Monument al ostaşilor maghiari în Chişinău

Andolino;194112 said:
ASTA NE MAI TREBUIA ... da poate să le facem la toate naţiile monumente ... şi la ţigani, bulgari ... la toţi cei care au trecut pe aici???
Da pe de altă parte aş fi de acord cu asta ... dar numai în locul monumentelor sovietice ;)
Ce tupeu au maghiarii ăştia. Şi te pomeneşti că conducerea poate fi de acord cu asta ... asta ca să mai fie o palmă trasă la adresa României ... tactica obişnuit folosită pentru a asmuţi România -de a atrage în joc duşmanii ei.

Care palma? Romania singura a cerut palme in momentul in care a tolerat ce a tolerat de la unguri. De fapt nu Romania ci conducatorii ei care aveau nevoie de voturile in parlament ale udmr. Mi-e scarba.
 
Rapax;194131 said:
Din cate mai tin eu minte, Ungaria nu a participat cu nici un fel de trupe la eliberarea Basarabiei. Chiar daca ar fi vrut Antonescu nu ar fi permis asa ceva, asa cum nu le-a permis sa atace Iugoslavia de pe teritoriul romanesc. In timpul retragerii din Rusia de asemenea nu tin minte sa se fi retras putinele trupe maghiare prin Basarabia. Asa ca eu cred ca este vorba de unii care s-au impiedicat pe strada si au cazut de si-au spart capul. Chestie de tupeu.

Eliberarea Basarabiei, am facut-o doar noi, romanii. Fara nemti, italieni, unguri, etc.

Si nici nu simteam neaparat nevoia de a ne duce in inima Rusiei. Dar atunci vand am atacat Rusia, cele cateva divizii de unguri si italieni au facut cale intoarsa. Doar noi si nemtii am luptat serios. La Stalingrad au murit zeci de mii de romani si 0 unguri. Asta nu pentru ca ii iubeam pe nemti, dar stiam ca daca nu-l terminam noi pe "fratele de la Rasarit", "fratele de la Rasarir" ne va termina pe noi. Cum s-a si intamplat.
 
Rapax;206156 said:
Gresesti. Armata germana a participat la eliberarea Basarabiei.

De acord. Ma refeream la unguri si italieni, care nu prea au fost pe frontul de Est. Si armata germana a participat dar poate 10% din efectiv. Ei au atacat prin alte parti. Diviziile romanesti nu se amestecau cu cele germane pentru ca asa considerau atat Antonescu cat si Hitler. Nu de alta, dar soldatii romani stiau toti de pactul Ribbentrop-Molotov si nu erau chiar bucurosi cand ii vedeau pe prietenii lor nemti.
 
dixy;206168 said:
De acord. Ma refeream la unguri si italieni, care nu prea au fost pe frontul de Est. Si armata germana a participat dar poate 10% din efectiv. Ei au atacat prin alte parti. Diviziile romanesti nu se amestecau cu cele germane pentru ca asa considerau atat Antonescu cat si Hitler. Nu de alta, dar soldatii romani stiau toti de pactul Ribbentrop-Molotov si nu erau chiar bucurosi cand ii vedeau pe prietenii lor nemti.

Iar gresesti. Divizii ale armatei romane au fost sub comanda germana si invers. Au luptat cot la cot pana la Stalingrad si apoi si in retragere.
 
Rapax;206197 said:
Iar gresesti. Divizii ale armatei romane au fost sub comanda germana si invers. Au luptat cot la cot pana la Stalingrad si apoi si in retragere.

Nu gresesc, au luptat cot la cot, dar separat. Cazurile de comanda straina pentru romani sau nemti au fost cateva si o dicta situatia. Faptul ca un regiment german era comandat de un colonel roman sau o divizie romaneasca era comandata de un neamt nu inseamna ca ne iubeam foarte tare.

Oricum, nu am luptat in razboi pentru ca am vrut ci pentru ca am fost nevoiti. Eram cel mai fericit popor daca puteam sa ne pastram neutralitatea, precum Portugalia, Turcia, Spania, Suedia.

Si nu-l acuz atat de mult pe Stalin cat pe retardatul de Hitler, care daca nu-si arata muschii, nu mai exista nici Yalta, nici impartirea pe sfere de influenta.
 
dixy;206231 said:
Nu gresesc, au luptat cot la cot, dar separat. Cazurile de comanda straina pentru romani sau nemti au fost cateva si o dicta situatia. Faptul ca un regiment german era comandat de un colonel roman sau o divizie romaneasca era comandata de un neamt nu inseamna ca ne iubeam foarte tare.

