paralela Transnistria vs Osetia de Sud (Basescu)

Cu vreo 2 zile in urma Basescu s-o intilnit cu Voronin si o declarat sus si tare ca situatia din Gruzia s-ar putea repeta si la noi... acestui cloun de Basescu care reprezinta prostia si rusinea Romaniei, nu-i pasa de vietile moldovenilor care ar fi ucisi intr-un eventual razboi ci mai mult de interesele Americii (si Romaniei) in zona... niciodata dupa '89 romanii n-au mai fost atit de zombificati ca acuma pe vremea lui Basescu: bazele americane din RO, inchisorile secrete americane unde sint torturati suspectii de terorism, serviciile secrete americane care controleaza de fapt Romania, nu gasesti macar un ziar sau publicatie citita de romani unde sa fie criticata vreodata America sau Bush, "tot ce face america e bine", "ii sustinem pe prietenii nostri americani in toate"; incercati sa va uitati pe canalele tv romanesti, ti se face greata, populatia din Romania chiar iubeste sa se lase tot mai timpita pe zi ce trece, zombificata la maxim prin intermediul mijloacelor de informare, iar ideile diferite de cele ale "politicii oficiale" nu se admit, pentru asta exista SRI, e exact ca pe vremea comunismului din ro, doar ca in loc de Securitate exista serviciile secrete americane cu inchisori secrete pe teritoriul Romaniei ori agenti ai serviciilor secrete romanesti pe teritoriul Moldovei, "diplomati" chiar la noi in tara. Da! Desigur, un razboi in MD ar fi posibil ca in Gruzia doar daca:
1. Ar veni si la noi in MD la putere un dement pro-american ca Saacasvili, care ar indrazni sa faca totul ca sa recupereze republicile auto-proclamate bazindu-se pe sprijinul si inarmarea de catre americanii "iubiti" de popor cu lozinci "vrem in NATO si UE" inclusiv sa atace si sa distruga capitala sud-osetina(transnistreana) ca mai apoi rusii drept raspuns sa bombardeze Gruzia(Moldova). Totul spre fericirea americanilor desigur, atit de aproape de granitile Rusiei, nici nu va inchipuiti cit de mult le convin acuma americanilor razboaie pe teritoriul fostei URSS care ar duce la slabirea Rusiei, iar de credeti ca le pasa americanilor de gruzinii(moldovenii) morti va inselati, noi sintem carne de tun in aceste jocuri menite sa la mareasca sferele de influenta a americanilor si sa slabeasca pozitiile Rusiei. Si sa nu va faceti iluzii cu privire la Georgia pro-europeana, Georgia in UE, caci chiar daca Saacasvili iubeste sa agate steagul UE alaturi de cel al Gruziei, presedintele Frantei i-a raspus clar.
2. Un asemenea lider politic autoritar ca Saacasvili ar putea veni la putere in MD prin sprijinul Romaniei(si Americii care se afla in spate), lozinci de tip vrem in NATO sau UE, lozinci romanesti pro-unioniste si sentimentele antirusesti menite sa mobilizeze pe toti, absolut toti, adica marea majoritate a populatiei sa-l sustina si sa-l aleaga, fie cei cu simpatii pentru Romania, fie cei ce vor in UE sau NATO si in sfirsit pe cei ce urasc tot ce e rusesc si ii vad pe americani ca niste salvatori/eliberatori... nu va faceti iluzii, in spatele a tot felul de organizatii si partide ca MAE (Miscarea Actiunea Europeana) la un miting pro-NATO a careia mi-a fost dat sa asist stau banii americanilor. Americanii isi fac planuri pentru alegerile din 2009 sa creeze un sistem marioneta de tipul celui georgian, sa-l sustina, sa-l inarmeze ca sa-si intareasca la noi pozitiile si eventual sa-l indrepte impotriva Transnistriei (adica a Rusiei), iar in cazul in care Moldova ar incerca sa recupereze fortat Transnistria (cu sprijinul Romaniei si Americii) in urma unui razboi ar muri moldoveni si rusi de ambele maluri ale Nistrului, iar jocul americanilor s-ar realiza , asta ar fi o alta lovitura la adresa Rusiei. Destabilizarea situatiei atit de aproape de granitile Rusiei. E tocmai ceea ce urmaresc americanii, iar popoare frustrate de tip gruzini, moldoveni sint doar unelte indreptate impotriva rusilor. Adica popoare din fosta urss (gruzini, moldoveni , osetini, abhazi, ukraineni, rusi) sa ne urim si sa ne omorim inde noi din cauza sporurilor teritoriale iar americanii sa-si intareasca pozitiile in detrimentul rusilor.
Asa ca tineti minte, oricit de mult i-ati uri multi din voi pe Smirnov sau Rusia ce reprzinta de fapt toata clounada ce va fi la alegeri cu lozinci pro-UE ,pro-NATO, pro-Romania.
Iar Gruzia 100% nu va mai intra niciodata in UE dupa asemenea razboi, saacashvili a jucat doar ce i-a dictat America, ceea ce n-are absolut nimic "european". Vreti sa se repete si la noi in MD ceea ce a fost de-acum in Gruzia? Asa ca fiti atenti de cele ce v-am spus mai sus.
PS: acest mesaj nu este adresat multstimatilor frati din NATO cu baze americane la ei in tara, nu va obostit sa raspundeti.
 
