Noua Dreapta Basarabia in Actiune

Sventlana;171545 said:
tare pute asta ''Minorii trebuesc educati in spirit crestin intr-o organizatie sanatoasa pe care o vom crea curind''

Ai dreptate! Dar chiar asa, ce se va intampla cu minorii de alta religie? Sa zicem de religie musulmana?

Mare e gradina lui Dumnezeu si multi prosti sunt in ea! Daca o astfel de "organizatie sanatoasa", care sa ii educe pe minori, ar avea printre dascali niste inculti de genul lui Landser, atunci vai s-amar! Dar chiar asa Landser, ca tot veni vorba, te-ai apucat de invatat?
 
ce e cu toata agitatia asta a frecatorilor de menta ?

au si ei ceva de facut toata ziulica

"Celor dependeti de frecatul mentei in stil hardcore, le recomand frecatul URZICII!"
 
Unoltean;171552 said:
Ai dreptate! Dar chiar asa, ce se va intampla cu minorii de alta religie? Sa zicem de religie musulmana?

Nu vor avea de ales,nu? discriminarea va ajungel la paroxism.
Cam asa e cu indoctrinarea religioasa..tocmai de aceea unii mai explodeaza cu cate-un autobuz pe la Tel-Aviv.
 
http://ro.wikipedia.org/wiki/Garda_de_Fier
am citit tot de acolo
stiam ca au fost manati de idealuri decente.

DAR idealurile lor, pe de o parte sunt irealizabile in afara unui sistem democratic, deci, ca in Italia, ca partid CRESTIN, care sa isi traga seva doctrinara din morala crestina iar pe de alta parte, era irealizabil, atunci, deoarece erau vremuri de razboi.

un partid crestin este perfect viabil, si ar da echilibru, dar numai daca s-ar subscrie jocului si regulilor democratice
in nici un caz un nou "capitan" sau guru crestin, asa cum se incearca acum, din nou, nu au cum sa reprezinte o alternativa viabila la modul de a se face politica

oamenii sunt liberi daca aleg, iar a le impune pe Dumnezeu, asa cum il vede un crestin, si a il face sa actioneze in concordanta cu credinta sa, nu inseamna ca l-ai "eliberat" de "ciuma" comunista, ci ai inlocuit o ciuma cu alta

daca s-ar fi oprit la
Încetul cu încetul Mişcarea Legionară s-a extins în toată ţara. A început să publice reviste şi cărţi. Prima revistă a purtat numele de „Pământul strămoşesc”. S-au înfiinţat şantiere şi tabere de muncă legionare unde elevii, studenţii şi oamenii de toate categoriile îşi aduceau aportul prin efort fizic şi intelectual la ridicarea de cămine studenţeşti şi culturale, şcoli, biserici, drumuri, poduri, precum şi la reparaţii de clădiri de tot felul şi ajutorări de persoane nevoiaşe. S-au ridicat în 10 ani de la înfiinţarea ML, între altele, peste 5 biserici, 7 cămine culturale şi studenţeşti, 2 mânăstiri, 4 case parohiale. În anul 1937, la zece ani de la înfiinţare, ML avea 1 milion de membri[necesită citare]. Nu de puţine ori legionarii au fost maltrataţi în timpul lucrărilor de către jandarmi sau poliţişti şi în ciuda tuturor protestelor făcute către oficialităţi, acuzaţi erau tot studenţii. Democraţia din România interbelică era o vorbă goală.

si nu s-ar fi ajuns la
În noaptea de 29-30 decembrie 1933, 3 legionari, Nicolae Caranica, Nicolae Constantinescu şi Doru Belimace, indignaţi de fărădelegile săvârşite de I.G. Duca şi de suferinţele camarazilor lor, fără să primească ordin ci din proprie iniţiativă, îl împuşcă pe primul ministru la Sinaia şi se predau autorităţilor. În concepţia legionară, dacă un camarad încalcă o lege creştinească trebuie să-şi ispăşească pedeapsa prin canonul pe care îl primeşte de la preot, iar dacă încalcă o lege a ţării trebuie să se predea. Ceea ce s-a şi întâmplat în cazul Duca. Nicolae Constantinescu, cel care a tras în primul ministru, a aruncat apoi arma jos, şi-a încrucişat braţele şi a aşteptat minute bune până să fie arestat. Putea să fugă de la faţa locului fără să fie prins. Dar a preferat să respecte onoarea legionară. Ei au declarat: „Încălcarea demnităţii şi umilirea fără margini a unei naţii sunt şi vor fi în veci arse cu fierul roşu”.

un motiv, adica „Încălcarea demnităţii şi umilirea fără margini a unei naţii sunt şi vor fi în veci arse cu fierul roşu” este transformat de un comportament criminal intr-o simpla si penibila scuza.

Dumnezeu a zis "sa nu ucizi". Este o porunca absoluta, care nu suporta derogari, oricat ar parea de justificate.
 
h_seg;171620 said:
Ar fi bine sa citesti si varianta in engleza, macar asa, pentru comparatie...

depinde de cine scrie textul, si ramane la latitudinea sa de a scoate in evidenta anumite aspecte.
oricum, e bine sa fie citite amandoua, pentru a avea o imagine cat mai completa

oricum, eu m-am referit la doua pasaje care nu aveau tendinte bine definite...
 
