paralela Transnistria vs Osetia de Sud (Basescu)

biet student repetent;213505 said:
pe americani ii deranjeaza desigur, e o piedica pentru ei sa-si extinda influenta tot mai spre est la granitele ukrainei/rusiei... iar in ceea ce priveste pe Basescu: intotdeauna sluga(romania) o sa incerce sa faca pe plac la stapin
Nu doresc ca Romania sa aiba stapan, dar cand elefantii danseaza, soriceii trebuie sa se fereasca. Cum zicea cineva, si cred ca pe un alt topic, problema se rezuma, din pacate, la alege o parte sau alta. Din istoria romanilor tin minte ca imperiul otoman vroia de la tarile suzerane doar avantajele economice ale dominatiei. In timp ce celelalte imperii din jurul romanilor vroiau sa ne faca "oameni noi". Azi suntem intre americani si rusi. Americanii ne vor banii si rusii sunt aceiasi dintotdeauna. Rusia propriuzisa este doar o parte a rusiei de dincoace de Urali. Restul sunt popoare subjugate si rusificate. Oameni noi. Oameni a caror istorie si identitate a fost substituita. Eu vreau ca poporul meu sa dainuie nu sa impartaseasca soarta zecilor de popoare eliminate din istorie de catre rusi. Daca un imperiu vrea doar banii mei si in rest ma lasa sa-mi vad de ale mele, nu inseamna ca sunt mai liber, ci tot ocupat. Prefer raul cel mai mic.
Nu ma simt mai bine, nu imi place, mi-e la fel de scarba. Iar daca e sa dispar ca popor, sa dispar luptand impotriva celui ce incearca sa ma stearga din istorie, nu contopindu-ma in masa imperiului. Daca nu se transmite tot ce inseamna a fi roman, inseamna ca transmitem doar o colectie de gene, asemeni unui caine sau unui liliac.
Dar daca e suficient sa platesc taxa si sa continui sa fiu, FII SIGUR CA E PREFERABIL AMERICANUL. RUSUL IMI VREA SI SUFLETUL SI FII.

biet student repetent;213505 said:
Doar ca sa nimereasca in bratele altui papusar mai puternic (e si cazul Romaniei) - cea mai veche profesie a omenirii
Tu nu poti fi roman. Si nici rus. Nici macar un rus nu ar fi prost indestul sa numeasca o alta tara curva.
Tu ce corcitura trebuie sa fii sa vii pe acest forum, si sa numesti Romania, tara MEA, CURVA?
Examenele restante la fuckultatea kgb dati-le in alta parte. Ai mai picat inca unul.
 
Acum, dupa atata venin, parerea mea e ca transnistria se poate asemana cu osetia doar daca incepe un razboi NATO-Rusia. Un razboi in transnistria ar fi, de facto, un razboi la granitele NATO. Si ar presupune obligatoriu si cedarea in precedenta, in fata Rusiei, a Ucrainei.
Nu cred ca se poate rezuma ideea, mai simplu de atat. Parerea mea.
 
Ia uite ce zice unul de care nu am auzit pana acum, dar e de-al vostru. Poate la voi o fi cunoscut:
"- Moldova, la fel ca şi toate statele în afară de SUA, China şi UE nu este independentă. Dar nici aceste ţări nu au popoare independente, ci aflate sub controlul deplin al elitelor lor politice. Moldova trebuie să intre, pentru a-şi chezăşui cât de cât libertatea alegerii interne – spirituale, culturale, sociale, politice şi economice, - în unul din blocurile geopolitice existente cu care ar avea cât mai mult comun sub aspect de dăinuire ca popor, ca civilizaţie (ortodoxă, bineînţeles), dar nu să se călăuzească numai de gândul meschin, dobitocesc, la supravieţuirea materială imediată, cu preţul sacrificării jertfelor înaintaşilor şi a vieţii urmaşilor pe mai multe generaţii înainte." - Viorel Ciubotaru
 
