moldtelecom, plus sau minus pentru Internetul din Moldova

ideea cu Anti-MoldTC/Monopol e chiar foarte buna, dar, realitatea nu cred ca ne va permite -> prea sunt toti implicati, si nu vor sa piarda gaina cu oua de aur :smile:
 
Moldtelecom va fi ... poate sahsi schimbe doar denumirea in alta :smile:
Asta daca vor fi cumparatsi de cineva...dar telecomul se dezvolta shi el...nu sta pe loc...
 
Da !!! Iaka asha ar merge...
Eu cred ca nimeni nu s-ar vozmuri daca pretsurile ar fi normale...calitatea cea mai buna shi plus la asta viteza normala :smile:
 
vozmui sau nu ???

Eu am cunostinte in romania ca r mi-au spus ca romtel;ecomul le acorda careva inlesniri, nu ca la noi careva bete-n roata ... :sad:
 
Da !!! Asta tocino...vopshe Telecomu ista a nostru ii levii de tot in privintsa inlesnirilor...fac nishte chestii ca pe urma sa suga bani din oameni cit mai multsi...
 
Se oare ca pyna pe 5 Aprilie 51% din actiunile MT vor fi scoase la licitatie, cum credeti, dupa aceasta cum se va schimba atitudinea MT fata de noi, userii obisnuiti ?
 
Iulik, totul depinde de cumparator. De fapt eu unul as pune la indoiala privatizarea MoldTelecom-ului anul acesta (daca urmaresti presa la tema din ultimii doi trei ani - nu ca as face-o cu regularitate pentru orice tema dar am avut un final paper la public policy semestru asta despre telefonia in balkani) - mai multe indicatsii spre faptul ca acest lucru se va intimpla in prima 'quarter' a 2003. Pe de alta parte insa, putsini in Noiembrie 2002 vedeau adunare natsionala in Martie 2003.
In orice caz, experientsa Balkanilor arata ca uneori privatizarea grandului telefoniei natsionale merge mai bine iar alteori mai rau. In toate cazurile insa ceva-ceva pute in proces (in special la 'fratzi' cu grecii;). In moldova celui ce privatizeaza, i-as recomanda inainte de a semna sa iasa la o ceashka de cafea cu Don Ignacio Ibarra sau cu Herr Michael Kortenbusch - cred ca ar afla destule kestii interesante despre 'obisheiuri la moldoveni.'
Cam asta pentru moment.

`Cheerz,

-Andrei.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: andriel pe 07-03-2002 12:30 ]</font>
 
Pe 2002-03-07 04:30, andriel a scris:
De fapt eu unul as pune la indoiala privatizarea MoldTelecom-ului anul acesta

Andriel, eu nu vb in dodii uite mai jos :


"Moldtelecom"-ul va fi scos la vanzare dupa 5 aprilie

Banca austriaca Raiffeisen Investment AG, care este consultantul financiar al Guvernului pentru privatizarea "Moldtelecom"-ului, urmeaza sa prezinte, pana la 5 aprilie curent, toate documentele necesare pentru privatizarea acestei societati, comunica MOLDPRES.
Surse de la Departamentul Privatizarii au relatat agentiei ca dupa prezentatrea documentelor corespunzatoare va fi anuntat concursul international pentru privatizarea "Moldtelecom"-ului.

Aceleasi surse au mai aratat ca expertii bancii Raiffeisen Investment au expediat propuneri pentru participare la concurs mai mult de 100 de companii de peste hotare, printre care sunt si societatile nationale de telecomunicatii din Franta, Italia, Germania, Austria.

Anterior, Nicolae Gumenai, director general al Departamentului Privatizarii, declarase presei ca Raiffeisen Investment se incadreaza in graficul de elaborare a documentelor necesare pentru privatizarea "Moldtelecom"-ului, precizand ca la vanzare vor fi scoase 51 la suta din actiunile acestei societati.

Gumenai a mai spus ca ofertele participantilor la privatizare vor fi date publicitatii la timpul cuvenit, potrivit conditiilor concursului, specificand totodata ca sunt deja companii din Rusia, Germania, Statele Unite care se intereseaza de privatizarea "Moldtelecom"-ului.

Directorul departamentului n-a dorit sa faca pronosticuri vis-a-vis de suma pe care statul mizeaza s-o obtina de pe urma vanzarii pachetului de actiuni, aratand ca valoarea acesteia va depinde de conjunctura pietei si ofertele propuse.

Anterior, reprezentanti ai Guvernului declarasera ca pachetul de actiuni ale statului in "Moldtelecom" SA poate fi vandut cu 150 mln dolari SUA. -0-
 
iulik, daca citesti mai atent, vezi ca eu nu bat capul. In tsara noastra multe se anuntsa insa nu intotdeauna chestiile se indeplinesc. Ca recenta dovada este declaratsia lui Tarlev ca ar detsine dovezi cum ca Smirnov finantseaza miscarile anti-comuniste din Chisinau. Tu chiar crezi in asta? Pai uite aproximativ cu aceiasi incredere ma uit si eu la anuntsul despre privatizare. Desigur in ambele cazuri avem ambii pareri tehnic subiective caci nu detsinem dovezi obiective care ar contrazice comunicatele respective. Insa nici eu si nici tu nu avem nevoie de asa dovezi, nu?

`Cheerz,

-Andrei.
 
Andriel pe undeva ai dreptate, dar nu se cmpara ce am spus eu cu ce ai afirmat tu .. :wink:

Oricum fara asta e imposibil, doar daca ca prin minune or sa mai stee mai mult timp comunistii la guvernare si daca le da in cap sa treaca la economie planificata, in caz contrar tot il vor privatiza pina la urma ....
 
Back
Top