Oricum, nu am luptat in razboi pentru ca am vrut ci pentru ca am fost nevoiti. Eram cel mai fericit popor daca puteam sa ne pastram neutralitatea, precum Portugalia, Turcia, Spania, Suedia.

Si nu-l acuz atat de mult pe Stalin cat pe retardatul de Hitler, care daca nu-si arata muschii, nu mai exista nici Yalta, nici impartirea pe sfere de influenta.

Ba da, gresesti. La vremea respectiva nu era inventat conceptul de batalion mixt asa ca nu incerca sa aplici un concept modern la o armata din WW II. In privinta comandei la nivel de trupa nu a existat ca o unitate sa fie comandata de un ofiter strain. Nemtii ii conduceau pe ai lor, romanii pe ai nostri. Problema comandei asupra unor unitati straine a fost pusa la nivel de stat major sau comandant al frontului sau grupuri de armate. In razboi nu trebuie sa iubesti, trebuie sa lupti. Din pacate Romania nu putea sa ramana neutra dupa ce Stalin a luat Basarabia si Bucovina de nord. Oricum romanii s-au impacat mult mai bine cu nemtii decat cu rusii. Ca de obicei. Si din cate mai tin eu minte Hitler a fost un model demn de urmat si un personaj admirat de tatucul Stalin. Impartirea pe sfere de influenta a fost facuta pentru a evita un nou razboi in Europa. Ca rusii au vrut sa inteleaga cu totul alceva, asta e cu totul alta poveste.
 
Rapax;206238 said:
Ba da, gresesti. La vremea respectiva nu era inventat conceptul de batalion mixt asa ca nu incerca sa aplici un concept modern la o armata din WW II. In privinta comandei la nivel de trupa nu a existat ca o unitate sa fie comandata de un ofiter strain. Nemtii ii conduceau pe ai lor, romanii pe ai nostri. Problema comandei asupra unor unitati straine a fost pusa la nivel de stat major sau comandant al frontului sau grupuri de armate. In razboi nu trebuie sa iubesti, trebuie sa lupti. Din pacate Romania nu putea sa ramana neutra dupa ce Stalin a luat Basarabia si Bucovina de nord. Oricum romanii s-au impacat mult mai bine cu nemtii decat cu rusii. Ca de obicei. Si din cate mai tin eu minte Hitler a fost un model demn de urmat si un personaj admirat de tatucul Stalin. Impartirea pe sfere de influenta a fost facuta pentru a evita un nou razboi in Europa. Ca rusii au vrut sa inteleaga cu totul alceva, asta e cu totul alta poveste.

Primo: problema comandei straine asupra unitatilor militare nu mi se pare importanta.

Secundo: Romania nu putea sa ramana neutra, de acord. Dar putea ori sa fie cu nemtii pana la capat, ori sa lupte de la inceput impotriva lor.

Tertio: Normal ca Tatucul Stalin il admira pe Hitler, erau oarecum asemanatori. Nu degeaba au impartit ei prieteneste Polonia. Nu degeaba a stat Tatucul doua saptamani si nu a crezut ca l-a atacat Hitler.

Mai mult, americanii si englezii stiau exact ce vroia Tatucul de la "sferele de influenta". Tatucul i-a pus chiar sa aleaga intre Grecia si Romania. Churchill a ales Grecia. Pe americani ii durea in cur, ca de obicei.
 
Ei iaca stau si meditez si di si nar face un memorial si aostasilor maghiari...a rusilor este, uucrainenilor, adica sovieticilor...ostasii romani sunt luati in seama...da ce maghiarii nu sunt oameni...adica crestini..
 
Ba da! Cum de nu? Sunt si ei oameni si crestini. Numai ca ... nu prea au luptat prin Basarabia.
 
dixy;206231 said:
Eram cel mai fericit popor daca puteam sa ne pastram neutralitatea, precum Portugalia, Turcia, Spania, Suedia.

+ Elvetia

ps. Polonia a iesit cea mai pacalita din al doilea razboi mondial
 
dixy;206242 said:
Primo:

Secundo: Romania nu putea sa ramana neutra, de acord. Dar putea ori sa fie cu nemtii pana la capat, ori sa lupte de la inceput impotriva lor.

Daca Romania lupta alaturi de nemti pana la capat azi vorbeam ruseste si capitala era la Chisinau.
Lupta impotriva Germaniei in conditiile anului 1940 insemna lupta si impotriva Ungariei, Rusiei si Bulgariei. Sanse de castig = 0.
 
Back
Top