noul parlament..apar fisuri.

Catre Uniunea_Muncii,

Nu te impun deloc, am crezut ca ai ceva in "arhiva" si despre alte "personaje" de pe arena politica moldava.

Zici "legionarism modern moderat", - suna interesant. Citeam si eu literatura despre Corneliu Zelea-Codreanu cind eram student in Tara ; m-a impresionat inceputurile miscarii legionarilor. Dupa aia nu stiu cum s-a "epuizat" la mine subiectul asta.
 
Uniunea_Muncii_Patria-Tar said:
P.S. Optiunele mele politice - legionarism modern moderat

Asta-i un fel de oximoron.

Cu cine am votat? Cu :D , pacat ca n-a candidat si PRM. Deci, incodata - nu simpatizez pe nimeni - lupt cu prostia!!!

Un alt oxiromon, caci PRM (mai nou PPRM) si al sau lider intruchipeaza prostia anti-semita si extremista.
 
Воронин подкупает оппозицию
17:47 / 2.4

4 апреля в Молдавии состоится первый тур президентских выборов. Для нынешнего главы государства В.Воронина это должно стать тяжелым испытанием. Проводимая президентом политика оказалась хаотичной и непоследовательной. То он клянется России в вечной дружбе, то просит защиты у США, называя российских солдат "оккупантами". А Румынию Воронину не мешает назвать главным гарантом приднестровских переговоров, его же собственные обвинения Бухареста во вмешательстве во внутренние дела Молдавии. Все это не могло не сказаться пагубно на его рейтинге. Не добавляет Воронину популярности и появившаяся в прессе информация о криминальных связях его сына Олега, и том, что последний с помощью этих самых связей стремится подмять под себя основные бюджетообразующие отрасли молдавской экономики. В планах О.Воронина приватизация Северных электоросетей, контроль над Джурджулештским портом и монополизация банковского сектора Молдавии, люди из окружения сына президента с помощью угроз руководству уже пытаются получить контрольный пакет кишиневского банка "Виктория".

Но такие амбициозные планы вряд ли возможны без помощи отца-президента. А значит, клану Ворониных жизненно необходимо переизбрание Воронина-старшего на новый президентский срок.

Но, несмотря на использование всего административного ресурса на прошедших недавно парламентских выборах и многочисленных фактах подтасовок результатов, коммунисты не смогли занять в Парламенте необходимого числа мест для избрания В.Воронина президентом. В итоге нынешний президент планирует просто купить несколько голосов депутатов от оппозиции.

А поскольку Ю.Рошка – ярый борец с коммунистами – на это не пойдет, то В.Воронин, вероятно, сделал ставку на кого-то из лидеров Блока "Демократическая Молдова". Недавний выход Д.Дьякова из БДМ и создание им собственной парламентской фракции дают основание полагать, что именно на него и "нацелился" Воронин. Естественно, что для того, чтобы уговорить бывшего оппозиционера, нужен особый "подход". В политических кругах поговаривают, что сумма сделки составила от 700 тысяч до 1,2 миллиона долларов. Интересно, получат ли соратники Д.Дьякова по партии "дивиденды" от этой сделки?

Но есть и другая версия произошедшего. Якобы, Дьяков просто не мог отказаться от предложения из-за истории с его зятем – бывшим почетным консулом Ливана в Молдавии Махмудом Ахматом Хаммудом. В октябре 2001 года СИБ Молдавии получил от своих румынских и американских коллег информацию о том, что гражданин Ливана М.Хаммуд, проживающий в Молдавии, причастен к торговле людьми и контрабанде наркотиков через территорию Молдавии. Американские спецслужбы также подозревали его в связях с террористической организацией "Хезболлах". После того, как эта информация стала известно президенту, тот отдал приказ немедленно арестовать М.Хаммуда. По стечению обстоятельств, на тот день была назначена свадьба М.Хаммуда и дочери Д.Дьякова. Последний добился приема у Воронина и на коленях просил президента не позорить его семью. Президент поступил дальновидно, предложив "замять" дело, при условии, что Д.Дьяков даст письменную расписку о готовности "верно служить". Д.Дьяков согласился ради дочери. Молодым дали отпраздновать свадьбу и отправили в одну из зарубежных стран по линии МИД.

Став марионеткой в руках президента, Д.Дьяков сделал политическими заложниками и свих соратников по партии, в чьи планы никак не входила поддержка В.Воронина на будущих президентских выборах. Но преуспеет ли нынешний президент в своих кулуарных интригах, покажет первый тур выборов.

Материал подготовил Виктор Кожухин


http://www.dni.ru/news/polit/2005/4/2/60395.html

inca una
http://www.rgnpress.ro/content/view/5048//
 
Uniunea_Muncii_Patria a scris :
"P.S. Optiunele mele politice - legionarism modern moderat
Cu cine am votat? Cu , pacat ca n-a candidat si PRM.
" - ai dreptate, cum putea candida Part. Romania Mare la alegerile parlamentare ? Atunci, sorry, frate !
 
