Noua Dreapta Basarabia in Actiune

din fraza asta inteleg ca daca el e cu legionarii si cu ND si este homofob inseamna ca tu esti in tabara celor care ii adora? vai de mine ce pacat...
Am intrebat deoarece vroiam sa aflu cu cine e : cu legionarii ori cu homofobii; a fi cu "legionarii de la ND" e o antiteza, legionarii (F. G.Manu) nu au nimic in comun cu skinheazii de la ND (iar ND nu are nimic in comun cu legionarismul)
Nu simpatizez pederastii; Dar atitudinea si actiunile ND fata de homosexuali sunt departe de a fi crestinesti (ma refer la atacurile violente asupra sodomitilor in timpul paradei gay; Cine e fara pacat primul sa arunce piatra; si apoi ura trebuia indreptata nu impotriva homosexualilor ci impotriva pacatului lor)
 
Bad And Mad;149339 said:
Am intrebat deoarece vroiam sa aflu cu cine e : cu legionarii ori cu homofobii; a fi cu "legionarii de la ND" e o antiteza, legionarii (F. G.Manu) nu au nimic in comun cu skinheazii de la ND (iar ND nu are nimic in comun cu legionarismul)
Nu simpatizez pederastii; Dar atitudinea si actiunile ND fata de homosexuali sunt departe de a fi crestinesti (ma refer la atacurile violente asupra sodomitilor in timpul paradei gay; Cine e fara pacat primul sa arunce piatra; si apoi ura trebuia indreptata nu impotriva homosexualilor ci impotriva pacatului lor)

Am observat ca in ultimul timp gruparile care se autodenumesc "adevaratii legionari" (F. G. Manu, Gruparea Sutu, Actiunea Romana, Gebeleizis etc) se limiteaza doar la latratului in adresa unui in adresa altuia, invinuindu-se reciproc de "colaborare cu securitatea".
Unicul ND a fost acea organizatie care nu a recurs niciodata la josnicii in adresa restul "legionarilor". Intra pe "actiuneaverde@yahoogroups" si o sa observi ca activitatea predileta a "adevaratilor legionari" este sa toarne zoaie in capul altora.
Capitanul spunea daca gresesc spunea: "nu vorbi de rau camarazii tai".
 
Nu e vorba de cine cat face, ci de continuitatea istorica a Legiunii, singurul succesor a Legiunii interbelice e F.G. Manu si doar ei pot fi numiti legionari.
Bine, multumesc de raspuns, acum stiu cu cine esti :)
 
Bad And Mad;149396 said:
Nu e vorba de cine cat face, ci de continuitatea istorica a Legiunii, singurul succesor a Legiunii interbelice e F.G. Manu si doar ei pot fi numiti legionari.
Bine, multumesc de raspuns, acum stiu cu cine esti :)

Oare "spiritul legionar" se transmite prin mostenire?

:)
 
pt DACODAVA

Pentru ca nu am timp suficient pentru a posta un raspuns mai elaborat, va rog sa imi scuzati graba.

GEORGE BECALI

1) Perioada Comunista

- tatal traficant de origine aromana (slujba oficila cioban, dar folosindu-se de notorietatea produselor sale a reusit sa puna la cale cu diversi straini o retetea elaborata de contrabanda);
- educatie: LICEU (personal cred ca individul, reprezentant al poporului, trebuie sa aiba capacitati culturale si intelectuale peste media tarii);
- unul dintre fii - G. BECALI - a continuat pe urmele tatalui sau,

2) Perioada Post Comunista

...dar a adaugat si CAMATARIA la dosar, in anii '90 fiind unul dintre cei mai renumiti recuperatori;
- cu sumele stranse a investit in imobiliare, cel mai mare "tun" fiind dat statului roman in schimbul de terenuri din judetul Ilfov (ironic, G. BECALI trebuia sa fie aparatorul statului roman - poporului roman, cand de fapt el este prin acei mari tradatori si jefuitori pe care ii tot mentioneaza);

va continua....
 
