noul parlament..apar fisuri.

Sirbe, daca aluzia ta e la mine, apoi - imi pare rau! E posibil sa ne fi intalnit prin PMAN (daca ai fost vre-o data acolo!). Nu cred ca am scapat (poate o data) vre-o iesire!
Cat despre Uniunea - dupa piparatul care l-am asternut(cred ca prea exagerat) - am mai inceput sa inteleg cate ceva. Oricum, scuze, am citit rapid si superficial. Dar ai fost provocat, nu?
Ultimele articole mi-au placut.
Iar tu Sirbe, eu lupt in blocul meu, la serviciul meu, in magazine, strada, troleibuze etc, cu toti rusii si ceilalti rusofoni(si nu numai rusofoni, ci si "moldoveni" rusofili) - asa ca nu ma vad prin aluziile tale...
Despre Serebrian am dorit sa ma abtin, dar vad ca nici el nu este
mare branza in BMD (poate AMN deja). Eu ii numesc PROFITORI POLITICI! De astia RM e plina.
 
Uniune, :lol: i-ti dai seama de asa un scenariu de SF ;
Dupa alegeri, toti trei (Diacov, Urechean si Serebrean) erau decisi sa "il ajute" pe Voronin (la toti le sclipeau ochii si i-si lingeau buzele). Numai ca nu stiau cum sa o faca si cind sa o faca. Luind in considerare "non-scrupulozitatea" lui Diacov, asta "rapidement" o sarit la "tatuca" la picioare pentru a-i saruta miina PRIMUL. Dupa aia Serebrean a sarit ... si ultimul ramine Urechean (insa el va mai juca inca in "ape tulburi" - nu are ce face altceva).
 
Marinare, care-i traducerea la PMAN ? Piata Marii Adunari Nationale ?

Eu consider ca la rusi nu trebuie de dat peste bot comportindu-ne ca niste barbari - evrei ar profita de ei, si chiar asta si o fac. Eu am fost ajutat in unele lucruri asa de mult de rusi de care de la moldoveni, francezi, engleji numai vorbe am auzit. Asta nu inseamna ca ii idolatrizez pe rusi, insa nici chiar asa politica a Presedintelui fata de Rusia nu pot sa o accept. Trei ani se pupa bot in bot si ... hop, nitam-nisam expulzari si intoarceri de observatori la ei acasa, arestarea lui Pasat si multe altele. Ce-i cu curvaria asta ?
 
Intelege mai corect, Sirbe! Eu nu sunt luptator clasic si nici Karate!
Eu lupt pentru existenta limbii mele in tara unde EXISTENTA EI ESTE GARANTATA DE CONSTITUTIE! Si unde doar rusii nu doresc nici in ruptul capului sa o vorbeasca!
Si eu am multi cunoscuti-rusi, dar doresc sa-ti spun, ca in cazul cand am dorit sa le explic ca eu sunt popor bastinas si as dori(nu i-as impune) sa vorbeasca limba romana - NICI UNUL DIN EI - DA!DA! NICI UNUL! nu m-a sustinut. Au cautat toti diferite motive de la "ce o sa-mi dea" pana la "nu doresc sa o vorbesc"!
Si de ce naiba eu trebuie sa le dau ceva pentru ca ei sa vorbeasca limba mea, ei ce au dat ceva buneilor si parintilor mei in 1944?
Cat despre politica lui Voronin - eu nici pana astazi nu cred in "proeuropenitatea lui", dar e mai buna decat "prorusificarea" lui Urekeanov!
In conditiile iesirii totale a electoratului tanar peste hotarele tarii cele mai bune rezultate le-a aratat PPCD! Asa ca si in continuare numai in ei am incredere!
 
Apropo, Marinarule, conform recansamintului din 1989 "din 2.794.749 romani moldoveni, un numar de 1.242.933 nu cunosc a doua limba afara de cea materna (adica limba romana) - respectiv 44,5%. Este locul sa aratam ca cea mai mare parte a acestora fac parte din mediul rural, care dupa cum se stie reprezinta cca. 50% din totalul populatiei. Aceste cifre demonstreaza, pe de o parte, falsitatea afirmatiilor facute (ca toata populatia R. Moldova cunoaste limba rusa), iar pe de alta parte usurinta cu care unii vizitatori occidentali sau cei veniti in misiuni preiau versiunea Rusiei sau, mai grav, ei isi formeaza o parere, pe ansamblul R. Moldova, dupa frecventa limbii ruse pe care o aud pe strazile Chisinaului."

