Nicolae Iorga, "De ce atata ura?" - 6 iulie 1940

Luke Skywalker

New Member
Nicolae Iorga, 6 iulie 1940, în “Neamul Românesc” sub titlul “De ce atâta ură?”:
Se adună şi cresc văzând cu ochii documentele şi materialele, actele oficiale şi declaraţiile luate sub jurământ. Inalţi magistraţi şi bravi ofiţeri care şi-au riscat viaţa ca să apere cu puterile lor retragerea şi exodul românilor au văzut cu ochii lor nenumărate acte de sălbăticie, uciderea nevinovaţilor, lovituri cu pietre şi hiduieli. Toate aceste gesturi infame şi criminale au fost comise de evreimea furioasă ale cărei valuri de ură s-au dezlănţuit ca sub o comandă nevăzută. De ce atâta ură? Aşa ni se răsplăteşte bună-voinţa şi toleranţa noastră*? Am acceptat acapararea şi stăpânirea iudaică multe decenii şi evreimea se răzbună în ceasurile grele pe care le trăim. Si de nicăieri o dezavuare, o rupere vehementă şi publică de isprăvile bandelor ucigaşe de sectanţi sau sanguinari. Nebunia organizată împotriva noastră a cuprins târguri, oraşe şi sate. Fraţii noştri îşi părăseau copii bolnavi, părinţii bătrâni, averi agonisite cu trudă(...) In nenorocirea lor ar fi avut nevoie de un cuvânt bun, măcar de o fărâmă de milă(…) Li-s-au servit gloanţe, au fost sfârtecaţi cu topoarele(…) li s-au luat hainele, li s-a furat ce aveau cu dânşii, ca apoi să fie supuşi tratamentului hain şi vandalic. Românimea aceasta, de o bunătate prostească faţă de musafiri şi jecmănitori merita un tratament ceva mai omenesc din partea evreimii care se lăuda până ieri că are sentimente calde şi frăţeşti faţă de neamul nostru în nenorocire.

Scrisoarea soldatului Costică Delea din Teleorman care a scris acasă, dar scrisoarea a fost oprită de cenzura militară: Ce-am văzut am să spun şi la morţi(…) Ni s-au luat caii, căruţele cu bagaje şi cu arme. Ofiţerii au fost bătuţi, li s-au rupt tresele, scuipaţi, dezbrăcaţi(…) Soldaţii ruşi nu s-au atins de noi priveau şi râdeau cum civilii evrei ne băteau cu pietre şi cu ciomege, ne trăgeau de picioare de pe cai, ne dezbrăcau, ne batjocoreau, mai ales femeile parcă erau turbate(…) Dar o vrea bunul Dumnezeu să ne-ntoarcem – atunci o să fie vai de mama lor a jidanilor.

Fapte intamplate in Saptamana Rosie din iunie 1940.
 
Luke Skywalker;183675 said:
Nicolae Iorga, 6 iulie 1940, în “Neamul Românesc” sub titlul “De ce atâta ură?”:
Se adună şi cresc văzând cu ochii documentele şi materialele, actele oficiale şi declaraţiile luate sub jurământ. Inalţi magistraţi şi bravi ofiţeri care şi-au riscat viaţa ca să apere cu puterile lor retragerea şi exodul românilor au văzut cu ochii lor nenumărate acte de sălbăticie, uciderea nevinovaţilor, lovituri cu pietre şi hiduieli. Toate aceste gesturi infame şi criminale au fost comise de evreimea furioasă ale cărei valuri de ură s-au dezlănţuit ca sub o comandă nevăzută. De ce atâta ură? Aşa ni se răsplăteşte bună-voinţa şi toleranţa noastră�*? Am acceptat acapararea şi stăpânirea iudaică multe decenii şi evreimea se răzbună în ceasurile grele pe care le trăim. Si de nicăieri o dezavuare, o rupere vehementă şi publică de isprăvile bandelor ucigaşe de sectanţi sau sanguinari. Nebunia organizată împotriva noastră a cuprins târguri, oraşe şi sate. Fraţii noştri îşi părăseau copii bolnavi, părinţii bătrâni, averi agonisite cu trudă(...) In nenorocirea lor ar fi avut nevoie de un cuvânt bun, măcar de o fărâmă de milă(…) Li-s-au servit gloanţe, au fost sfârtecaţi cu topoarele(…) li s-au luat hainele, li s-a furat ce aveau cu dânşii, ca apoi să fie supuşi tratamentului hain şi vandalic. Românimea aceasta, de o bunătate prostească faţă de musafiri şi jecmănitori merita un tratament ceva mai omenesc din partea evreimii care se lăuda până ieri că are sentimente calde şi frăţeşti faţă de neamul nostru în nenorocire.

