O noua arestare - Ghenadie Braghish, director comercial ProTV

khama

zeu
preluat de pe torrents.md

PRO TV Chisinau protesteaza fata de arestarea si cercetarea judiciara abuziva a directorului de vanzari al postului, Ghenadie Braghis, acuzat in mod absurd de luare de mita.

Masura de arestare a lui Ghenadie Braghis a fost luata pe baza unei plangeri depuse cu cateva ore inaintea retinerii, de catre Mihai Balan, directorul firmei de transport Miramond Trans SRL. Ministerul de Interne de la Chisinau a fabricat acest caz ca raspuns la anchetele jurnalistilor de la Pro Tv Chisinau, care au dezvaluit numeroase nereguli din activitatea Ministerului sau l-au vizat direct pe Ministrul de Interne, Gheorghe Papuc.

In urma unei operatiuni organizate de subdiviziuni ale Ministerului Afacerilor Interne, pe numele lui Ghenadie Braghis a fost emisa la 7 septembrie o ordonanta de retinere preventiva de 72 de ore sub acuzatia unei pretinse luare de mita. La 10 septembrie un judecator de instructie a emis mandat de arest pentru 10 zile pe numele colegului nostru, motivand ca este roman si ar putea fugi din tara.
In mandatul de arestare emis de judecatorul Anatol Bordian se arata ca in sedinta de judecata s-a constatat cu certitudine ca banuitul este cetatean al Romaniei. Astfel se poate ascunde de organul de urmarire penala prin ce ar impiedica la stabilirea adevarului in procesul penal, se spune in document. Asta in conditiile in care atat pasaportul romanesc, cat si cel moldovenesc au fost confiscate de politie in urma celor patru perchezitii efectuate in paralel in locuita lui Ghenadie Braghis, in apartamentul parintilor sai si la sediul PRO TV Chisinau.

Apararea lui Ghenadie Braghis precizeaza ca el nu poate fi acuzat de luare de mita intrucat nu sunt indeplinite conditiile prevazute de Articolul 333 din Codul Penal al Republicii Moldova luarea de mita. Ghenadie Braghis este detinut in prezent in izolatorul Comisariatului General de Politie din Chisinau.

Avocatului lui Ghenadie Braghis, Vladislav Rosca i s-a permis accesul la clientul sau numai in seara retinerii pentru intocmirea procesului verbal, care, potrivit legii, nu se poate realiza in lipsa avocatului.

Pe parcursul urmatoarelor zile, avocatului Vladislav Rosca nu i s-a mai permis sa se intalneasca cu clientul sau, desi a depus 4 cereri in acest sens, motivatia autoritatilor fiind ca in incinta IDP-ului nu exista camere libere pentru intrevederi ori ca programul de de intalniri s-a incheiat si a fost rugat sa revina in ziua urmatoare. Asta in pofida asigurarilor date de adjunctul procurorului general, Valeriu Gurbulea, care a declarat ca in acest caz va fi respectata legea.

Vladislav Rosca a depus o cerere scrisa prin care solicita permisiunea de a avea o intrevedere cu clientul sau si la Procurorul interimar al Municipiului Chisinau. Procuratura nu a raspuns la aceasta solicitare.

Potrivit avocatului Vladislav Rosca, Ghenadie Braghis a fost retinut in baza unei plangeri depuse de directorul firmei de transport Miramond Trans SRL, Mihai Balan. Acesta ar fi solicitat sa cumpere spatiu publicitar la PRO TV Chisinau si sustine ca Ghenadie Braghis i-ar fi cerut mita o mie de dolari. In realitate, relatia dintre directorul de vanzari al Pro Tv Chisinau si denuntator nu este o relatie comerciala directa, ci mediata de o agentie de publicitate, prin intermediul careia se derula contractul de publicitate al Miramond Trans SRL si PRO TV Chisinau.

In cadrul campaniei Acces la informatie, PRO TV Chisinau a difuzat o stire referitoare la diploma de studii a ministrului Gheorghe Papuc, masinile din dotarea institutiei si abuzurile comise de politisti, stire care spun surse din Minister l-ar fi deranjat pe ministru. In presa scrisa din Republica Moldova au aparut articole care semnalau faptul ca diploma de studii a ministrului Gheorghe Papuc ar putea fi falsa. In baza legii accesului la informatiile publice, Pro Tv Chisinau a solicitat o copie dupa diploma de studii a ministrului, pe care insa nu a obtinut-o.

Potrivit acelorasi surse, prin aceasta arestare abuziva conducerea ministerului intentioneaza sa distruga credibilitatea PRO TV Chisinau, atat in fata telespectatorilor, cit si in fata partenerilor comerciali.

Pro Tv Chisinau interpreteaza acest incident drept exercitare de presiuni asupra politicii editoriale a companiei si cere cu insistenta eliberarea lui Ghenadie Braghis si judecarea lui in stare de libertate.


ARESTAT PENTRU CĂ EŞTI ROMN
Azi, ora 22:15 - "n Profunzime"
 
"La 10 septembrie un judecator de instructie a emis mandat de arest pentru 10 zile pe numele colegului nostru, motivand ca este roman si ar putea fugi din tara."