biet student repetent, parca nu-mi amintesc de vre-un partid din republica moldova, care sa fie adept al razboiului cu transnistria...
 
groparu;213424 said:
biet student repetent, parca nu-mi amintesc de vre-un partid din republica moldova, care sa fie adept al razboiului cu transnistria...


nici saacasvili n-o fost adept al razboiului, la prima vedere era patriot gruzin, liderul revolutiei menite sa schimbe regimul precedent a lui shevarnadze etc. Doar ca a promis printre altele rezolvarea "problemei osetine si abhaze". Asa cum la noi vreun partid pro- ue, romanesc sau nato ar putea promite "rezolvarea crizei transnistrene"... bun moment a ales saakashvili pentru atacul surpriza in timpul deschiderea olimpiadei?
 
biet student repetent;213426 said:
nici saacasvili n-o fost adept al razboiului, la prima vedere era patriot gruzin, liderul revolutiei menite sa schimbe regimul precedent a lui shevarnadze etc. Doar ca a promis printre altele rezolvarea "problemei osetine si abhaze". Asa cum la noi vreun partid pro- ue, romanesc sau nato ar putea promite "rezolvarea crizei transnistrene"... bun moment a ales saakashvili pentru atacul surpriza in timpul deschiderea olimpiadei?

ce propui?
 
Radu!:D Iar esti rau cu userii forumului...

La tema: de fapt existau multe posibilitati ca Rusia, daca ar fi continuat sa inainteze in Georgia, sa repete faza in Transnistria. Zonele astea "independete" sunt create exact pentru acest scop, la prima ocazie, le folosesc ca pretext pentru o invazie.
 
"Presedintele roman Traian Basescu viziteaza astazi Azer*baidjan, Georgia si Turcia, dupa ce ieri s-a intalnit la Kiev cu presedintele Ucrainei, Viktor Iuscenko si, respectiv, cu omologul sau din Moldova, Vladimir Voronin la Chisinau, relateaza Mediafax. Liderul de la Bucuresti va purta discutii cu presedintii Azerbaidjanului, Georgiei, precum si cu presedintele si premierul Turciei. Basescu a declarat ieri, in capitala ucraineana, dupa intalnirea cu Victor Iuscenko, ca in regiunea separatista Transnistria exista create elementele conflictuale la fel ca si in Osetia de Sud si Kosovo."
http://ziare.ro/articol.php?id=1219262104

Mi-e interesanta logica lui Basescu mai ales ca s-a intilnit si cu presedintele Turciei: de ce taman in Transnistria? De ce nu un conflict in Republica Turca a Ciprului de Nord - autoproclamata si recunoscuta doar de Turcia in care armata turca a ocupat nordul insulei? este exact aceeasi situatie ca in Transnistria. Asta se numeste politica standartelor duble. Aha... pentru ca Turcia e aliata NATO si are dreptul sa-i sprijine pe separatistii turci din nordul insulei... iar pe noi ne ameninta cu razboi sau creaza doar panica...
 
PiggyEFromHell;213434 said:
La tema: de fapt existau multe posibilitati ca Rusia, daca ar fi continuat sa inainteze in Georgia, sa repete faza in Transnistria.

Piggy, nu-mi zi ca nu stiai ca anume Georgia(aliatul SUA) a declansat un atac surpriza pentru capturarea Osetiei iar a doua zi Saakashvili a declarat ca "fortele militare georgiene controleaza complet teritoriul Osetiei de Sud"
 
Osetia, Transintria etc sunt doar piese de sah intre marile puteri.