I-ti cer toate scuzele, recunosc greseala ...

Ce parere ai de link-ul AIF (Argumenty i Fakty), chiar intr-adevar sa fi fost asa si din cauza asta sa-si fi schimbat el "orientarea politica" spre occident sau e un PR "negru" din partea rusilor. Pentru ca AIF "scapa" des in ultima vreme PR-uri la ei pe pagini si mai ales din alea "ieftine" de tot. "Bate la ochi" tare articolul pentru ca l-au scos chiar inainte de alegeri ...
 
Gunnere, esti bun, dat dracului.
Stii ce comportament ai? De a evita problemele stringente si, ca strutul - capul in nisip!
Povesti gen, trebuie sa mai asteptam, totul nu se face de o data - am mai auzit noi! Sunt de adormit copiii!
Sa dea Dumnezeu sa ajungem sa traim si noi cu problemele Balticilor! Cu ale limbii, cu hotia, coruptia si banditismul, cu deficitul de locuri de munca pentru rusi etc! Iarasi vrei sa induci o lume intreaga in eroare! te ocupi de Demagogii adevarate!
Da-mi exemple care indici si activitati ale RM intrec cele ale tarilor baltice, si atunci eu voi fi de acord sa mai asteptam!
Intrezaresc in toata firea ta un demagog sovieto-comunist, de care, de fapt, este plina lumea la noi, dar care a mai vizitat ceva tari si acomodeaza neajunsurile lor la careva avansari(daca ele sunt!) de ale noastre! Avem de acum in toate ariile conducere de acest gen: fete frumoase, inteligente, apucaturi de democrati, intentii capitaliste, iar in fire - comunism sovietizat inradacinat din bunei-parinti! Iata aceasta parte a populatiei este cea mai periculoasa(am mai spus-o asta si in 2001), pe care s-a bazat si se axeaza in continuare pcrm in frunte cu Voronin!
De asta avem ce avem - o tara in agonie, pe care nu poate nimeni sa o scoata din impas, deoarece noi insasi nu dorim sa fim in rand cu lumea! Cautam permanent explicatii la prostiile noastre si nu dam niciodata solutii de rezolvare a problemelor!
Curata mentalitate "moldoveneasca" - Lasa-ma sa te las!
 
Asta cu Uniunea Trudozilelor Patriotice de la Tara!
te-am citit de cateva ori, si linia ta ti-ai exprimat-o cel mai concis intr-o fraza: "Fiecare popor are o conducere, care il are...!"
Fara sa vrei ti-ai divulgat secretul de nuvreausafiucunimeni si independent luptator cu prostia, dar in sine esti PRORUS ca si toti "maldavenii" de care scrii - ceea ce ai scris este o traducere directa din rusa: "Cajdyi narod imeet to rucovodstvo, cotoroe ego imeet!"
De astia ii intalnesc in fiecare zi, care tipa in gura mare - eu nu sunt nici cu romanii nici cu rusii, dar poarta subtioara ziare AiF, Nezavisimaia, Komsomolka, privesc "Vremea" si altele de acest gen!
Poti sa racnesti de ti se vor umfla bojocii ca esti independent si impotriva ocupatiei - in sine esti un rus cu fata de maldavan!
Cat despre legionari, macar ai inteles sensul cuvantului pe care l-ai scris, ori l-ai gasit pe undeva si ti l-ai atribuit ca e ceva modern!
Moldoveni, care improasca in dreapta si in stanga cu cuvinte moderne, dar care vad problema tarii doar in cativa oameni din varful piramidei, iar cand vine treaba de explicat unde e buba se retrag cu aberatii gen "eu nu stiu care e buba, dar EU SUNT INDEPENDENT SI LUPTATOR PENTRU TARA MEA!"
Stiti cum zicea Urschi: SUNTEM O TARA DE MULTI CATE UNUL!
Iata si probleme noastra: noi nu avem independenta comuna ca tara - noi avem independenta a fiecaruia, care in final ajunge la o DEPENDENTA TOTALA DE O MINORITATE!
Cat despre Ghimpu - poate e si baiat bun, dar cine a mai auzit ultima vreme de el? Cu niscaiva ani in urma nu stiu ce mai zicea, dar, daca nu mi s-a intiparit - cert este ca nu a fost nimic de retinut!
 