Penibil. Mda, se vede ca e periculos sa fii cetatean roman in Moldova. Eh, oricum daca nu era asta, gaseau ei alt motiv, ca doar au ramas fideli modelului sovietic: intai te baga in duba, pe urma se gandesc ce sa spuna ca ai facut.
 
Venise dupa el cu atatia polizai parca ar fi fost vorba de Dilinger. Cred ca nu degeaba Antiufeev ii spune lui Papuc "psih".
 
e absolut penibila asa-zisa luare de mita.
Deci daca eu vand bomboane cu 3 lei si vine unu de care nu-mi place si-i cer 4 lei asta se cheama ca i-am cerut 1 leu mita??
 
Astia au ce au cu inchisorile. Mai la fiecare doua luni baga pe cineva la duba (Victoria Bank)! Zau ca ma pun pe ganduri daca nu urmaresc scopul de a-i alipi fiecarui cetatean cate vre-un caz penal... Ma irita la culme!
 
Olga;147601 said:
Astia au ce au cu inchisorile. Mai la fiecare doua luni baga pe cineva la duba (Victoria Bank)! Zau ca ma pun pe ganduri daca nu urmaresc scopul de a-i alipi fiecarui cetatean cate vre-un caz penal... Ma irita la culme!
Vrei sa spui ca la noi nu e coruptie si astia inventeaza dosare???
Cred ca baietii au gresit (mai ales bankerul)....dar altceva e ca "militienii" nu pot lucra...si mai au si planul ala al lor...stii cum e...
Cel mai grav e ca pe parteneri de afaceri nu-i atingem..."prietenii stiu de ce" si se creaza impresia ca sunt doar dosare "la comanda" si nu se ia in consideratie vinovatia....e ca si cazul IUKOS proprietarii isi merita soarta, altceva e ca nu doar ei, ca si-au meritat-o dar dupa ce au avut ceva de reprosat "patronului cel mare"....
nici "bulanii" nostri nu pot lucra altfel...asa e cantecu' (vorbele lu' Banica jr.), adica metodele...de altele nu vrem sa stim ca si astea-s eficiente
La mai mare!
 
dan123;147535 said:
e absolut penibila asa-zisa luare de mita.
Deci daca eu vand bomboane cu 3 lei si vine unu de care nu-mi place si-i cer 4 lei asta se cheama ca i-am cerut 1 leu mita??
nu fi ridicol....
Daca vine AL Qaida si-ti da 5 lei...faci emisiuni de propaganda a jihad-ului?!
Este un cadru legal in care se lucreaza si care TREBUIE respectat! metodele "fondatorilor clubului dinamo" sunt idioate si criminale....dar nu e ca sa te lase sa faci ce vrei..."imi fac Televiziune si bag orice pentru 4 lei"
Vrei sa zici ca in institutiile private chestia asta cu coruptia nu este....doar ca ele apartin cuiva?maaaaaaaa....
 
in primul rand in publicitate se lucreaza si altfel... asa ca aceatsa acuzatie este una fabricata... pt ca de multe ori se lucreaza cash... asa ca acel care s-a plans stia bine acest lucru si a organizat toata afacerea numai pt a reusi sa il bage in rahat pe Braghis... este o intimidare clara a postului si au lovit acolo unde era cel mai simplu... in partea financiara. cat Braghis a stat in incchisoare, Pro tv a fost blocat in a face tranzactii ... acum ca a iesit imaginea lui este foarte sifonata si vor fi destui prosti care vor crede ca asta chiar a luat mita, iar regimul lui Voronin va putea chiar sa demosntreze acest lucru UE si sa sustina ca el lupta cu coruptia... asa ca impusca mai multi iepuri deodata...
oricum acesta arestare arata cat de libera este MD si cat de vulnerabili suntem toti, doar daca indraznim sa ne spunem o parere... parca suntem in Ro lui Ceausescu cand trebuia sa vb in soapta si doar cu cine aveai suta la suta incredere.

oricum prin aceasta arstare Voronin demosntreaza ca el considera acest popr unul de dobitoci care nu vor intelege niciodata manevrele lui. oricum sper sa nu fie asa...
 
aduh;147606 said:
nu fi ridicol....
Daca vine AL Qaida si-ti da 5 lei...faci emisiuni de propaganda a jihad-ului?!
Este un cadru legal in care se lucreaza si care TREBUIE respectat! metodele "fondatorilor clubului dinamo" sunt idioate si criminale....dar nu e ca sa te lase sa faci ce vrei..."imi fac Televiziune si bag orice pentru 4 lei"
Vrei sa zici ca in institutiile private chestia asta cu coruptia nu este....doar ca ele apartin cuiva?maaaaaaaa....

esti incoerent. Eu ca particular am voie sa practic ce preturi vreau, asa ca mita nu are nici o logica atata timp cat ii pot cere pur si simplu mai multi bani.

si iata si definitia mitei(in engleza, in romana n-am gasit)

"Bribery is a crime implying a sum or gift given alters the behaviour of the person in ways not consistent with the duties of that person. It is defined by Black's Law Dictionary as the offering, giving, receiving, or soliciting of any item of value to influence the actions as an >official< or other person in discharge of a >public or legal duty<."

