Monitoarele LCD

radium

Active Member
am fost la Cominfo shi mi-au placut enorm monitoarele LCD noi. Mai ales MAG. Ce monitoare ne sfatuiti sa procuram (pe viitor)
 
amu sed pe un monitor mic, cred ca are 14", kakoita CTX ::ultra screen:: cu trupka de la trinitron, rezolutie maxima 1280x1024, osd control system, etc, destul de prikolinii si cu niste culori foarte frumoase, nici nu se complara cu aestea mari pe care le avem aici (17 sau 19" din cite imi dau seama)...

insa, as recomanda altceva dupa posibilitati desigur, mie in orice caz imi place mult...

Apple Cinema Display
 
cu toate ca lumea vad ca e pasionata de MAG'uri - eu cred ca ash renuntsa la MAG'ul meu penru un APPLE de acesta :lol:
 
Eu am si acasa si la statia de la lucru non-LCD'uri de nivel profesionist: Sony G400 (19")
Nu voi schimba nici un LCD pe un monitor normal, bun.

Totusi singurul LCD care l-am vazut si e acceptabil este un Gateway.
Am si un Mac nou la lucru cu "theater screen" sau ceva de tipul asta care tot e destul de impresionant, dar mie oricum imi plac monitoarele normale.
 
parca dupa definitsie LCD'urile nu pot avea aceiashi performantsa in ce priveshte imaginile 3D ca monitoarele normale...
 
Am citit despre LCD... Se spune ca imaginea nu este atit de clara ca la monitoarele "obisnuite", si inca - LCD mon. dauna ochii tot atit ca si un monitor obisnuit modern. Consider ca ACUM nu are nici un sens sa procuram LCD, cu atit mai mult ca ele sint mai scumpe decit insusi computerul...

P.S. Eu folosesc monitorul Sony Trinitron G200 17" si sint satisfacut...=)
 
madwolf: cine ar vorbi, singur sta la sisteme de cea mai inalta calitate shi vorbeshte de 3 vietsi :lol:
 
Cu cit este mai mare monitorul cu atit este mai bine.
E clar ca trebuie satsi alegi un monitor bun sa sustie o rezolutsie mare.
Cel mai normal ar fi un monitor de 19", dar la nevoie merge shi de 17".
Mai ales cei ce se ocupa cu grafica.
 
alex...LCD-urile la aceste timpuri nu-s chiar exelente p-u casa!
Plusul lor - ocupa putzin loc!
Minusuri - Luminozitatea mai mica... trebuie de uitat numai dupa un anumit unghi...sunt scumpe... trebuie de folosit o rezolutie standard... shi sunt multe multe altele...ca...multe monitoare defecte - pixeli negri!
 
ochii e clar ... dar e doar pentru aplicatii de OFFICE !!!
La jocuri sau chiar DESIGN e mai bun cel cu tub ... e mai mare shi refreshul e mai bun
 
nu s-a gasit un adversar LCD calitativ pentru un monitor plat (de ex. FD Trinitron) de 19" la un pret accesibil! :D
 
Back
Top