Oare mai pot sa ma ridic?

krown

Ramses III
Stiti versul din poezia lui Keapling, pe care nu-l voi cita ca nu-l tin minte , insa suna cam asa: "daca ai putea sa pierzi totul si de la capat sa incepi s'aduni"...?
Daca vi s-a intamplat sa pierdeti totul sau pe cineva/cevav foarte imoprtant, sau aproape vital, si ati reusit sa va intoarceti la viata .....
daca nu v-ati lasat prada deznadejdei....
daca a avut cine sa va ajute ...
Asta sa fie capatul vietii.... Povesteste-mi ceva frumos
 
nu shtiu, da uneori ridicarea asta nu se face pina la sfarshit..
spre exemplu in multe cazuri cand o pereche se destrama, uneori te distruge, si itzi pare ca gata.. viata pe pamint nu exista.. apoi cu timpul iti revii ( prietenii te ajuta, iti gaseshti vreo ocupatie, .. ) insa nu te ridici pina la sfarshit.. tot mai ai ceva care te framinta uneori..
:)
 
asta tot ar fi ca o completare la ce am spus.. cred eu..
Melania said:
nimik nu se uita....mai ales ceea ce sa iubit odata....okii care teau privit, mainele care teai atins..cuvintele care ti sau spus....
nu se uita...se acopera doar cu alte amintiri.....
da e deajuns sa stai intro noapte fara sa dormi....sati aduci aminte de tot ce a fost, sa rascolesti vekile amintiri, sa reconstitui discutiile ...si ti sar parea ca ai putea sa retraiesti totu din nou cu aceeasi putere.....

altceva e ca ..faptu ca mai tinem minte...nu inseamna ca nu suntem in stare sa ne atasam de oameni noi....
 
daca a doua zi te-ai trezit si soarele luce pe cer sa stii ca deja esti in the second day after impact. si tot asa, va fi urmatoarea zi, si slava domnului omul are capacitatea de a menaja situatiile inclusiv prin inhibarea amintirilor stresante...

...insa mai este si faza de 'sindromul razboiului din iraq' - aceste amintiri incep, in anumite conditii a iesi la suprafata si de a incurca itsele...
 
Sa stiti ca unii oameni chiar simt nevoia sa o ia de la capat, isi doresc asta, si nu cred ca ar putea povesti neaparat ceva frumos...pt. ei nu cred ca e ceva frumos sa ajungi aici...
 
Da bre!! Eu m-am ridicat de fiecare data, inca nu exista omul ( da o fata tresa fie ) care sa ma supuna ( macar si suferintei) fara ca eu (ca ameba) sa ma repar din nou....
 
Vio, in societatea noastra toti incearca sa supuna pe altu', eu daca ti-as aduce o lauda te-as supune, dc cineva mi-ar imprumuta bani, m-ar supune, dc m-as indragosti de tine , m-ai supune....
De ce?
Pt ca o actiune o interpretezi, o stare o descrii ... supunerea e si una si alta...vorbesc prostii, nu?
 
Trebuie sa stii, chiar daca uneori ceva nu iese asa cum vrei tu, chiar daca viata te indoaie si te face un mic ghemotoc, tu continui sa fii la fel de important cum ai fost intotdeauna... Ceea ce trebuie sa conteze este cat valorezi in realitate, nu cat de multe necazuri poti sa ai intr-un anumit moment.
 
Krown, da` tu pe toate le vezi ca un joc sado-maso? Daca lauzi pe cineva nu-l supui; nu te amagi - nu e asa usor sa supui. Mai degraba "natura nu numai ca a creat sclavi, dar le-a dat si spiritul servitutii" (Pio Baroja intr-o traducere aproximativa).
 
Back
Top