foaie, am luato shi ca sa vezi...am aflat ca baletul din chisinau este in lisabona shi da concert...mia parut ft bine shi am aratat foaia colegilor...plin de mindrie ca shi moldova are ceva cu ce se poate mindri...
 
ASHIELA: So I take it you were not born in Canada.
IO: I was born in Romania, little country in Eastern Europe.
ASHIELA: Oh really, how cool; I've heard about Romania a lot.
IO: Really, thats' awesome...like what?
ASHIELA: Well, my neighbour has a kid he adopted from Romania fifteen years ago.
IO: Wow, that is indeed exciting. What else?
ASHIELA: Well, then there was also that vampire, from...uuummm, what 'they call it...Pennsylvania. That was actually a part of Hungary.
IOdin nou...) It's true, you do know some things about my country and I think that's a good thing. (Asta e momentul in care depun efortul maxim de a ma calma ca sa nu-l plesnesc peste bornau)
ASHIELA: Yep, I also heard about the guy that got shot, the president you guys had.
IO: Save your breath for the coffee...and you mean Ceausescu.
ASHIELA: That's the one!
....


=))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
 
Back
Top