Deci a se tine minte "official" si "public or legal duty".
 
in timpul emisiunii in PROfunzime telespectatorii aveau posibilitatea de a trimite un mesaj prin intermediul SMS la un numar de telefon scurt, iar mesajul era afishat pe ecran in cadrul unei marquee(o linie de text ce "alearga" din dreapta in stanga ecranului).. si am citit o perla care mi-a placut la nebunie:
care este cea mai mare enigma moldoveneasca?
CINE SUNT COLEGII DE FACULTATE A MINISTRULUI PAPUC????

gluma de mai sus este de fapt o gluma romaneasca de pe timpurile lu Ceaushescu, adaptata la situatzia de azi din Moldova...
original ea suna asha: care este cea mai mare enigma romaneasca?
cine sunt colegii de facultate a lui Leana? (Leana alias Elena Ceaushescu)
 
dan123;147645 said:
esti incoerent. Eu ca particular am voie sa practic ce preturi vreau, asa ca mita nu are nici o logica atata timp cat ii pot cere pur si simplu mai multi bani.

si iata si definitia mitei(in engleza, in romana n-am gasit)

"Bribery is a crime implying a sum or gift given alters the behaviour of the person in ways not consistent with the duties of that person. It is defined by Black's Law Dictionary as the offering, giving, receiving, or soliciting of any item of value to influence the actions as an >official< or other person in discharge of a >public or legal duty<."

Deci a se tine minte "official" si "public or legal duty".
salut!!!
merci de efort!!!
Uite ce nu e in regula in acest caz: faptul ca-ti cere el bani asa cum vrea...exista un tarif si nu mai trebuie sa deviam de la el!!! Cred ca a cerut mai multi, dar nu pentru PROTV...ar fi asta treaba organizatiei (nu e institutie publica, dupa cum bine ai scris), si in nici un caz nu poate fi acceptata un asemenea comportament in forta!!!!!
Au pus ei titluri : "Vina de a fi roman", dar vedem ca acest Braghis...accepta reclame in limba rusa (fiind director de vanzari)....in general e departe acest protv (nu doar Chisinau) de valorile romanesti!!!departe chiar de EuroTV in aceasta privinta...e inexistent la alegeri (cica nu se implica)...educare politica...e bun doar la barfe (o svoem o jenskom), bla-bla-uri (in PROfunzime) si atacuri la persoana( acum a dat de un Papuc mai tare...dar nu implica sistemul, ci persoana...), chiar azi vazui reportajul lor de la un accident, soferul avand comotie si le-a zis ca nu poate vorbi, dar ei se tot bagau ca mustile...cu intrebarile lor.Mai era un reportaj la 1 septembrie cand provocau copiii:"unde e mama?", cum e sa vii singur la matineu?"...etc...pana le dadeau lacrimile copilasilor, dar ei parca asta si asteptau si continuau cu intrebarile pentru ca sa faca un reportej "reusit". Nu mai pot da alte exemple , caci nu ma prea uit la ei (ah da, am uitat de JJ Becalli...personaj aparut datorita lor....sa stii ca eu iubesc echipa STEAUA, dar acest "cult" a lui JJ...?!!?)
Nu vreau sa spun ca trebuie desfiintat acest post, vreau sa-l stiu altfel (noi il facem sa existe, de aceea sunt indrept sa am pretentii!!!!!!).
Hai, totusi, sa recunoastem ca singura "scuza" e faptul ca PROTV nu e un post public TV. E aceeas imoralitate ca si in cazul mitei (aici nu poate fi vorba de mita!!!astia s-au folosit de ocazie pentru a se razbuna, se mai aud si vorbe ca-i cauta lui Papuc ceva ca sa-i dea o gheata in fund:) ).
La mai mare!!!
PS: Lupta STEAUA...umileste-i pe aia de sub pod :))))
 
imi pare rau domnule aduh, dar esti total pe dinafara cu toata chestiunea asta..;. ma asteptam sa fie si din astia care inghit tot rahatul care se spune la Tv, insa faptul ca a cerut mai mult sau mai putin, asta este treaba protv-ului si nu treaba justitiei, pt ca pana la urma departamentul de vanzari stabileste pretul... pe langa faptl ca toate preturile sunt cu anumire procentaje de tip comision... sau de multe ori platile se fac cash pentru a evita unele impozite foarte plictisitoare si enervante...
mai departe, faptul ca iti place postul tv sau nu,. nu are legatura cu oamenii care lucreaza acolo... si daca nu iti place schimba canalul, ca har domnului sunt destul posturi tv ca sa te plictisesti... si telecomanda ai...
in rest, tot bla bla ul asta cu valorile romanesti... have a breaj, have a kit kat, este asa o vorba... daca nu stii despre ce vprbesti, atunci mai bine taci, ca ii mai bine pt tine.
 
Back
Top