PainGiver;213513 said:
FII SIGUR CA E PREFERABIL AMERICANUL. RUSUL IMI VREA SI SUFLETUL SI FII.
Ei bine, fii sigur ca in Moldova americani nu vei vedea, iar voi v-ati vindut de buna voie si nesiliti de nimeni, noi macar ne-am opus armatei rusesti... va trece timp si cind se va destrama imperiul americoshilor tot asa cum s-a destramat si cel rusesc ii veti uri pe americani asa cum ii uriti acuma pe rusi, vor veni altii in loc si ii veti primi cu bratele deschise... numai nu-ti fa iluzii ca imperiul de baze americane din toata lumea va dainui vesnic... cine vor fi urmatorii vostri stapini? chinezii? arabii? Si adu-ti aminte ca in sec 19 conducatorii Romaniei gindeau exact ca tine: "fii sigur ca e preferabil rusul, turcul imi vrea sufletul". In loc de turci i-ati preferat mai intii pe rusi, apoi pe nemti in loc de rusi, acuma pe americani in loc de rusi... povestea va continua la nesfirsit... presupun ca urmatorii vostri stapini vor fi chinezii atunci cind americanii vor deveni mai slabi... nu, nu acuma, dar peste vreun secol, urmasii tai vor lua iarasi exemplu de la voi
sa fii sa vii pe acest forum, si sa numesti Romania, tara MEA,
Asta e un forum din MD, dar voi veneticilor care n-aveti nimic cu Moldova dar aparati interesele americanilor si veniti pe acest forum sa va dati mari si tari cu noii vostri stapini pe care oricum ii veti trada asa cum i-ati tradat pe rind pe nemti, pe rusi, veniti aici si-mi spuneti cum trebuie sa gindesc la mine-n tara? Tu ce fel de 'roman' trebuie sa fii sa vii aici ca si multi altii ca tine ani la rind va varsati veninul pe acest forum indoctrinati de noii vostri stapini. Bineinteles ca mi-e rusine cu asa tara sora Romania, iar acei ca tine nu fac altceva decit sa-i indeparteze pe moldoveni de Romania. Cine nu gindeste ca voi e considerat dusman sau corcitura. Tu nu esti roman, esti o sluga ca multe altele de la conducerea Romaniei, in miinile lor esti o unealta menita sa justifice ocuparea tarii voastre de americani. Va aratati adevarata fata aici pe forum, cu cit mai multi ca voi cu atit mai multi moldoveni se indeparteaza de Romania, crede-ma.
 
Auzi sefule, argumenteaza alegerea Rusiei sau SUA/UE.
Si leaga asta de transnistria si de osetia.
La improscat cu rahat pe bune ca ma pricep si eu.
Convinge-ma ca puii mei vor trai mai bine intr-o lume dominata de rusi sau de americani. Convinge-ma ca puii mei vor continua sa ramana romani intr-o astfel de lume.

Si cand pui ghilimele, asigura-te ca faci copy'n'paste. Romanii nu au preferat niciodata rusii in fata turcilor. Popoarele subjugate de turci si de americani continua sa existe. Intreaba-i pe romanii din transnistria daca le e usor sa ramana romani. De asemenea intreaba-i pe lipovenii din delta dunarii daca sunt romani sau lipoveni, si sunt acolo de sute de ani.
 
PainGiver;213540 said:
Auzi sefule, argumenteaza alegerea Rusiei sau SUA/UE.
Si leaga asta de transnistria si de osetia.
La improscat cu rahat pe bune ca ma pricep si eu.
Convinge-ma ca puii mei vor trai mai bine intr-o lume dominata de rusi sau de americani. Convinge-ma ca puii mei vor continua sa ramana romani intr-o astfel de lume.

orice ocupatie este rea pentru poporul roman.

romanii nu mai sint asa cum erau candva; daca vrei sa vezi romani, trebuie sa cauti putinii oameni ramasi vii din perioada interbelica...