Vezi http://www.observatorul.com/articles_main.asp?action=articleviewdetail&ID=519 pentru mai multe detalii.
 
"Iurie Roşca, liderul PPCD, a declarat că formaţiunea pe care o reprezintă a hotărît că va vota pentru candidatura lui Vladimir Voronin abia în seara zilei de ieri. "Timp de patru ani de guvernare a PCRM au existat foarte multe confruntări politice între putere şi opoziţie, însă în ultimii ani multe s-au schimbat. În prezent nu mai există controverse în ceea ce ţine de politica externă promovată de PCRM şi ceea ce ţine de soluţionarea conflictului transnistrean. Controversele care mai există ţin doar de politica internă a ţării. În acest sens, i-am înaintat şefului statului un şir de propuneri care au fost acceptate", a spus Roşca." - Sursa http://www.moldpres.md/default.asp?Lang=ro
 
Eu cred ca ma depaseste "situatia politica" din MD ; gata trebuie sa ma "pensionez". Sint destul de demodat pentru a intelege ce se mai intimpla in "mrejele politice chisinauene".

Dintr-o parte inteleg ceea ce s-a intimplat astazi :
1. Urechean nu putea vota pentru Voronin - el avea de acum un "Pact" incheiat cu Moskowa - deci el trebuia sa joace pina la urma rolul de "calut opozant" :wink: ;
2. Cu Diacov totul e clar - "bratuha" avea "doljok" la Presedinte ;
3. Serebrian - spera la ceva posturi in Guvern sau ... sau a "mirosit" ca Voronin va fi "impodobit" cu daruri materiale, imateriale si sustinere (de toate felurile) din partea UE si USA si ... "hai si noi sa ne svetim ca pro-europeni" - buna miscare, SMECHERA ;
4. Rosca - idem ca la Serebrian ; decit sa lupti cu "balaurul" mai sa profitam de el :lol: :lol: :lol:
 
Celui cu increderea!
Am incredere in PPCD si in continuare!
Cat despre jocurile politice - sa va spun cinstit, eu nu prea intelegeam de ce Rosca atat de mult se impotriveste votului pro-Voronin! El ce naiba, dorea alegeri anticipate cu BMD-AMN-Patri-Rodina etc in carca? Acum toate au stat la locurile lor. Si, oricum, politica nu se face fara consultari - ati auzit ieri - dl Rosca a spus, ca este un pas destul de riscant, dar interesul national este mai mare!
Nu trebuiesc nici un fel de explicatii - uitati-va la reactia presei Mockovite si vedeti, ca totul se leaga una cu alta!
S-a mizat pe BMD si Co pentru a face alegeri anticipate - si apoi era sa fie mai rau!
Sunt absolut convins ca a fost cea mai rezonabila alegere a PPCD!
Cat despre Diakov si Serebrian - eu nu as fi atat de categoric (macar in privinta lui Serebrian).
Iar "pretentiile| inaintate de PPCD - vom trai si vom vedea, sper doar la sustinerea occidentului si a altor aliati ai sai!
Cum n-ai da, alegerea a fost a poporului, asa ca sa fim linistiti - democratia in RM e prematura - acum e timpul de abia sa dam testul - acesti 4 ani vor arata cine suntem de fapt!
Cred ca spectacolele mari au luat sfarsit si vor incepe cele de zi cu zi!
La munca, baieti - distractia cea mare s-a terminat!
 
