Nunta la Moldoveni

nunta la moldoveni e chiar interesanta si plina de traditii specifice regiunii. Betia.. "Lupte martiale dupa lipeala cu paharul de vin", si alte,situatii penibile... sunt si ele fascinante..intr-un fel. Adevarul ca ele sunt precedate de unele ritualuri, obiceiriu frumoase...chiar si portul e diferit...asa cum si cumatria moldoveneasca are aspectele ei originale.
 
zeddo;147872 said:
nunta la moldoveni e chiar interesanta si plina de traditii specifice regiunii. Betia.. "Lupte martiale dupa lipeala cu paharul de vin", si alte,situatii penibile... sunt si ele fascinante..intr-un fel. .

Si la cite nunti ai fost si ai vazut asa ceav?
Eu in viata mea am fost la 3 , ce sa-i fac, daca sint printre cei mai mari intre veri ? Vara trecuta o nunta am scapat a unui var. 2 nunti o fost la veri, una la unchi, si colegi sau prieteni care sa se casatoreasca nu am prins, au facut totul dupa ce am plecat :D.

Am fost la 3, asa cum am scris mai sus, dar la nici una nu am vazut sa sa ia la bataie, sau sa certe din cauza gradelor de alcool, ce si-au facut actiunea.
Eu punctul cu luptele martiale dupa ce s-a baut nu-l sustin, nu am vazut - nu cred, iaca asa....
 
eu nu sunt de acord, nuntile noastre sunt frumoase, dar deja depinde de fiecare cum shi-o face si totul depinde de cultura organizatorilor.
ziceti ca nuntile la moldoveni sunt asa si altfel, dar de fapt daca esti invitat la o nunta unde totu-i frumos si bine, nu cred sa iasa lumea in patru labe de beti ce s-au facut sau sa dea dovada de porcism.
si in ultimul timp in moldova anume felul asta de nunti s-a abordat (ma refer la astea organizate bine), nu zic ca oamenii au renuntat la traditii, pur si simplu traditiile noastre nu constau in faptul ca sa bem pentru toti din sala ca sa ne tirim dupa aia pe brinci sau sa dezbracam mireasa si mirele si sa umblam cu cratitele, cum multi dintre noi cred, traditiile constau in felul nostru special, al moldovenilor de a se distra, dansatul horei, basmalutei etc.
sunt multe, si nunta se primeste la un nivel inalt daca e organizata corespunzator!
 
Nude Pink;147962 said:
eu nu sunt de acord, nuntile noastre sunt frumoase, ...

...nu cred sa iasa lumea in patru labe de beti ce s-au facut sau sa dea dovada de porcism...

Ah ce momente fericite, imi aduc aminte de o dovada de porcism de nota zece. Ce timpuri, cata distractie:)

Nude Pink;147962 said:
...sau sa dezbracam mireasa si mirele si sa umblam cu cratitele, cum multi dintre noi cred, traditiile constau in felul nostru special, al moldovenilor de a se distra, dansatul horei, basmalutei etc...

Nu prea am participat la dezbracarea miresei. Preferam sa particip la dezbracarea fetelor de onoare (sau cum se mai spune) si nu poti sa faci astea in acelas timp, trebuie sa faci jertfe...
 
Stiti ce mi place mai mult la o nunta?
"Di la dumniedzau mai mult, di la noi mai putin".. si incep a se arunca toti cu bani in stanga si n dreapta. :D .
 
Iata in toamn asta am fost la 3 nunti!
La prima am stat pina la jumate de nunta si apoi am kemat un taxi si mi-am vazut de treaba...la a doua a fost destul de bine dar la atreia a fost pur si simplu super! Foarte mult desigur a depins de organizare si de locul in care s-a desfasurat nunta! Imi plak nuntile la moldoveni......la ultima nunta EL a fost de origine suedeza si el a ramas foarte surprins de nuntile care se organizeaza la noi! I-au plakut foarte mult!
 
Sa intreaba cui nui place nunta moldoveneasca? Clar ca west - europenii is impresionati de metoda de a sarbatori o nunta la noi : la moldoveni nu se sarbatoreste cu Pomes frites si cirnaciori nunta! Si pe linga tot bunul care este pe masa inca si o miresa in toata legea! Da west europenii ce au? nici tu mireasa normala, nici obicei si inca te duci cu stomacul gol acasa!
 
am fost de citeva ori la nunti!totul e SUPER ca noi nunti nu fcae nimeni!in aceste nunti este ceva miraculos?
 
am fost de citeva ori la nunti!totul e SUPER ca noi nunti nu fcae nimeni!in aceste nunti sunt ceva miraculos?
 
Mie-mi place obiceiul cu "rapitul" miresei. Am asistat la asa ceva, minunat lucru. Cit despre cit de minunate sunt nuntile moldovenesti- pur si simplu nu pot sa nu fiu de accord. Insa nu-mi place un lucru. 'de la dumnezeu mai mult, del a noi mai putin" xum a spus Spencer- siiiii.......se incepe minunata competie cu titlul " cine da mai mult". Shap pe urma " Ian uite uai Vasile, ca Ionel o dat mai putin, da ii neeeam uaaai". Shap de-am de alta data, Ionel shtie ca tre sa-i intreaca pi tatz, ca sa nu-l mai vorgheasca nimeni.
 