Re: Moriac

Marinarule, esti baiat destept (asa tu crezi), dar pentru tine(asa cum il citezi pe Urschi, prietenul lui Bragis). De-ai fi si mai destept ai intelege in cine bat si pentru ce. Referitor la PRORUS - daca ti-ai facut asa concluzie dupa linkurile ce le postez, si frazele ce le citez, iti sfatui sa-ti mai largesti spectrul de viziuni. "subtioara ziare AiF, Nezavisimaia, Komsomolka, privesc "Vremea" si altele de acest gen" nu port, ci ma uit la ele pe NET sau din biblioteci, cumpar numai "Flux"(nu ca-l iubesc pe Rosca, ci din alte motive, daca esti intelept poti sa pricepi singur). Destepti de-alde tine ce vor sa descopere bicicleta, numai sa fie originali, la fel vad in toata ziua. Trezeste-te bicicleta e deja descoperita.

O sa traiesti ca mine 18 ani sub ocupatie bolsevico-masonica ruseasca in stanga Nistrului, o sa invet 11 ani limba si literatura "молдовняскы", o sa receptionezi la TV numai ORT, RTR, TV PMR s.a., o sa platesti cate 4 ruble (8 lei) pe drum si 3 ruble pe NET, ca sa afle ce petrece in Chisinau, o sa te sui prin copaci cu radio in mina ca sa prinzi "MULDOVA 1" sau "Antena C" sau "Europa Libera", o sa fii zombat cu otrava antimoldoveneasca(cea antiromanesca deja s-a epuizat), si o sa fii persecutat ca esti student la Chisinau, ci nu la Tiraspol, unde poti lua usor peste cap de la "blatnye" si "mentura" numai pentru faptul ca vorbesti moldovneste(macar de interes, daca esti asa erou, pliaca in Tiraspol si incerca sa vb romaneste. P.S. Daca intr-adevar vrei sa faci asta scrie-ti testamentul) .... atunci poate si sa ma intelegi.
Eu nu vreau sa inventez roata, deaceea il citez pe Lenin sau pe altii, "ca sa invingi dusmanul, studiaza-l si distruge-l din interior".
Imi pare bine ca te consideri, sau poate chiar esti, PATRIOT(nushtiu daca te sperie cuv. NATIONALIST, dar eu asa ma consider, sa te uiti in DEX ce inseamna)!
Imi pare rau ca te uiti numai inainte (unilateral), poti sa prinzi cu capul in ceva ce-i din stanga sau ... DREAPTA.
Iarasi de da de gol unilateralitatea. Daca am spus "pacat ca n-a candidat si PRM" nu inseamna ca-l votez pe Ghimpu.
Cand l-ai citat pe Urschi, cred ca te-ai vazut in fraza lui. Te consideri PATRIOT, imi pare ca esti cu PPCDul, caruia parca n-am ce-i reprosa, dar ii critici pe cei ce bat in uscaturi.... o faci de dragul replicelor, sau esti din acei "cate unul", sau poate esti BMDist?
Nu te supara, dar eu pe tine la fel nu ma supar ... tu doar nu stii cum e sa fii sub separatisti. Vrei sa faci ceva in afara de-a ataca pe toti de rand pe forum?Ia si consolideaza societatea, contribue si tu cu ceva constructiv, ci nu ataca pe FORUM...



Bun astea au fost ganduri sincere. MArinare, scuza-ma, dar mai mult n-o sa-ti scriu replici sau ofense pe FORUM, nu esti Braghis, Diacov.... nu-mi esti dusman, macar ca vad si amic tot nu te pot numi....pana ce.


Traisca Natiunea!!!
 
Mai, Uniunea_Muncii_Patria_Tara,

1. Mai intii redu-ti, daca nu te superi nick-ul, ca i-mi cam da batai de cap sa tot scriu intregul tau nick ;

2. Nu te sfii frate sa faci referinte la link-uri rusesti si sa citezi fragmente in original din carti si publicistica rusa, nu te sfii, eu te voi sustine ... asta denota ca nu sintem niste "unilaterali", ca "adunam la puzzle" mai multe elemente pentru a crea cit de cit o viziune globala asupra subiectului.

3. Nu te sfii frate sa te consideri NATIONALIST - la noi, insa de fapt si in occident oamenii inca nu inteleg ca in cazul in care te consideri patriot (nationalist) automat le "cade fisa" si te califica de anti-semit si extremist - "Don’t care what people say, Just follow your own way" ...
 
Re: Sirb

Sirb. multumesc, pentru sustinere. Stii cum sa reduc nickul? Eu cam nu prea pricep, serios.

Cum comentezi...
Partidul Social Liberal l-ar putea vota astazi pe Vladimir Voronin
Chisinau, Basarabia/Romanian Global News

04 April 2005

Vicepresedintele Blocului "Moldova Democrata", presedintele Partidului Social Liberal, Oleg Serebrian, a declarat, vineri, in cadrul unei emisiuni la radio "Nova", ca deputatii BMD, membri ai PSL, "isi vor ridica buletinele de vot", in cadrul votarii de luni, 4 aprilie, a presedintelui Republicii Moldova.