Scrisoarea soldatului Costică Delea din Teleorman care a scris acasă, dar scrisoarea a fost oprită de cenzura militară: Ce-am văzut am să spun şi la morţi(…) Ni s-au luat caii, căruţele cu bagaje şi cu arme. Ofiţerii au fost bătuţi, li s-au rupt tresele, scuipaţi, dezbrăcaţi(…) Soldaţii ruşi nu s-au atins de noi priveau şi râdeau cum civilii evrei ne băteau cu pietre şi cu ciomege, ne trăgeau de picioare de pe cai, ne dezbrăcau, ne batjocoreau, mai ales femeile parcă erau turbate(…) Dar o vrea bunul Dumnezeu să ne-ntoarcem – atunci o să fie vai de mama lor a jidanilor.

Fapte intamplate in Saptamana Rosie din iunie 1940.

Cunoastem. Nu mai pune paie pe foc. Baiete continua sa te joci cu tubul de neon.
 
Din comentariul tau inteleg ca nu iti place ca si altii sa afle niste adevaruri dureroase. Nu mai vorbi in numele altora. Cu neonul ma joc ca sa aduc niste lumina in istoria asta falsificata care ni se baga pe gat.
 
Luke Skywalker;183790 said:
Din comentariul tau inteleg ca nu iti place ca si altii sa afle niste adevaruri dureroase. Nu mai vorbi in numele altora. Cu neonul ma joc ca sa aduc niste lumina in istoria asta falsificata care ni se baga pe gat.

Chiar crezi ca nu stiu si altii ce ai aflat tu? Pe cine l-a interesat subiectul a citit demult. Asa ca poti sa te joci in continuare. Cam sforaitoare fraza cu "ma joc ca sa aduc niste lumina in istoria asta falsificata".
 
Rapax, vorbeşte în numele tău!
Pe mine unul mă interesează acest subiect, mai ales că este relatat de Nicolae Iorga ... şi chiar nu ştiam că aşa ceva a fost ...
 
Andolino;183831 said:
Rapax, vorbeşte în numele tău!
Pe mine unul mă interesează acest subiect, mai ales că este relatat de Nicolae Iorga ... şi chiar nu ştiam că aşa ceva a fost ...

Ai sa gasesti mai multe la Goma. Ce a scris Iorga este numai despre o parte din ce a fost atunci. Realitatea a fost si mai rea. Si a dus apoi la represaliile din 1941. E preferabil sa citesti cartile si articolele scrise pe hartie, nu pe forum.
 
Daca scopul acestei teme este nu adevarul istoric (si nu este, mai mult ca sigur), ci motivarea exterminarea evreimii basarabene, te asigur, Luke, ca va fi inchisa. Eu m-am saturat de frustrati antisemiti. Am citit cu totii ce s-a intamplat in 1940, asta nu inseamna absolut nimic atunci cand vine vorba despre exterminarea unor oameni, mai. Cei aproximativ 250000 de evrei omorati de noi nu erau toti agenti ai Uniunii Sovietice, bai, frate! Mergand pe logica asta debila, o sa incepem sa ii gasim scuze lui Stalin pentru exterminari! Era perfect normal sa ii distruga pe romanii basarabeni, doar au fost cu inamicul!
 
Poate descopera ca evreii ce s-au dedat la acele actiuni au fost adusi de trupele sovietice si s-au retras odata cu sovieticii in '41. Dar cel mai bine Husky ar fi sa inchizi tema.
 