Spiritul legionar e privatizat de acei care sunt adevaratii legionari; el (spiritul) e ceva dinamic si se modeleaza mereu de legionari, dupa context;
Spiritul legionar nu e o creatie doar a geniului Capitanului, el a fost si este mereu in evolutie.
Daca imi permiti voi face o paralela intre ND si protestanti: ambilor le lipseste Traditia.
 
Bad And Mad;149842 said:
Spiritul legionar e privatizat de acei care sunt adevaratii legionari; el (spiritul) e ceva dinamic si se modeleaza mereu de legionari, dupa context;
Spiritul legionar nu e o creatie doar a geniului Capitanului, el a fost si este mereu in evolutie.
Daca imi permiti voi face o paralela intre ND si protestanti: ambilor le lipseste Traditia.

Hai nu face te rog o paralele intre ortodoxie si F. G. Manu! Parca cei care au reusit sa primeasca calitatea de legionar (iar in ultimii ani a existentei acestea au devenit membri circa 2 milioane de persoane) sunt purtatori a unei anumite traditii? In al doilea rand fondatorii ND sunt fostii membri care a abandonat F. G. Manu, in cazul care nu ai stiut.
 
Unirea s-ar putea sa fie buna, dar as prefera sa fie realizata de si cu oameni intregi la cap. :)

Off topic: n-am urmarit discutia despre relatia dintre ND si legionari, dar cunosc personal mai multi membrii ai ND, l-am intalnit inclusiv pe Tudor Ionescu, si va pot garanta ca isi revendica "descendenta" legionara si se considera continuatorii miscarii.
 
Cine stie care sint obiectivele Noii Drepte in Basarabia.

Ce doresc ei de fapt?

Sa fiei ei chiar asa de rai precum incearca sa-i picteze unii?

Sau un caine mort nu-l bate nimeni???? !!!

As vrea sa stiu mai multe!
 
VoroninHasAids;150892 said:
Preşedintele Noua Dreaptă Moldova este Sergiu BACALOV . Dacă un s(c)lav conduce ND Basarabia, e clar

De Corneliu Zelinski ai auzit?
dar de Mihail Eminovici?

Dar de asa nume de familii ca Iepurev, Porcov, Frunze?
 
Frontist;151029 said:
Nu prea vad care e legatura intre Bacalov si sclav, ce are asta cu ceea pentru ce lupti?

NOUA DREAPTĂ said:
Srpski Obraz
Slovenska Pospolitost

Russkii Obraz
Noua Dreaptă se nfrăţesc cu cei care ne-au furat teritoriul şi care ne omoară fraţii şi identitatea lor ?
Plus că preşedintele ND Timişoara e un srb. Fac ceva pe toţi slavofilii.
Mari naţionalişti şi Noua Dreaptă. O gloată de babe cu icoane care i ling pe naţionaliştii ruşi.
 
Ce dovezi ai care sa-ti sustina declaratiile?

Eu personal nu cunosc mai nimic despre Noua Dreapta, astfel ma abtin de la comentarii subiective si nefondate.
 
VoroninHasAids;151551 said:
Noua Dreaptă se nfrăţesc cu cei care ne-au furat teritoriul şi care ne omoară fraţii şi identitatea lor ?
Plus că preşedintele ND Timişoara e un srb. Fac ceva pe toţi slavofilii.
Mari naţionalişti şi Noua Dreaptă. O gloată de babe cu icoane care i ling pe naţionaliştii ruşi.

Off...cata agramatie si neinformare!

[ame="http://youtube.com/watch?v=W-eDibSCHxI"]YouTube - Videoclip Noua Dreapta[/ame]
[ame="http://youtube.com/watch?v=7kgjNF22U_E"]YouTube - NOUA DREAPTA Marsul Codreanu 2005[/ame]
[ame="http://youtube.com/watch?v=63i0QEJ5tX0"]YouTube - Marsul normalitatii - 2006 - NOUA DREAPTA[/ame]
[nomedia="http://youtube.com/watch?v=eryfFvHa2uw"]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia]
 
Back
Top