Initial, au fost create artificial de catre Rusia sa isi mentina controlul prin divide et impera.
Dar ei nu s-au gadit niciodata, ca americanii or sa vina sa da cu piciorul in minge chiar pe terenul lor.

Cum am mai spus, atacand Georgia rusii au picat in capcana. O serie de mecanisme anti-rusesti amortite si ruginite au fost reactivate.


Mi-e interesanta logica lui Basescu mai ales ca s-a intilnit si cu presedintele Turciei

E simplu. Turcii au o importanta strategica imensa, pentru ca ei controleaza stramtoarea care face legatura dintre Marea Neagra si restul lumii.
Daca turcii sunt bagati in combinatie, flotila Rusiei din Marea Neagra nu mai valoreaza 2 bani.
 
este foarte putin probabil sa se repete in transnistria ceea ce a fost in georgia. (cel putin nu in viitorul apropiat)

pe de o parte, greseala georgienilor e ca s-au lasat provocati, dar pe de alta parte, ei pur si simplu nu aveau solutii. occidentul i-a sustinut doar cu cuvinte (normal ca nu-s nebuni sa lupte cu rusia).

pe scurt despre ce a fost in georgia:

http://de.fishki.net/picsw/082008/11/anek_4.jpg
 
groparu;213444 said:

adevarat piggy :)

lvl100: Turcia a invadat nordul Ciprului si a creat o "republica turca a ciprului de nord" auto-proclamata si nerecunosuta de nici un stat din lume in afara de Turcia. Turcia are in Ciprul de Nord armata de ocupatie exact ca si rusii in transnistria. Si daca acuma rusii ar proceda ca si americanii si ar da cu piciorul pe terenul turcilor, aliati ai americanilor sustinind integritatea teritoriala a Ciprului? Dar vezi ca grecii din sudul insulei is mai destepti si n-or sa faca niciodata jocul unor straini(mai ales rusi) asa cum gruzinii au facut jocul americanilor. Eu o sa am grija ca Moldova sa ia exemplu de la Ciprul de Sud si sa nu faca vreodata jocul unor straini ca in Georgia. Rezultatul care a fost? O Georgie distrusa, toata infrastructura militara si tot bugetul militar care a crescut de 30 de ori s-a dus pe apa simbetei. Fii sigur ca vom face tot ce tine de noi ca sa nu se repete in MD ceea ce a fost in Gruzia in ciuda amenintarilor lui Basescu, iar daca va trebui (pentru a evita un razboi si a pune pentru totdeauna capat conflictului) ne vom intelege cu cei din Transnistria si vom crea un stat comun, cu legalizarea armatei rusesti in Transnistria , astfel statutul armatei din Transistria nu se va deosebi deloc de acel al bazelor americane din Romania. Asta in caz extrem. Dar in nici un caz nu vom face jocul americanilor si a marionetei sale din ro caci asta ar insemna razboi exact ca in Georgia exact cum a fost la noi in '92 , razboi pe care n-avem nici o sansa sa-l cistigam. Iar pentru razboiul care a avut loc la noi in '92 e vinovata Romania in aceeasi masura in care sint vinovati americanii pentru razboiul care a avut recent in Georgia.
 
biet student repetent;213454 said:
adevarat piggy :)

lvl100: Turcia a invadat nordul Ciprului si a creat o "republica turca a ciprului de nord" auto-proclamata si nerecunosuta de nici un stat din lume in afara de Turcia. Turcia are in Ciprul de Nord armata de ocupatie exact ca si rusii in transnistria. Si daca acuma rusii ar proceda ca si americanii si ar da cu piciorul pe terenul turcilor, aliati ai americanilor sustinind integritatea teritoriala a Ciprului?

Situatia Ciprului e diferita, in sensul ca ea se poate , si probabil ca o sa se rezolve fara actiuni militare.

Turcii doresc sa intre si ei in UE. Un veto garantat din partea Ciprului si Greciei nu i-ar ajuta prea mult...

. Fii sigur ca vom face tot ce tine de noi ca sa nu se repete in MD ceea ce a fost in Gruzia in ciuda amenintarilor lui Basescu,

Aia ce a zis Basescu a fost doar gargara de politician. Nu mai crede si tu ca tot ce zboara se mananca.


iar daca va trebui (pentru a evita un razboi si a pune pentru totdeauna capat conflictului) ne vom intelege cu cei din Transnistria si vom crea un stat comun,

Stat comun nu se va creea niciodata. Probabil fortati vor consimtii la ceva federatie cu autonomie extinsa.


cu legalizarea armatei rusesti in Transnistria , astfel statutul armatei din Transistria nu se va deosebi deloc de acel al bazelor americane din Romania.