Mai bine inchide forumul cu totul, daca tot nu va convine ce se discuta aici si tot generalizati parerile voastre asupra intregii comunitati de forumisti.
De ce nu lasati ca discutiile sa evolueze unde evolueaza? Care este de fapt scopul acestui forum? Ca sa cenzureze opiniile care nu convin administratorilor? Ca sa limiteze discutiile numai la anumite subiecte despre PPCD, PNL, Basescu si Voronin?
Eu cred ca mergeti in directie gresita ... si prin asta se motiveaza si discutiile monotone si rare pe acest forum.
Aici pe moldova.net ele se inchid inca de la inceput. RUSINE! Si inca mai vreti libertate de opinii.
 
Husky40;183900 said:
Daca scopul acestei teme este nu adevarul istoric (si nu este, mai mult ca sigur), ci motivarea exterminarea evreimii basarabene, te asigur, Luke, ca va fi inchisa. Eu m-am saturat de frustrati antisemiti. Am citit cu totii ce s-a intamplat in 1940, asta nu inseamna absolut nimic atunci cand vine vorba despre exterminarea unor oameni, mai. Cei aproximativ 250000 de evrei omorati de noi nu erau toti agenti ai Uniunii Sovietice, bai, frate! Mergand pe logica asta debila, o sa incepem sa ii gasim scuze lui Stalin pentru exterminari! Era perfect normal sa ii distruga pe romanii basarabeni, doar au fost cu inamicul!

Atata cat am putut citi (si va asigur ca nu putine carti de istorie mi-au trecut prin mana), ce scrie Iorga e adevarat. Dar la fel de adevarat este ca si romanii s-au razbunat cumva si au deportat si masacrat mii de evrei basarabeni nevinovati in 41. Si acuma ce vreti sa facem?... E vreunul dintre voi martor pentru acele vremuri tulburi? Se simte vreunul dintre voi raspunzator direct pentru ce s-a intamplat de o parte sau de alta? Asta vreti acum? Sa ne uram, romani din stanga sau din dreapta Prutului? Nu tot acelasi neam suntem? Evreii nu sunt sunt si ei oameni? Poate unii (au fost destui, dar asta e alta discutie) s-au bucurat cand rusii au ocupat din nou Basarabia. Asta nu scuza atrocitatile care s-au intamplat dupa. Trebuie sa ne impacam cu istoria noastra, a tuturor, dar trebuie si sa invatzam cate ceva din ea.

Nu sunt evreu, nu sunt cetatean al Republicii Moldova, sunt roman. Din Bucovina. De a carei parte de Nord, fara justificare cotropita de sovietici, se pare ca nu prea va pasa...
 
Ce sa evolueze la o asemenea tema, Andolino? Ce mama ma-sii poate "evolua" aici? Luke asta o tot da cu evreii si 1940 de parca istoria Basarabiei s-a curmat in acel moment din cauza evreilor si nu pentru ca URSS-ul a decis ca a venit momentul pentru razbunare. Spune-mi, rogu-te, ce vrei tu sa dezvolti pe tema asta. Evreii basarabeni s-au dus, matrasiti de noi si de sovietici, asa ca zau daca inteleg aceasta preocupare absolut bolnavicioasa pentru evreimea basarabeana de acum 70 de ani.
 
Andolino;183916 said:
Mai bine inchide forumul cu totul, daca tot nu va convine ce se discuta aici si tot generalizati parerile voastre asupra intregii comunitati de forumisti.
De ce nu lasati ca discutiile sa evolueze unde evolueaza? Care este de fapt scopul acestui forum? Ca sa cenzureze opiniile care nu convin administratorilor? Ca sa limiteze discutiile numai la anumite subiecte despre PPCD, PNL, Basescu si Voronin?
Eu cred ca mergeti in directie gresita ... si prin asta se motiveaza si discutiile monotone si rare pe acest forum.
Luati exemplu de la www.chat.md. Sa vedeti ce discutii aprinse s-au dus in ultimul timp. Unele subiecte au fost inchise, dar dupa ce ele ajungeau deja prea departe si era inutil de a mai continua. Aici pe moldova.net ele se inchid inca de la inceput. RUSINE! Si inca mai vreti libertate de opinii.