PainGiver said:
Si cand pui ghilimele, asigura-te ca faci copy'n'paste. Romanii nu au preferat niciodata rusii in fata turcilor. Popoarele subjugate de turci si de americani continua sa existe. Intreaba-i pe romanii din transnistria daca le e usor sa ramana romani.

exista, desigur.. de asta si avem Kosovo sau alte regiuni cu musulmani...
de asta si engleza ajunge "A MUST"...
 
groparu;213541 said:
orice ocupatie este rea pentru poporul roman.
romanii nu mai sint asa cum erau candva; daca vrei sa vezi romani, trebuie sa cauti putinii oameni ramasi vii din perioada interbelica...
De acord. Din pacate ai dreptate. Dar in lumea de azi, chiar si daca esti o mare putere, nu poti fi complet liber. Lumea lui Stefan cel Mare nu mai exista. Exista comunicatii globale, transport, comert global. Oricat de mare ai fi, esti conditionat de altul. Nu mai exista tari autosuficiente si in consecinta libere cu adevarat.

groparu;213541 said:
exista, desigur.. de asta si avem Kosovo sau alte regiuni cu musulmani...de asta si engleza ajunge "A MUST"...
Esti constient ca daca turcii ar fi incercat CU adevarat, era suficient sa ceara convertirea sau moartea tuturor. Normal ca au incercat sa musulmanizeze toata Europa. Bolsevicii au eliminat fizic sau "reeducat" elitele si le-au inlocuit cu "oameni noi". Si Rusia de azi nu e continuatoarea Rusiei tariste ci a celei bolsevice. De aia e mai rea decat SUA. Cine intelege, cine nu...ghinion.
 
PainGiver;213540 said:
Auzi sefule, argumenteaza alegerea Rusiei sau SUA/UE.
Noi nu-i alegem nici pe rusi nici pe americani(spre deosebire de...). Ti-am explicat doar ca nu e nici o diferenta intre o Romanie ocupata de americani si Transnistria de rusi. Noi (Moldova) sintem la mijloc si sintem atit impotriva armatei rusesti din Transnistria dar si impotriva americanilor. Iar daca nu-ti place termenul "ocupata" de americani atunci mai bine foloseste vinduta chiar de romani. Sintem impotriva soldatilor straini pe teritoriul tarii noastre, ai inteles? Si scuteste-ma de idei ca: "pentru ca americanii sint buni iar rusii is rai". Si un copil de clasa a doua si-ar da seama ca incerci sa-l prostesti.
Nu incurca NATO/SUA cu UE. NATO e o alianta militara condusa de americani. De asta Moldova va ramine un stat neutru. Si pot sa-ti dau exemplu de tari din UE care nu-s in NATO: Finlanda, Suedia, Austria, Irlanda si de ce sa nu mentionez Cipru care a intrat in 2004 in UE. Asa ca nu-mi zi tu acuma ca "daca vreti in UE atunci trebuie sa intrati mai intii in NATO" cum incearca sa prosteasca pe cei de la noi liderii MAE (miscarea actiunea europeana) cu lozinci de tip "avem o optiune prin nato-n uniune". Daca Cipru a intrat in UE fara partea de nord a insulei ocupata de stimatii vostri aliati turci atunci si Moldova poate intra in UE fara Transnistria ocupata de armata rusa.Si poti fi sigur de faptul ca Moldova n-o sa intre in NATO si in veci n-o sa vezi soldati americani pe teritoriul Moldovei, o sa am eu grija de asta. Si vad ca nu te opui deloc ocupatiei de catre armata turca a nordului Ciprului caci ii sustineti in toate pe "prietenii americani si turci", asa-i? Nu esti cu nimic mai bun decit un rus. De fapt esti 100% rus. Noi cei din MD ar trebui sa ne ferim de asa rusi/turci ca tine cu masca de roman. Tot porci sinteti. Iar daca nu ma crezi intreaba de greci cum stramosii lor trebuiau sa se prefaca ca-s musulmani si practicau pe ascuns crestinismul ca sa nu fie persecutati. Sa-i intreb eu pe romanii din Transnistria? Eu am rude acolo, o bunica a mea e din Transnistria. Intreaba-i tu pe grecii din nordul Ciprului caci n-a mai ramas nici un grec in nordul insulei, insula greaca pina la navalirea puhoaielor osmane. Intreaba-i pe grecii din Constantinopol cum continua sa existe. Spurcaciune ismailita ce esti. Ti-ai vindut tara acuma americanilor iar stramosi de-ai tai au tradat-o turcilor cu mult timp inainte. Tu sa nu indraznesti sa-l mai pomenesti vreodata pe Stefan cel Mare care a luptat cu turcii iar tu astazi incerci sa justifici ceea ce au facut turcii din Europa. Unicul motiv pentru care le iai apararea turcilor si americanilor e faptul ca sinteti acuma aliati ai turcilor si slugi a americanilor. Bai rusule degeaba incerci acuma sa justifici vinzarea de tara americanilor, cei din soiul tau justificau in acelasi mod in sec 19 cind se aliau cu rusii ca sa-i alunge pe turci. Esti acelasi tip de om care s-a aliat cu nazistii impotriva rusilor si tot tu esti acela care i-a tradat pe nemti si a trecut de partea rusilor. In '99 ati tradat sirbii ortodoxi cind americanii bombardau Serbia si voi permiteati avioanelor NATO sa aterezieze atunci in Romania. Astazi folositi drept pretext Transnistria doar ca sa faceti jocul stapinilor vostri care vor sa-i zadare oleaca pe rusi in timp ce habar n-aveti de Moldova. Nu stiu ce esti turc sau rus, dar sigur nu esti roman. Nici nu stiu daca sa sper ca a mai ramas vreun roman in Romania.
 