Cred ca glumesti


Asta in caz extrem. Dar in nici un caz nu vom face jocul americanilor si a marionetei sale din ro caci asta ar insemna razboi exact ca in Georgia exact cum a fost la noi in '92 , razboi pe care n-avem nici o sansa sa-l cistigam.

Si cu ce o sa atace Moldova , armata a 14 a ( sa ma corecteze cineva ca nu mai stiu a cata) ruseasca.
Cu aia Cei şase Îngeri de la Mărculeşti ? :)
 
biet student repetent;213454 said:
adevarat piggy :)
Dar vezi ca grecii din sudul insulei is mai destepti si n-or sa faca niciodata jocul unor straini(mai ales rusi) asa cum gruzinii au facut jocul americanilor.

Eu o sa am grija ca Moldova sa ia exemplu de la Ciprul de Sud si sa nu faca vreodata jocul unor straini ca in Georgia.

1. Iti mai amintesti(daca esti mai in varsta) cine a provocat conflictul din Cipru? Daca nu iti amintesti pune mana si citeste.
2. Cum?
 
lvl100;213465 said:
Si cu ce o sa atace Moldova , armata a 14 a

Dar cu ce au atacat gruzinii Osetia de Sud? De asta am zis ca nu trebuie sa-i lasam pe americani si aliatii lor romani sa creeze din Moldova o marioneta de tipul celei gruzine.
 
Rapax;213467 said:
1. Iti mai amintesti(daca esti mai in varsta) cine a provocat conflictul din Cipru?

Grecia a incercat sa anexeze insula si ca raspuns Turcia a invadat si a ocupat partea de nord locuita majoritar de turci. Nu e nici o diferenta. La noi dupa '89 exact asa a fost, am vrut sa ne unim cu Romania tot asa cum grecii ciprioti au vrut sa se uneasca cu Grecia. Ca raspuns rusii(turcii) stii bine ce-au facut.
 
nu lvl100 , nu glumesc , eu n-am simtit niciodata prezenta armatei rusesti in Moldova acolo unde se afla ea acuma in Transnistria, pe mine ea nu ma incurca si nu m-a incurcat niciodata tot asa cum nici pe tine nu te incurca baza de la Kogalniceanu de exemplu, lasa-i s-o legalizeze(armata rusa) atita timp cit o sa le faca in ciuda americoshilor
 
biet student repetent;213491 said:
nu lvl100 , nu glumesc , eu n-am simtit niciodata prezenta armatei rusesti in Moldova acolo unde se afla ea acuma in Transnistria, pe mine ea nu ma incurca si nu m-a incurcat niciodata tot asa cum nici pe tine nu te incurca baza de la Kogalniceanu de exemplu, lasa-i s-o legalizeze(armata rusa) atita timp cit o sa le faca in ciuda americoshilor

Inclin sa te cred cand zici ca pe tine nu te deranjeaza. Stii ca esti unul dintre putinii, nu?
 
biet student repetent;213489 said:
Dar cu ce au atacat gruzinii Osetia de Sud? De asta am zis ca nu trebuie sa-i lasam pe americani si aliatii lor romani sa creeze din Moldova o marioneta de tipul celei gruzine.

Marionetele nu ataca. Marionetele sunt inerte de unele singure. Au nevoie de mana maiastra a papusarului.
Moldova e de mult o marioneta. Georgienii daca sunt si ei o marioneta, macar sunt una care a incercat sa rupa firele ce o leaga de papusar.
 
PainGiver;213493 said:
Inclin sa te cred cand zici ca pe tine nu te deranjeaza. Stii ca esti unul dintre putinii, nu?
pe americani ii deranjeaza desigur, e o piedica pentru ei sa-si extinda influenta tot mai spre est la granitele ukrainei/rusiei... iar in ceea ce priveste pe Basescu: intotdeauna sluga(romania) o sa incerce sa faca pe plac la stapin
PainGiver;213495 said:
Georgienii daca sunt si ei o marioneta, macar sunt una care a incercat sa rupa firele ce o leaga de papusar.
Doar ca sa nimereasca in bratele altui papusar mai puternic (e si cazul Romaniei) - cea mai veche profesie a omenirii
 
Back
Top