Muzica si gender

Arina

solutia
Este vreo legatura intre muzica si genul celor care o livreaza si o receptioneaza. Ce canta M si F, ce asculta M si F? sa numim careva M si F buni in muzica. Niste voci cumsecade. niste instumentisti.

parerea mea. tre sa zic ca instrumentisti buni sunt mai multi de gen M. Sunt multe voci femenine bune: iata chiar acum ascult Sade. dar sunt de sigur si barbati a caror vorba pare melodie.
 
o descoperire recenta: robert randolph and the family band... superb... au deschis concertul lui eric clapton in USA tour si m-au impresionat cu mult mai mul decat eric clapton.
 
iata in electronica in majoritatea cazurilor suna mai bine vocea femenina, chiar nu-mi prea place cea M in asa caz... dara iata DJ-i cu mult mai multi is M... de ce oare?
 
Solistul de la Ajjatara face totul...pt ka ei din punkt de vedere instrumental sunt... anoshti.. ynsa vocea solistului ... te da pe spate..
 
da blin who kares... Amorphis ...Ajattara...glavna s kynte...
mie biografiele lor drept yn fund ymi tre..
eu muzika askult...shi versurile...
news'urile.. nu le shtiu shy nish nu-ni tre..

Silenoz din Dimmu Borgir yi baiet malaghetz
 
Aaron Lewis de la Staind face 90% din formatie cu chipul sau si glasul unic. Si desigur Max Cavalera - the best. ca dupa ce a plecat din Sepultura, Derek Green a inscris Against care suna a formatie neprofesionista si dupa asta s-a apucat tot ca Max sa cinte ca deee... Sepultura era in mare parte... Max. Asa ca glasul si prestatia scenica face cam 95% din succesul trupei (axindu-ne oarecum inspre rock si derivati ai lui).
 
nu shtiu cum voua, dar mie imi place vocea lui SErj de La SOAD,
apoi fata aia din Guano Apes, superba voce...nu?
 
Code:
 catyusha
Corey Taylor are vocea tare buna 
De Max Cavalera nici nu vorbesk
sunt prea tari...chiar merita asc

Code:
 Metaliuga
vocalista din Arch Enemy ...parca-i.... viocalist...
nu-i rau pentru o fata :D
 
eu foarte mult iubesc vocile feminine isterice, parca bolnavicioase, teatrale
niste exemple PJ Harvey, Lamb, Laika, la Portishead etc.

apoi in jazz sau variatii ale lui sunt voci de femeie super bune. femeile cant cel mai de jale :D iata Lhasa!

mda...da' instrumentaliste - mai rar, de fapt in orchestre etc sunt mai multe femei, vioriste.

a, da fata de la Smashing Pumpkins?
 
da pe mine ma prikoleshte vocele:
Chester Benigton (Linkin Park)
Aaron Lewis (Staind)
Chad Krugger (Nickelback)
vocalistul (Placebo)
vocalistul (Lifehouse)
Amy Lee (Evanescence)
Avril Lavigne
...............................................
Laurentiu Duta (3 Sud-Est).....o voce tare ciotkaia :ciupos:
 
in general Rocka multa papsa ti rupi pi tini...da iaka de Ame Lee is de-acord - fata tari-i bravo...shi in general creatia formatiei Evanescence e exceptionala. pentru cel ce nu-i de-acord : ftc :ciupos:
 
ca tot zicea adina de voci feminine...

solista de la My Ruin shi Otep urla ghinishor...

orikum timbrul vocal ku adevarat special yl are solita de la Within Temptation
 
cineva care va... said:
in general Rocka multa papsa ti rupi pi tini...da iaka de Ame Lee is de-acord - fata tari-i bravo...shi in general creatia formatiei Evanescence e exceptionala. pentru cel ce nu-i de-acord : ftc :ciupos:
shi pe tine te rupe papsaua dupa cum vad eu....daca iti place Ame Lee :wink: de aceea hai sa nu discutam despre papsa, ca de fapt nu shii ce semnificatzie are acest cuvint in realitate :x
 
Back
Top