PainGiver;213545 said:
Esti constient ca daca turcii ar fi incercat CU adevarat, era suficient sa ceara convertirea sau moartea tuturor.
Normal ca au incercat sa musulmanizeze toata Europa. Bolsevicii au eliminat fizic sau "reeducat" elitele si le-au inlocuit cu "oameni noi".

au convertit cat au putut. apropo de musulmanizarea europei... ea de fapt se produce in zilele noastre, doar ca mai discret ;)

PainGiver said:
Si Rusia de azi nu e continuatoarea Rusiei tariste ci a celei bolsevice. De aia e mai rea decat SUA. Cine intelege, cine nu...ghinion.

e adevarat ca rusia de azi e continuarea a ceea ce au inceput bolsevicii (primii dintre care, apropo, nu erau rusi).

nu e sfanta nici rusia nici sua.
 
PS: si inainte de a fi invinuit ca "tin cu rusii" pentru ca nu-s de partea americanilor iti spun de-odata ca pe forumurile rusesti din Transnistria si Chisinau obisnuiesc sa-i iau la suturi mai ceva pe rusi decit pe americosi, turci sau pe voi slugile acestora... logica asta a voastra "daca nu esti cu americanii atunci esti cu rusii" e veche de cind pamintul -> e vorba de apartenenta la turma... mai de temut sint pentru securistii din RO si SUA acei oameni care gindesc desinestatator, au propria parere, decit aceiasi sustinatori ai Rusiei. Acelasi lucru e valabil si pentru separatistii smirnovisti: cei care se declara sustinatori ai NATO/SUA nu sint atit de periculosi caci din start isi pierd orice valoare in ochii locuitorilor Transnistriei si par ridicoli "iata inca unul care s-ar lasa cumparat de americani, un tradator". Cum mult mai periculosi sint pentru regimul smirnovist acei care propun solutii reale de unificare a Moldovei cu Transnistria si aduc argumente aratind dintr-o data ca sint impotriva bazelor americane din Romania, impotriva transformarii Moldovei intr-o marioneta americana de tipul celei georgiene. Caci dispare atunci frica locuitorilor transnistreni, in Transnistria isteria anti-americana e aceeasi ca si cea anti-ruseasca din Romania de care dau dovada useri ca PainGiver
 
Imi pare rau ca nu m-ai gasesc linkul, dar sigur pe moldova.net cred ca l-am vazut.