Marinarul said:
Cred ca spectacolele mari au luat sfarsit si vor incepe cele de zi cu zi!
La munca, baieti - distractia cea mare s-a terminat!
daca spui tu... :zzz:
 
da da si grevele, intimidarile, rapirea lui Cubreacov si alte chestii tot a fost "o distractie"! bine dar! :zzz:
 
Dnd, toate acestea au fost istorie - si e a noastra, nu neg.
Eu nu inteleg, ce dorim - al doilea Mozambic sau "La arme, frati, la arme!"?
Atunci s-a zis cu "proeuropenitatea" noastra.
Eu unul cred, ca cea mai grea decizie a fost a lui Rosca si partenerii lui!
Oricum - pentru mine ei sunt viitorul, poate pentru copii mei...
Principalul e ca lumea civilizata a dorit sa stea de vorba cu noi si vrea sa ne vada printre ei. Iar cu sabia si arma in mana nu prea avem sanse. Toate manifestatiile PPCD au fost absolut democratice - si pentru aceasta si sunt apreciati in Europa. Si daca noi tipam in gura mare ca vrem in Europa, dar dorim cu tot dinadinsul sa capatam totul "aici si acum", riscam sa nu fim intelesi - si bye, bye Europa!
A fost o alegere grea, dar necesara.
Timpul va arata.
 
Marinarul said:
Dnd, toate acestea au fost istorie - si e a noastra, nu neg.
Eu nu inteleg, ce dorim - al doilea Mozambic sau "La arme, frati, la arme!"?
Atunci s-a zis cu "proeuropenitatea" noastra.
Eu unul cred, ca cea mai grea decizie a fost a lui Rosca si partenerii lui!
Oricum - pentru mine ei sunt viitorul, poate pentru copii mei...
Principalul e ca lumea civilizata a dorit sa stea de vorba cu noi si vrea sa ne vada printre ei. Iar cu sabia si arma in mana nu prea avem sanse. Toate manifestatiile PPCD au fost absolut democratice - si pentru aceasta si sunt apreciati in Europa. Si daca noi tipam in gura mare ca vrem in Europa, dar dorim cu tot dinadinsul sa capatam totul "aici si acum", riscam sa nu fim intelesi - si bye, bye Europa!
A fost o alegere grea, dar necesara.
Timpul va arata.
pana la jumatatea acestui an, voronin ar trebui sa indeplineasca cerintele ppcd-ului...de nu alta...pana aici a fost!
Acum depinde de voronin ce si cum...ca soarta ppcd-ului e in mainile lui.
Timpul va arata... :roll:
 
A facut Iurie Rosca pactul cu diavolul?
Chisinau, Basarabia/Romanian Global News

05 April 2005

"Atitudinea ostila a Federatiei Ruse fata de intentiile Republicii Moldova de a se consolida ca stat independent a avut un rol decisiv pentru apropierea dintre PPCD si Vladimir Voronin. In fata unui oponent comun atat de periculos pentru unitatea si independenta Moldovei, ne-am apropiat", a declarat luni presei, presedintele PPCD, Iurie Rosca.

Potrivit lui, decizia de a vota pentru Voronin a fost una extrem de dificila. "Am cantarit cu multa atentie toate avantajele si dezavantajele acestei decizii. Daca Republica Moldova nu are alta cale decat cea a integrarii europene, atunci este momentul unui parteneriat politic intre Opozitie si Putere", a subliniat Rosca. Solicitat sa spuna ce garantii i-a oferit Voronin in vederea indeplinirii propunerilor PPCD, Rosca a declarat ca "nu Voronin va indeplini aceste principii, ci Parlamentul". "Voronin va trebui sa exercite o influenta politica asupra majoritatii parlamentare comuniste, care il recunoaste drept lider", a adaugat el. "In calitate de garantii sunt angajamentele politice reciproce, asumate de la tribuna Parlamentului. Teoretic, este posibil ca Voronin sa ignore propunerile noastre, dar nu cred ca el este un sinucigas politic", a conchis Iurie Rosca.

Alegerea lui Voronin a avut acord de la Bucuresti, Tbilisi, Kiev, Washington si Bruxelles
Chisinau, Basarabia/Romanian Global News

05 April 2005

"De azi inainte, vechile relatii de ostilitate dintre presedintele Voronin si PPCD raman in trecut. Noi am hotarat de comun acord cu seful statului sa construim intre Putere si Opozitie niste relatii de dialog constructiv, de parteneriat, de cooperare, de complementaritate, in sfarsit. In numele intereselor nationale ale tarii, in numele concordiei sociale, in numele viitorului european al Republicii Moldova", a declarat luni, 4 aprilie, presedintele grupului parlamentar al PPCD Iurie Rosca, explicand decizia crestin-democratilor de a vota pentru Vladimir Voronin.