Nu Andolino, nu e vorba de cenzura. Mie imi e teama de aparitia unui alt Militant sau alt extremist care sa isi reverse apoi ideile pe acest forum. Subiectul este dureros pentru noi, ai mei au trecut prin asa ceva, si numai un nou Militant mi-ar lipsi.
 
Rapax;183977 said:
Nu Andolino, nu e vorba de cenzura. Mie imi e teama de aparitia unui alt Militant sau alt extremist care sa isi reverse apoi ideile pe acest forum. Subiectul este dureros pentru noi, ai mei au trecut prin asa ceva, si numai un nou Militant mi-ar lipsi.
Dureroasa sau nu, asta e istoria noastra. N-ar trebui oare sa ne-o asumam, sa vorbim despre ea? O ascundem sub presh, si ne facem ca incepem o viatza nou-noutza?

Si eu am rude apropiate care au fost ucise cu cruzime de rusi in vara lui '40 in Bucovina de Nord. Singura lor vina era ca erau romani si au incercat sa se refugieze in Romania.

"History will teach us nothing"... bag eu de seama...

cat despre extremisti... lasa-i in seama mea :-))
 
Kor;183979 said:
Dureroasa sau nu, asta e istoria noastra. N-ar trebui oare sa ne-o asumam, sa vorbim despre ea? O ascundem sub presh, si ne facem ca incepem o viatza nou-noutza?

Si eu am rude apropiate care au fost ucise cu cruzime de rusi in vara lui '40 in Bucovina de Nord. Singura lor vina era ca erau romani si au incercat sa se refugieze in Romania.

"History will teach us nothing"... bag eu de seama...

cat despre extremisti... lasa-i in seama mea :-))

Ai sa vezi ce baieti buni sunt. Si insistenti.
 
Ii astept. Asa cum i-am asteptat pe mineri in Bucuresti, in iunie '90. Asa cum asteptam, ca jurnalist de razboi, sa fiu mitraliat de albanezi in Kosovo... E si asta o optiune, sa nu te dai batut... Voi va dati?
 
Kor;183983 said:
Ii astept. Asa cum i-am asteptat pe mineri in Bucuresti, in iunie '90. Asa cum asteptam, ca jurnalist de razboi, sa fiu mitraliat de albanezi in Kosovo... E si asta o optiune, sa nu te dai batut... Voi va dati?

Eram in aceeasi piata? Ti se pare ca ne dam batuti?
 
E o diferenta intre a da batut si a refuza a te mai pune la mintea prostilor, Kor. Cred ca nici unul dintre noi nu are atata timp la dispozitie incat sa si-l arunce pe geam incercand (in zadar) sa demonteze fixatiile unor oameni cu probleme la cap.
 
Husky40;183985 said:
E o diferenta intre a da batut si a refuza a te mai pune la mintea prostilor, Kor. Cred ca nici unul dintre noi nu are atata timp la dispozitie incat sa si-l arunce pe geam incercand (in zadar) sa demonteze fixatiile unor oameni cu probleme la cap.

Never say never. Poate de asta sunt fan Manchester United. E o lectie poate marunta, din sport, despre cum niciodata nu trebuie sa te dai batut. Nu trebuie sa demontezi fixatiile altora, trebuie doar sa-ti urmezi calea.

Una dintre cele mai amuzante "ziceri" din Legile lui Murphy spune ca "N-are sens sa inveti un porc sa cante, iti pierzi vremea, ba chiar il enervezi si pe porc". Cu unii n-ai nici o sansa... dar nici nu trebuie sa eliberezi terenul ca sa se simta ei biruitori. Niciodata. :-)
 
Intre timp baiatul cu neonul se distreaza pe seama noastra. Eu cedez, Kor daca vrei continua, dar fara mine.
 
Back
Top