Era un articol genial, in care un asa zis analist politic, spunea ce ar trebuii sa faca Moldova.

Era ceva de genu : sa respinga orice influenta exterioara, sa isi foloseasca numa resursele proprii sa devina o putere economica apoi sa contribuie la dezbinarea Ucrainei si sa is ia teritoriile de acolo inapoi.

Studentule, tu ai scris articolul ala ?
 
lvl100;213566 said:
sa respinga orice influenta exterioara, sa isi foloseasca numa resursele proprii sa devina o putere economica

Nu stiu despre ce articol vorbesti.
Eu insa n-o sa las Moldova sa devina ceea ce a devenit Gruzia -> sa fie inarmata de americani si transformata intr-o marioneta gata oricind sa izbucneasca. Ti-ar placea sa se repete in Moldova ceea ce a fost in Gruzia(ca veni vorba de Basescu)? Uite astia le-au facut pe plac americanilor si acuma sincer iti spun n-as vrea sa traiesc in Gruzia.
Faptul ca condam bazele americane din Romania? pai iti pot da exemple zeci de state mai mici sau mai mari fara baze straine pe teritoriul tarii cu o economie dezvoltata. Tu vezi vreo dependenta intre bazele straine pe teritoriul unei tari si economia dezvoltata a acestora? Eu din contra observ ca bazele americane tind sa apara anume in tari sarace din fostul lagar comunist: Bulgaria, Romania, Polonia, Cehia sau in tari subdezvoltate din Golf, ori in regiuni separatiste ca Kosovo etc. Si tare ma indoiesc ca asta va contribui in vreun fel la dezvoltarea economiei acestor tari. Ce au de cistigat romanii dpdvd material? Poate locuri de munca pentru prostituatele romance la sensul propriu? Ca doar n-or mai practica americanii abstinenta cit or sta in Romania, crezi c-or sa vina cu iubitele sau sotiile ; )
 
Nenea studentu', stai linistit, ca sunt roman nu altceva.
Si spre deosebire de majoritatea romanilor am oarece idee despre ce inseamna identitatea nationala. Sunt nascut in judetul Covasna, unde maghiarizarea romanilor, unde suntem minoritari in tara noastra, e o practica curenta. Si tot spre deosebire de majoritatea romanilor am fost in RM de doua ori, cu toata familia, in vizita la o alta familie, in raionul Hancesti. E prea tarziu sa ma faca sa cred ceva diferit de ce am experimentat personal. Las-o moarta.

Pentru mine e suficient daca se scoate sarma ghimpata de pe Prut. Lasa emotiile astea stupide cu rusii sau americanii. Eu fac un calcul rational si argumentat si tu o dai in discursuri * la Vadim. Si, DOAMNE, cat vorbesti. M-am saturat sa-ti raspund punct cu punct. Tema are de-a face cu rusi, romani, georgieni, moldoveni, transnistria, imperii, libertate, etc. Ce sa-ti raspund despre greci, cipru si greci ? Nu ma intereseaza. Si te-am RUGAT sa argumentezi. Ceva orice. Si tu ma injuri.

Romanii si Romania au tradat moldovenii, i-au vandut, uitat, veniti in Romania, noi mergem in Moldova, noi credem ca v-ati dat cu rusii, ca nu mai sunteti altceva decat rusi, voi vorbiti ruseste intre voi doar pentru ca stiti rusa si poate nu vreti sa inteleaga ce ziceti intre voi la un moment dat, noi va zicem in fata rusi doar pentru ca nu stiati alta limba straina decat rusa, si hai sa ne omoram, ura, rahaturi. In cazul asta, divide et impera al rusilor a functionat. In transnistria ii educa pe copiii romani ca in Moldova si Romania sunt imperialistii si ca lumina vine doar de la Moscova, ca doar Rusia ii vrea si ii iubeste. Noi ne uram uniii pe altii si doar noi avem de pierdut. Rusii, americanii, turcii, austriecii, polonezii toti au avut sau au inca de castigat. Si tu vrei sa vorbim de Cipru, Tibet, Birmania. Hai sa vorbim despre mai la est de RM unde INCA sunt insule de romanitate, pana in inima Ucrainei, daca esti aici ca patriot. Da' io is iubitor de bolsevici si slugile lor mujice.