Intrebat daca va participa la alegerea presedintelui Republicii Moldova, Serebrian a raspuns ca, deocamdata, nu a decis. "Este adevarat ca am declarat ca vom ridica buletinele de vot, dar nu am decis daca vom vota sau nu", a conchis el. Reamintim ca, vineri, 1 aprilie, liderul BMD, Serafim Urechean, a declarat presei ca deputatii BMD nu vor participa la alegerea sefului statului. Oleg Serebrian nu a fost prezent la respectiva conferinta de presa.


Romanian Global News www.rgnpress.ro

Daca voteaza Diacov, la ce bun si Serebrean, vrea sa intre in gratiile lui VOROnin, sau isi da rama pe fata?

Mai pe urma public si biogarfia lui Oleg.

To be continued!

Traisca Natiunea!
Sirb, inca odata multumesc pentru sustinere, FRATE!!!
Marinarul, ia exemplu!!!
 
1. Bravo Uniunea-Muncii ca nu te abati de la subiectul Topicului, ceea ce ma exaspereaza la culme faptul cind lumea o ia haisa de la subiect ;

2. Cum comentez pre-decizia PSL (O. Serebrean) ? - sincer sint plecat din tara de multi ani. Nu mai stiu care sint "schemele si montajele politice in voga" in Moldova. Care e "comportamentul normal" al unui politician in MD ? Exemplu - Sergiu Mocanu a "inceput cariera" la Frontul Popular, ca mai apoi sa se "scurga" in bratele lui Snegur si acum sa aflu ca lucra consilier la Voronin in ultima vreme.
Insa as crede (in cel mai bun caz) ca O. Serebrean urmareste mai mult doar citeva scaune in Guvern, nu sustinerea lui Voronin. Ceea ce mi se pare riscant pentru el in momentul in care Voronin ii va accorda niste Ministere de'an pixul - ceea ce ii "va arde image-ul" pentru viitoarele alegeri. Insa in MD este un fenomen politic "assez" interesant - mai bine acum 3 luni sau 6 luni Ministru sau Deputat decit sa lucrez cu anii asupra unei "image" pentru viitor.

3. Stii, Uniune, moldovenii astia patrioti care se bat cu pumnul tare in piept pe Forum calificinduse anti-rusi si care critica in stinga si in dreapta - ei o fac numai pe Forum. Nu fac nimic pe strada sau in viata de toate zilele la primul contact cu rusii. Aia care intr-adevar fac ceva nu STRIGA IN GURA MARE pe Forum ce trebuie de facut - ei fac. Si ... incepe sa ma enerveze de acum subiectul asta cu anti-rusi.
 
Spiciuiri din gandirea politica a lui Urechean

Intrebare corespondent:

Raspundeti, Va rog: Va considerati roman sau moldovean? Vorbiti in limba rusa sau moldoveneasca? Sunteti pentru aderarea Republicii Moldova la NATO? Sunteti pentru acordarea limbii ruse statut de a doua limba de stat?


Raspuns S. Urechean:
*** Ma consider moldovean
*** Vorbesc cateva limbi, inclusiv limba de stat. Dar cum se numeste aceasta, uitati-va in constitutia statului nostrru. Acolo totul e scris foarte clar.
*** Cat priveste NATO …, potrivit constitutiei, tara noastra este neutra, deaceea ea nu poate sa intre in NATO.
*** In ceea ce tine de limba rusa:… In opinia mea, in aceasta chestiune trebuie organizat un referendum national bine pregatit, intrucat tinem minte cu totii la ce au condus deciziile pripite de la inceputul anilor ’90…”

“Kommersant Plus”, 8 octombrie 2004



Deci, cei cu Urekeanov, ce-s cu declaratiile lui, cam se aseamana leit cu cele de imediat dupa alegeri acordate pentru “Nezavisinaya Gazeta”, nu? Dar ce-s cu cele 22 de ….(Urekeanov singur nu s-a determinat - conditii sau, pur si simplu, intrebari pentru Voronin), sunt mai radicale, decat cele din campania electorala. Poate omul face parte din “ASOCIATIA NEAPRIDILITSILOR din MALDOVA”? Nu cred. Mai tare mi se pare ca face parte din clasa “muncitoare” de tipul “fetelor” de pe Albisoara(Naberejnaya), care pentru a amagi clientii se comporta hameleonic cu fiecare in parte, numai pentru a-i castiga …(Eu stiu…banii, votul, ****, ….).
Pacat ca Diacov, i-a luat painea lui Serafim Alexandrovici, dar sa vedem …

Pazaea, uscaturile pot lua foc si incendia toata padurea!!!.
Uscaturile eliminate!!!
Jos tradatorii!!!
Jos cu*vele!!!
Jos nomenclatura!!!
 
Back
Top