Ce minciuna a mai zis Neamtul "ca e importanta cultura":)
pai asta e cultura lor de a merge la o sebare in adidashi sau chear in paltaloni scurti ca cind or merge la plaja:)
Pentru ei e important sa manince vreo ceva si BERE cit mai multa daca e posibil:)

:) in Moldova pe cadouri 200 000$:):):)

da sunt total deacord cu tine eu locuesc in Belgia dar nu e nimic diferent intre nuntile de Hollanda si Belgia:)
plictisitorrrr merg si in adidasi si in ce vrei numai nu ca lumea:) sigur sunt si ok inbracati dar nu toti:)
de bani nici nu mai zic
 
Spre exemplu mie nu-mi place traditia cu strinsul banilor, si ca trebuie invitate toate nemurile mai bine o nunta asha cu cei mai apropiati o sa fie si mai placut si mai bine !!!! Da asta e doar parerea mea.
 
ceea ce ma irita la nuntile noastre e ca muzica e intratit de tare ca tre sa urli ca persoana din vecinatate sa te auda...iar a doua zi esti ragusit nu pentru ca ai chiuit, nu nu, ci pentru ca ai "vorbit"!
 
da iaka eu nu pot s sufar tamadaua sheea..la tati nuntzili dzic asheleash anicdoati,aseleash povistiri shi o mai vadzut ii pi la alti nuntz,pi la nunta fishiorului lu cari ministru o fost..sh numa tampenii di tzai rushini k ei dat microfonu sh ei mai dat sh bani sh lai shinstit s vorgheask asha prostii la kri poati rad numa lelea marusa sh kiokea ileana..sh mai pi la urma s imbata sh tamadaua sh kiar k itz vini sal iei la bataie..sh dak ai sh u sheva gradi kiar k il iei la pantofi in gura,sau ma rog..adidash..aishea deamu ficari cu "trendu":) lui..
 
Crazy, ei nai fost tu la nunti cu MC bengos! sint cadri carei dau cu improvizu.
apropo un banc in privinta nuntilor:
un tamada cu experienta de lucru a fost chemat sa lucreze la o nunta f bogata.Nanasul ia dat un microfon de asta micut care vine agatat de ureche.A inceput seara, toti se distreaza, etc etc.Tamadaua il ia pe nanas intro parte sii zice ca asa si asa nu e deprins cu gadgeturile astea, ca el toata viata avea un microfon in mina si asa ii este cu mult mai comod. Nanasul ii zice ca nui problema ii da un pahar cu samapnie si ii zice sa umble asa cu el prin sala, chipurile e microfon.OK!
cam pe la sfisitul nuntii, nanasul roaga MC-ul inca o data sa felicite tinerii insuratei. Tamadaua se scoala, cu paharu in mina, si zice: "deci sa inchinam inca o data paharele pentru acesti frumosi tineri, Valera si.....si...." pune mina pe pahar si intreaba deun muzicant: "cum o cheama pe sosca asta?"
 
Antimatter;190381 said:
ceea ce ma irita la nuntile noastre e ca muzica e intratit de tare ca tre sa urli ca persoana din vecinatate sa te auda...iar a doua zi esti ragusit nu pentru ca ai chiuit, nu nu, ci pentru ca ai "vorbit"!

+1 (mesajul e prea scurt, asigura-te ca mesajul are cel putin 5 caractere:-))
 
Antimatter;190391 said:
Crazy, ei nai fost tu la nunti cu MC bengos! sint cadri carei dau cu improvizu.
apropo un banc in privinta nuntilor:
un tamada cu experienta de lucru a fost chemat sa lucreze la o nunta f bogata.Nanasul ia dat un microfon de asta micut care vine agatat de ureche.A inceput seara, toti se distreaza, etc etc.Tamadaua il ia pe nanas intro parte sii zice ca asa si asa nu e deprins cu gadgeturile astea, ca el toata viata avea un microfon in mina si asa ii este cu mult mai comod. Nanasul ii zice ca nui problema ii da un pahar cu samapnie si ii zice sa umble asa cu el prin sala, chipurile e microfon.OK!
cam pe la sfisitul nuntii, nanasul roaga MC-ul inca o data sa felicite tinerii insuratei. Tamadaua se scoala, cu paharu in mina, si zice: "deci sa inchinam inca o data paharele pentru acesti frumosi tineri, Valera si.....si...." pune mina pe pahar si intreaba deun muzicant: "cum o cheama pe sosca asta?"

eu am auzit ca ar fi fost caz real in Moldova, numai ca o facuse "oaie" si nu era cu paharul de sampanie in mina..

am fost eu odata la o nunta moldoveneasca de milioane ;)
era intr-un sat, in scoala unde invatase mireasa...a venit tot satul, mirele s-a imbatat si a inceput a numara banii adunati pe la jumatatea nuntii, in public.
Cind si-a dat seama ca nu-si intoarce "investitia ", s-a enervat rau si a inceput a rupe banii si a arunca cosulete cu biscuiti in nuntasi :) so cute.

mireasa a inceput a plinge, el urla ca vrea divort...I had too much fun :D..cel mai trist e ca eu le facusem cunostinta, tare galimii Amur din mine
 
Back
Top