@groparu:vad ca citim carti similare. Nu am zis intamplator bolsevici.
In ce priveste musulmanizarea Europei...sunt de acord, dar de cand am vazut niste statistici care priveau declinul demografic in mai toate tarile, cred ca problema e ceva mai complicata. Desi, recent, vad stiri care iau in calcul includerea unor precepte din sharia in jurisprudenta britanica.
 
biet student repetent;213539 said:
voi veneticilor care...aparati interesele americanilor...pe care oricum ii veti trada asa cum i-ati tradat pe rind pe nemti, pe rusi, veniti aici si-mi spuneti cum trebuie sa gindesc la mine-n tara?
Cate popoare ai elimina de pe harta ca sa supravietuiasca neamul tau? Cate popoare ai trada ca sa continui sa existi? Incearca sa omori un vierme si vezi daca sta sa-l omori. De ce fuge daca e prea mic si nu are rost sa se apere? Daca conditia necesara si obligatorie pentru supravietuirea neamului romanesc, nu doar ca as trada, ci as vinde, da foc, armageddon, tras in teapa, sapun. DACA. Sunt crestin si nu fac rau neprovocat sau nemotivat. Doreste-ti ca liderii MD sau RO, in functie de ce ne va aduce viitorul, sa tradeze toate popoarele lumii daca asta serveste poporului care i-a ridicat acolo, sus. BRAVO LOR CA AU TRADAT.
 
PainGiver: eu tot multe vreau...
1. nici eu nu vreau sirma ghimpata in mijlocul Moldovei lui Stefan...
2. vreau americanii sa se care
Iar voi ati aratat ce-i mai important pentru voi: e mai important sa le faceti pe plac americanilor, sa ne bagati vize. De cind ati introdus vizele eu n-am mai fost in Romania si nu cred c-o sa mai vin vreodata pina nu scoateti vizele. Pina in 2001 eu puteam intra in Romania cu buletinul. Ati vrut in NATO aveti ceea ce aveti... si nu-mi spune ca ati facut-o pentru noi , ori ca bazele americane o sa va ajute sa-i alungati pe rusi din Transnistria... Astea-s jocuri intre puteri mari: Rusia-SUA iar americanii v-au folosit pentru scopurile lor meschine. Cit o sa traiesc o sa-i injur pe soldatii americani din RO si o sa-i indemn sa se care, daca as fi din Romania de fiecare data cind i-as vedea la Constanta i-as injura. Probabil daca cineva de la voi ar incerca sa faca acest lucru sa-i injure si sa-i trimita in engleza inapoi de unde au venit ar fi impuscat, nu? Chiar incearca: vezi un soldat american si incepe sa-l injuri si sa-l indemni sa se care ce-o sa ti se intimple? Cit despre Transnistria: eu am verisori in Grigoriopol.
 
PainGiver;213572 said:
Cate popoare ai elimina de pe harta ca sa supravietuiasca neamul tau? Cate popoare ai trada ca sa continui sa existi? Incearca sa omori un vierme si vezi daca sta sa-l omori. De ce fuge daca e prea mic si nu are rost sa se apere? Daca conditia necesara si obligatorie pentru supravietuirea neamului romanesc, nu doar ca as trada, ci as vinde, da foc, armageddon, tras in teapa, sapun. DACA. Sunt crestin si nu fac rau neprovocat sau nemotivat. Doreste-ti ca liderii MD sau RO, in functie de ce ne va aduce viitorul, sa tradeze toate popoarele lumii daca asta serveste poporului care i-a ridicat acolo, sus. BRAVO LOR CA AU TRADAT.

