nelamuriri

ottoman

New Member
am citeva probleme atunci cind citesc raspunsurile voastre de pe forum. este vorba de cuvintele rusesti sau importate / calchiate din rusa.

v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta. nu stiu ce inseamna:

1. patani sau patzani
2. pricol sau pricoli
 
1-baiat
3-prietena
4-piine uscata,caaltfel nu stiu cum e pe rom
8-fine,super
10-intimplari hazlii :)

eu tot le stiu asa si asa,de inteles le inteleg dar nu le pot traduce :( ca nu mai sunt si eu romanca.
cauta un dictinar romano-rus,si vei gasi poate.
 
piine uscata
xaxaxaax, iaka asta da! %-)

ciuvak este cam ekivalentul la patan.. eu totusi cred ca exista o diferenta.. patan e un determinativ dat de alti oameni.
sa zicem ca avem o gasca din niste underground thugs, ei intre ei se numesc patani.

ciuvak este un om random pe strada.. un dude cum sunt eu :-)
este un fel de default name pentru orice baiat.. dupa studiul aprofundat el va primi un alt calificativ - patan, mudak,loh.. depinde de grup :)

9. neraznoglasie = problema, disputa, controversa

sa ma iertati, nu stiu ce inseamna 'ciupos'. am fost prin multe borti, chiar si prizonier la o turma de patzani, dar asa ceva n-am auzit.

5. ponturi = aici se poate de spus mult... are mai multe semnificatii
1. cool - treaba asta e tare pontovaia
2. uncool - shi-i cu ponturile estea?' (ce e cu timpeniile astea?)
din cite vedeti, cuvintul 'pont' este un exemplu clasic al vesnicului adevar, raul si binele sunt aceeasi entitate.. cum sunt frumosul si uritul, independenta si dependenta... diavolul si dumnezeu..

insa totusi cuvintul dat vine de undeva, nu? radacinile sale sunt infipte adinc in limba latina. pont = mare (subst. pl) [ex. Pontvs Evxinvs].
cu alte cuvinte, ponturile nu sunt altceva decit niste mari, in care se scalda oameni/evenimente/lucruri/ginduri care pot fi cool sau uncool.

haa, si acum mi-am dat seama unde e problema:
ottoman: 7. posmagi
dianushka: 4-piine uscata,caaltfel nu stiu cum e pe rom
oameni buni, sincronizati-va cumva :-)
si cum adica ottoman nu stie ce e un posmag? da' de povestea cu omul lenes ai auzit?

ce sa mai adaug? mmm... daca stiu semnificatia cuvintelor, asta nu inseamna ca sunt un utilizator infocat al acestora.
 
Back
Top