Iurie Rosca a mentionat ca a luat aceasta decizie in urma consultarilor cu partenerii PPCD de la Bucuresti, Tibilisi, Kiev, Washington si Bruxelles. "Am pus pe cantar timpul restrans pe care il are de valorificat Republica Moldova pentru realizarea Planului de actiuni UE-Republica Moldova. Am recitit duminica integral acest document fundamental pentru Republica Moldova, care trebuie realizat de comun acord in urmatorii 3 ani", a spus Rosca, exprimandu-si convingerea ca opinia publica, membrii si adeptii PPCD vor intelege corect si vor sustine decizia de luni a crestin-democratilor. La randul sau, presedintele grupului parlamentar al PD (care, de asemenea, a votat pentru Voronin), Dumitru Diacov a declarat ca i-a prezentat lui Voronin 16 propuneri de redresare a situatiei din Republica Moldova, intre care cea privind plecarea lui Voronin la Moscova, in primul rand, pentru a se intalni cu omologul sau rus Putin in vederea identificarii unei solutii pentru diferendul transnistrean. "Nu am negociat posturi. Noi ramanem in continuare in opozitie", a declarat Diacov. Liderul social-liberalilor, Oleg Serebrian, a declarat, la randul sau, ca el si cei doi colegi au mers la compromis si au ales presedintele Republici Moldova. "Voronin ne-a promis ca va realiza toate propunerile noastre", a mentionat Serebrian. Iurie Rosca a mentionat ca i-a prezentat duminica, 3 aprilie, lui Voronin 10 puncte, propuneri care urmeaza ca fie luate pana la sfarsitul actualei sesiuni a Parlamentului, martor si participant la aceasta discutie fiind deputatul Oleg Serbrian. Rosca a spus ca Voronin a acceptat integral si fara rezerve propunerile crestin-democratilor. Astfel, se cere adoptarea unei noi redactii a Legii cu privire la audiovizual in schimbul celei vechi adoptate in 1995 si formarea pe principii noi, democratice, a unui alt Consiliu Coodonator al Audiovizualului, liber de orice ingerinte de ordin politic sau administrativ, adoptarea unei noi legi cu privire la posturile nationale de televiziune si radio, institutii care trebuie sa devina cu adevarat publice, avand o politica editoriala independenta si angajati profesionisti, institutii care sa promoveze dreptul la libera exprimare a ideilor si opiniilor fara nici un fel de cenzura si amestec de ordin politic, adoptarea unei noi legi cu privire la procuratura, in corespundere cu amendamentul asumat de Republica Moldova in fata Consiliului Europei, in 1995, asigurarea reala a independentei puterii judecatoresti si sporirea eficientei acesteia, in conformitate cu standardele europene, prin modificarea legilor cu privire la Consiliul Superior al Magistraturii, cu privire la Curtea Suprema de Justitie, cu privire la organizarea judecatoreasca si cu privire la statutul judecatorului. In vederea asigurarii transparentei actului guvernarii se vor opera modificari ale legislatiei in vigoare pentru transmiterea in direct la posturile nationale de TV si radio a sedintelor plenare ale Parlamentului si a sedintelor Guvernului, precum si publicarea pe paginile web ale Parlamentului si Guvernului a stenogramelor lucrarilor acestor institutii. Guvernul va inceta editarea ziarelor guvernamentale "Moldova Suverana" si "Nezavisimaia Moldova". In vederea sporirii eficientei modului de utilizare a finantelor publice, a transparentei cheltuielilor publice si a neadmiterii deturnarii banilor publici, Parlamentul va adopta o noua redactie a Legii cu privire la Curtea de Conturi, care sa consolideze caracterul autonom al acestei institutii, precum si calitatea activitatii sale. Se cere modificarea Codului Electoral in vederea schimbarii modului de formare si a componentei nominale a Comisiei Electorale Centrale, astfel incat sa fie asigurata independenta acestei institutii de orice abuzuri de ordin politic sau administrativ. Comisia Electorala Centrala va verifica minutios listele tuturor alegatorilor. Codul Electoral va cuprinde toate precizarile necesare privind utilizarea urnelor mobile astfel, incat sa se excluda orice posibilitati de manipulare si falsificari ale voturilor. Se cere realizarea de modificari in legislatie in vederea asigurarii unei reale autonomii locale, in special in ceea ce priveste excluderea unui amestec arbitrar al puterii centrale in activitatea administratiei publice locale si largirea bazei fiscale care sa consolideze finantele publice locale. Se cere perfectionarea legislatiei privind serviciile secrete care sa asigure siguranta nationala, drepturile si libertatile fundamentale ale omului si sa instituie un control eficient asupra acestor servicii din partea societatii prin intermediul Parlamentului. Totodata, Parlamentul va forma o comisie speciala pentru modificarea si completarea Constitutiei, care sa vizeze consolidarea institutiilor fundamentale ale statului. Aceste modificari si completari trebuie sa perfectioneze procedurile care tin de modul de alegere a Presedintelui Republicii Moldova, modul de formare a Guvernului, modul de formare si de functionare a puterii judecatoresti, modul de alegere a Procurorului General si statutul Procuraturii.