In cazul bazelor americane din Romania nu e vorba de supravietuirea poporului roman. Nu aveti voi romanii de cistigat nimica din asta. Mai mult ca oricind rusii or sa-si justifice pastrarea armatei in Transnistria. Iar acei care si-au vindut tara si au permis bazele americane in RO nu s-au gindit la supravietuirea poporului roman ci la propriile interese. Au fost cumparati.
 
Explic: din 2004 Romania fiind membra NATO, in cazul in care cineva din afara ar ataca Romania membrii acestei aliante sint obligati sa declara razboi statului care ar fi atacat Romania. De ce mai avea sa se teama Romania? Ce i-a trebuit baze americane? Isteria aceasta anti-ruseasca creata artificial in tari ca Cehia, Polonia, Romania indreptata impotriva Rusiei convine de minune Americii. Americanii folosesc tarisoarele din fostul lagar socialist cu populatia frustrata care nutreste resentimente fata de rusi si o sa-i foloseasca in continuare in intersesle proprii. Niste marionete americane. Iar eu n-am de gind sa le fac pe plac si sa particip la acest joc.
 
biet student repetent;213574 said:
In cazul bazelor americane din Romania nu e vorba de supravietuirea poporului roman. Nu aveti voi romanii de cistigat nimica din asta. Mai mult ca oricind rusii or sa-si justifice pastrarea armatei in Transnistria. Iar acei care si-au vindut tara si au permis bazele americane in RO nu s-au gindit la supravietuirea poporului roman ci la propriile interese. Au fost cumparati.

Te-ai gandit poate ca asta a fost dorinta majoritatii populatiei, incepand de la bunicii nostri care si-au pierdut multi ani din viata asteptand avioanele americane sa ne scape de sobolanii rosii pana la tinerii din ziua de azi scarbiti de puterea rupta in fund numita Rusia.

E treaba ta ce opinii ai, dar nu vorbi aiurea despre o tara pe care evident nu o cunosti
 
lvl100;213577 said:
Te-ai gandit poate ca asta a fost dorinta majoritatii populatiei, incepand de la bunicii nostri care si-au pierdut multi ani din viata asteptand avioanele americane sa ne scape de sobolanii rosii pana la tinerii din ziua de azi scarbiti de puterea rupta in fund numita Rusia.
A avut loc vreun referendum inainte de asta ca cetatenii Romaniei sa se pronunte mai intii in privinta bazelor americane? Nu nu a avut loc, la fel cum n-a avut loc nici in Cehia sau Polonia in privinta scutului antiracheta. Imi dau seama ce fel de "democratie" e Romania. Americanii si slugile acestora din RO nu-si pot permite sa organizeze un referendum in privinta chestiunii bazelor ca sa piarda.
Au asteptat bunicii vostri ca avioanele americane sa va scape de rusi, da? Eu ti-am mai spus ca din 2004 Romania e in NATO iar Rusia nu ar indrazni niciodata sa atace un stat mebru NATO caci asta ar insemna sa declare razboi intregii aliante NATO. De ce mai trebuiesc soldati straini pe teritoriul tarii voastre? Si ce aveau bunicii vostri cu americanii, parca erati cu nemtii, rusi, turci etc. Din cite stiu nemtii aliatii romanilor in WWII luptau impotriva americanilor.
Cunosc foarte bine Romania, pe 11 septembrie 2001 chiar ma aflam in RO si cind au avut loc atacurile din NY am intrat intr-un i-net club sa aflu despre cei de acasa iar tinerii romani din aceasta sala sareau in sus de bucurie cind au aflat ca turnurile gemene au cazut si ca in sfirsit cineva a sfidat America. Si nu glumesc, ma simteam ca in Palestina cu toate ca ma aflam in Romania.
 
Back
Top