panorams

Haha.. That's funny
thumbsup2.gif

Nu prea imi imaginezi.. Cum de facut asa ceva ?
O web-camera-live care face asa ceva ar fi interesant de vazut.. De parca ai intoarce singur aparatul!
 
hi there wyk

asta o fost in august si cu o simpla camera digitala au fost facute ....
noi ne gindeam sa facem asa tot chisinaul(locurile cele mai vestite)
si apoi sa facem un web site in special pentru chisinau :)

Poti in genere sa faci Chisinaul Virtual :).
 
intradevar, eu am o panorama virtuala cu parisu, am gasito mai demult pe un site, am pastrato ca ma impresionat, iata si un link. pentru chisinau, sau in general pentru moldova sar putea realiza panorame de ce nu? si poate mai multa lume ar fi cointeresata...

http://www.moldova.net/images/parisbynight.jpg

1.8 mb dar merita :)
 
am putea sa le publicam si aici pe moldova.net - as pute sa fac o pagina aparte pentru panorame si sa punem ce avem daca avem iar pe urma daca exista interes mai mult si apar mai multe panorame cineva poate incepe un proiect aparte...
 
eu ash spune ca ar trebui de deschis iarashi categoria Realitati Remixate de pe forum.. ca era interesant.. concursul lunar.. mai multi ar putea fi activi si acolo..
voi decideti..
:-? :roll:
 
dune said:
am putea sa le publicam si aici pe moldova.net - as pute sa fac o pagina aparte pentru panorame si sa punem ce avem daca avem iar pe urma daca exista interes mai mult si apar mai multe panorame cineva poate incepe un proiect aparte...

i-mi place propunerea.
cind incepi?

as putea face mai multe si mai faine dar n-am un fotoaparat digital.

dune, ce zici daca asamlez imaginea aceea ca pe restu?
 
Daa.. Cine n-ar vre sa se invirteasca putin prin locul unde a crescut.. A trait.. A invatzat.. Etc..
Eo aicea am vreo 2 prieteni cu camere digitale.. Cred ca va trebui sa-i pun la munca
icon_rolleyes.gif

Apropo.. Cineva poate sa-mi descrie mai amanuntzit, cum de facut fotografii sa le poti roti asa in toate partile ? :) Sau cum de facut asa o fotografia laaata ca in linkul lui dune ?
 
intrebare eterna :) pentru ce aveti nevoie de hosting?

in privinta modului de a face panorame stiu ca fotoaparatele canon digitale au un mod special de a face panorame prin care ii usor, altfel fotoaparatul trebuie pur si simplu pus pe o suprafata constanta si invirtit 360 de grade dupa care fotografiile care sau primit le editezi si le pui una linga alta... daca de exemplu tii fotoaparatu in mina risti sa schimbi nivelu, unghiu, etc, ii mai greu sa faci o panorama pe urma, doar daca pui fotoaparatu pe cap si te invirtesti in juru tau facind fotografii :)
 
helpul pe care l-am scris:

creearea panoramelor e un lucru destul de usor (chiar mai usor decit se pare).
lucruri necesare: fotoaparat digital (mai departe digital), stativ, un calculator si programul Panorama Factory (ultima data cind am controlat era versiunea 3.3). crack-ul se poate de gasit aici:http://moldova.cc/wykp/Panorama_Factory_v3[1].3.zip.

primul pas: digitalul si ne ducem in locul de unde dorim sa fotografiem. punem stativul si digitalul. trebuie de fotografiat rotind aparatul. de dorit ca fiecare urmatoare fotografie sa cotzina 20-30% din precedenta. daca in fotografii apar oameni, masini sau orice obiecte miscatoare se poate de facut 2 rinduri de fotografii sau pe fiecare loc de fotografiat de 2 ori pentru ca apoi de avut din ce alege.
aici totul depinde de imaginatzie. in principiu in timpul fotografierii se poate de imaginat ce partzi de panorama din ce cadre fotografiate se pot lua. adica de imaginat intreaga panorama in timpul fotografierii.

pasul doi: din fotografiile facute alegetzi un set care la unire ar putea forma o fotografie panoramica (toate 360*), adica la unire fotografiile alaturate sa aiba zone comune. aceasta se poate face inainte de importarea in Panorama Factoriy, sau dupa.
mai departe se dau specificatziile necesare in program si voala, de obicei vetzi primi o fotografie panoramica "corecta" deodata. sint cazuri cind programul nu va reusi sa conecteze unele zone, atunci manual vetzi seta zona de unire, vetzi putea corecta sau ajusta asa cum va place.

pentru ca sa punetzi fotografia panoramica pe web va trebui sa scritzi un script flash sau javascript (cum am facut eu).
daca cineva are aici probleme poate sa se adreseze la mine.
succes!

p.s>daca cineva reuseste sa faca niste panorame simpatice va rog sa ma anuntzatzi.

wyk
 
se poate dar ocupa spatziu nemotivat de mult. cea mai mica am reusit sa o fac de 4.5 mB, link-u tau, transformat in QuickTime ocupa ceva de genul 30mB.
daca te mai intereseaza, i-tzi spun cum se face.
 
Back
Top