Am zis eu, HA!!!

E bine, parca, ca se consolideaza clasa politica.
E RAU, ca iarasi mendrele in TARA ne le joaca strainii(macar bine ca nu sora mai mare...)
 
Eu cred, ca ultimatum-uri vor mai fi si nu numai unul!
Daca nu-ti este pe plac PPCD, ce sa-i faci? Cauta ceva mai bun...

Cineva imi povestise un banc rusesc...
Cica mergeau prin pustiu Ceapaev cu o desaga de aur si Petica cu doua burluie de apa. La un moment dat se facu sete la amandoi. Petica bause, iar lui Ceapaev i se usca gatul de sete.
Nevoid sa-si dea amarul pe fata, Ceapaev zice:
- Hai sa facem targ, - eu cu ale mele si tu cu ale tale! La care Petica zice, - Hai!
Merge piata...
Ceapaev: - Cat costa un burlui de apa?
Petica: - O desaga de aur!
Ceapaev: - Esti nebun, unde ai mai vazut apa atat de scumpa?
La care Perica raspunde: - Da tu mai fa o raita prin piata, poate vei gasi mai ieftina!
Iata cam astfel de poveste e cu politica din tara noastra!
Iar cei, pe care nu-i satisface pretul - las sa mai faca raite prin piata, poate vor mai gasi ceva mai ieftin si mai bun!
Nu cautati potcoave de cai morti - e o afacere destul de aiurita si fara beneficii!
Si chiar daca se vor pierde cativa partasi - ce sai faci - a mai fost si mai rau...
 
Cat de explicit pot sa mai scriu?
Daca Voronin nu va indeplini cerintele PPCD - adica PPCD s-a dus de rapa, sau eu inteleg gresit din spusele tale, Dnd?
Inseamna, ca il abandonezi, ori explica-mi tu mai detaliat atunci!
 
Marinarul said:
1.Cat de explicit pot sa mai scriu?
2.Daca Voronin nu va indeplini cerintele PPCD - adica PPCD s-a dus de rapa, sau eu inteleg gresit din spusele tale, Dnd?
Inseamna, ca il abandonezi, ori explica-mi tu mai detaliat atunci!
1. te-am rugat normal, ca propozitia citata, sa o comentezi, si anume, despre ce "partasi" ai in vedere?
2.pai tocmai si pe asta s-a bazat ppcd, ca voronin sa indeplineasca cerintele lor, asta a fost si cauza votarii. Daca voronin nu o va indeplini atunci la sigur ppcd va pierde serios din alegatori. Ar iesi ca voronin e de vina, oricum lumea va spune ca ppcd a votat cu comunisti...
 
Ce a avut si ce a pierdut PPCD.
Cei care nu l-au inteles - deja au sarit in barca BMD!
Iar cei care nu il vor intelege mai departe - este treaba lor - nu au decat sa sara si in alte barci. Eu cred, ca PPCD deja are un electorat destul de stabil - si, cred, destul de pragmatic si intelegator.
In orice caz, mai cititi stirile romanesti, europene etc. Nimeni nu face drama, ci dimpotriva sunt intru totul de acord.
Noi, insa , in continuare dorim sa facem revolutie acolo unde nu e cazul. Poate cineva a sacrificat pe un moment idealurile in scopurile nationale, iar cei ce nu inteleg - nu au decat!
 
Back
Top