PainGiver;171629 said:
depinde de cine scrie textul, si ramane la latitudinea sa de a scoate in evidenta anumite aspecte.
oricum, e bine sa fie citite amandoua, pentru a avea o imagine cat mai completa
Ei, dar nici asa, sa se laude cu nesimtire.
 
se stie ca aticolele de pe wikipedia sint facute de useri.. De aceea nu sint obiective..de aceea paremi-se ca articolul in romana e inca disputat. Eu ii dau mai mult credit celui in Engleza...de ce oare lipseste numarul evreilor ucisi?
 
Sventlana are dreptate. Conteaza cine scrie articolele respective. Nu mai acordati Wikipedia statutul drept unicul adevar, mai ales in conditiile in care cei care le redacteaza sunt useri si exista distinctii considerabile intre versiuni. Nu m-am mai uitat de mult timp pe varianta in romana de pe Wikipedia. Am facut-o acum timp de cateva minute. In mod evident, este redactata de niste simpatizanti ai camasilor verzi. Unreliable.
 
militant;171912 said:
Pentru ca nu exista

hopaaaa...evident ca exista...adica au fost alungati de peste tot din europa, dar la noi i-am primit cu sare si paine...

si statistic vorbind, ca si ideologic, e imposibil ca un numar considerabil sa (edit07.04.06) NU (/edit) fi fost omorati, printre altii si de legionari...

daca, insa a fost o politica de stat, sprijinita de toata administratia romana, daca doar in absarabia, daca si legionarii...asta e alta mancare de peste

aaa...si cati...
zeci de mii sigur. dar nici 380.000 cat au zis liderii lor. asta e sigur, pentru ca daca ar fi fost asa, ar fi o ocolit romania

din europa plecau, in palestina, si aiurea, pe mare, prin italia, spania si romania
 
Domnilor, va certati degeaba. Nu conteaza numarul. Este suficient ca un evreu este omorat pentru ca este evreu, un legionar pentru ca are alte vederi, un comunist pentru ca el crede in comunism, un arab pentru ca are pielea mai inchisa la culoare sau un tigan pentru ca miroase a fum. Tot abuz si totalitarism se numeste. Sau neomenie. Imi place sa cred ca nu este o caracteristica a romanilor.
 
QUOTE : Rapax
Domnilor, va certati degeaba. Nu conteaza numarul. Este suficient ca un evreu este omorat pentru ca este evreu, un legionar pentru ca are alte vederi, un comunist pentru ca el crede in comunism, un arab pentru ca are pielea mai inchisa la culoare sau un tigan pentru ca miroase a fum. Tot abuz si totalitarism se numeste. Sau neomenie. Imi place sa cred ca nu este o caracteristica a romanilor.

numarul are importanta, intr-o singura chestiune. face diferenta intre genocid si linsaj generalizat. intre crime comise, spijinite si/sau instigate de stat si razbunari pe nevinovati.

si mai are importanta pentru ca e mai mare, desigur, decat zero cum sustine copilul care crede ca negarea a ceea ce eu numesc genocid, pe care evreii ne cer sa il numim holocaust, si pe care tot evreii il numesc shoah.

de la a spune ca statul sau oficialii romani nu au actionat cu consecventa in sensul de a elimina evreii, pentru ca erau evrei, si pana la a afirma ca nu a fost omorat NICI unul, e cale lunga. cam cat e pana la a spune ca au fost exterminati sau trimisi ca o consecinta a unor decizii ale statului/administratiei romane, circa treisuteoptzecidemii oameni.

sa spuna unu' a carui nume nu-l retin, da' retin ca e premiat nobel, ca "poporul roman a ucis, a ucis, a ucis!!!", este egal cu gestul colegului nostru de forum care neaga complet.

sper doar ca negarea completa, nu face parte din politica celor care fac politica in interiorul ND. pentru daca este asa, atunci au un simpatizant prea mult.
 
Este vorba de Ellie Wiessel, originar din Transilvania, si care atunci cand trupele maghiare au ocupat mare parte din Transilvania, ii aplauda de zor pe
"eliberatorii "maghiari, eliberatori care pe urma au avut grija sa-i trimita pe evrei in lagare.
 
Rapax;172046 said:
Este vorba de Ellie Wiessel, originar din Transilvania, si care atunci cand trupele maghiare au ocupat mare parte din Transilvania, ii aplauda de zor pe
"eliberatorii "maghiari, eliberatori care pe urma au avut grija sa-i trimita pe evrei in lagare.

da, acelasi care a avut grija sa nu jigneasca "patria" sa ungaria, care nu a amintit faptul ca hitler a cerut ungariei sa mai reduca din "livrari". da' horthy e erou national...si ellie wiesel mare laureat...si mai nou roman...ce ai uitat sa zici, e ca tot acolo scria, si am mai gasit si din alte surse, ca atunci cand s-a dus in orasul natal, sighet, a "uitat" sa viziteze muzeul "holocaustului rosu", daca victimele au fost romani, un laureat nobel isi permite gesturi de genul...

ma rog...dar el nu era un copil influentabil
 
Rapax;172046 said:
Este vorba de Ellie Wiessel, originar din Transilvania, si care atunci cand trupele maghiare au ocupat mare parte din Transilvania, ii aplauda de zor pe
"eliberatorii "maghiari, eliberatori care pe urma au avut grija sa-i trimita pe evrei in lagare.
Pai in 1940 avea 12 ani, ce stia el...
(dar e clar ca Wiesel asta nu e o sursa prea sigura pentru chestiunea asta cu holocaustul).
 
Back
Top