Nascut in URSS

eu nu m-am refefit la Val neaparat..., iar omul asta a dat cea mai buna replica din toata adunarea aia... ca au facut parte din sistem sau nu nu ma intereseaza, esenta mesajului meu a fost alta...
despre anticomunistii de astazi cred ca putem deschide o tema aparte si vom avea multe de spus.
 
adrenalina multzumesc mult pentru descriere. chiar eram curios. daca sincer ma kam ashteptam la asha ceva.
jalnic.
 
Subscriu celor zise de adrenalina despre lansarea la Chisinau. Pacat ca nu a existat dezbaterea promisa, ci doar speech-urile obositoare a marilor literati.
 
adrenalina;150396 said:
eu nu m-am refefit la Val neaparat..., iar omul asta a dat cea mai buna replica din toata adunarea aia... ca au facut parte din sistem sau nu nu ma intereseaza, esenta mesajului meu a fost alta...
despre anticomunistii de astazi cred ca putem deschide o tema aparte si vom avea multe de spus.

Butnaru a fost un exemplu.
Iar din Sistem au facut parte toti cei care l-au tolerat, fiecare a reprezentat un element contitutiv.
 
ma alatur si eu adrenalinei... m-a dezamagit lansarea.
da' si "establishmentul cultural", "tomurile" (care pot fi citite de tineri, ca sa se lumineze)...
nu a fost un dialog sanatos.
intr-adevar nu a fost loc de intrebari.

galeria "tanara generatie" (asa am fost porecliti :) ) statea si asculta pe unde curioasa, pe unde plictisita...
 
Salutare

1, imi pare rau ca nu s-a putut discuta asa cum si mie mi-ar fi placut (preferam sa discut la o bere cu voi decit sa stau intr-o sala). Dar am fost invitat de PEN Club... eu din pacate nu mai am relatii aici si tehnic nu as fi putut sa fac o lansare daca cineva nu ma invita. Iar pe voi nu va cunosc (voi sinteti pentru mine niste nume de cod si text, adica nu va pot contacta decit mediat tehnic)...

2. modul in care s-au comportant unii si altii asta nu e problema mea. insa nu cred ca s-au comportat asa cum au putut (unii dntre ei sint persoane foarte interesante). Nici nu stiu cum s-ar putea discuta preas mult atita timp cit cartea nu a fost citita. Si fie vorba intre noi, din cite stiu eu pe la lansari nu se prea reusesc polemici prea ample (si asa s-a vorit in jur de 3 ore). Si totusi au fost multe opinii critice, ceea cee foarte bine.

3. Chestiunea cu justificarea.... eu nu prea am de ce sa ma justific. incerc doar sa ma explic si sa construiesc anumite argumente in favoarea cartii sau a opiniilor mele. Sincer sa fiu lautele nu numai ca ma lasa rece si le ignor.. ci chiar uneori ma deranjeaza.... ma intereseaza polemicile, discutiile..

4. povestea cu afirmatia mea: am scris aceatsa carte pentru spatiul nesovietic, dar in acelasi timp ... proba de foc sint cititorii din R.Moldova....
..
da am inceput sa scriu gindinuma la asta si urmarind aceasta linie, insa dupa ce a aparut cartea mi-am dat seama ca asta nu poate fi controlat si cititorii din fosta URSS (adica din moldiova,,, prieteni in principiu) au fost interesati de text si au avut rectii foarte bune (chiar daca unii m-au criticat... ). In acelasi timp mi-am dat seama ca ei sint cei care avind aceeasi experienta (poate mult mai bogata decit a mea) pot fi mult mai atenti si mai critici. Adica ei au la indemina un instrumentar mult mai bun decit cei care nu au aceasta experienta....

CArtea poate fi gasita in Libraria din hol....

!!!
eu mai stau 2 zile in Chisinau.... asa ca inca mai putem bea o bere si discuta.
Daca cineva stabileste miine o ora si un loc pot fi prezent (pina la 16)...

v.ernu
 
putin cam deplasat urmatorul meu mesaj, dar... :)

in seara supa lansare, il intreb pe taic'meu (tata e nascut in 1962) - tata, cand era mai bine, cu uniunea sovietica sau acum?
tata - ei, atunci, caci eram mai tanar {sigur nu l-a citit pe Stanescu}, dar si acum ii bine... da' de fapt, ce bine atunci...? la 8 ani, mama ma trezea la 4 dimineata sa mergem la tutun... iarna, aproape descult, mergeam cu tata cu oile... ce bine cand oamenii zic "of, macar de-am iesi si din iarna asta"? ...cand frat'meu a stat in inchisoare {imi pare ca 3 ani}, pentru ca a furat 2 caldari de grau de la colhoz... ca nu prea avea cu ce sa-si hraneasca familia...

da' cred ca si acum unii copii sunt in situatia asta...
 
Sunt pentru prima data pe aici, vreau doar sa multumesc lui Vasile Ernu pentru cartea lansata.
Nu vreau sa ma afund in amanunte doar vreau sa spun ca ma regasesc impreuna cu el pe undeva printre rinduri.A fost copilaria si adolescenta noastra..... buna - rea ... nimeni nu are dreptul sa o judece.
Maximum respect pentru Vasile
 
Back
Top