PARAZITII sau muzica Underground romaneasca

deleanu

New Member
salut forumistilor!!!ma-m intors dupa o perioada de timp indelungat.
Pentru asta ash dori sa multumesc mult Co(muisht!lor) pentru lichidarea Megadatului!....
Referindu-ma la subiect:Oare nimeni de pe acest forum plin de romani basarabeni cit de cat culti si inteligenti....nu a auzit de PARAZITII??
Chiar ma mira faptul ca nimeni n-a vorbit nimic despre ei???!.....aceasta trupa care are o valoare incontestabila in muzica romaneasca(sunt prezente si injuraturi in piesele lor)....dar asta n-are nici o importanta!...atata timp cat ne referim la mesajul pe care-l transmit ei!!
Pentru cei care nu au ascultat nici o piesa de-a lor ,pot sa le spun ca in cantecele lor vorbesc despre viata Dura si Cruda din Romania(dar se regaseshte si R.M in versurile lor!).PARAZITII(Cheloo si Ombladon)promoveaza UNDERGROUNDUL! stilul hip-hop clasic BBM(gen de hip-hop).....un lucru va rog!!!!....nu incurcati B.U.G Mafia cu Parazitii!!!
B.U.G Mafia-mai mult injura,se auto-lauda,vorbesc cat de p!zdoshi sunt ei,si versurile lor le pot intelege si Taranii!!
PARAZITII-mai mult ironizeaza,vorbesc mai mult despre societate(pe alocuri satirizando,ignorando,...!)...si soundul e mult mai bun ca al altor trupe.Nu de mult ambii raperi din aceasta trupa si-au scos albumul lor solo
Cheloo-Sindromul Tourette si Ombladon-Condoleante
iar albumul lor ,,caronyi'' este Parazitii-''IREFUTABIL''

DACA doriti sa ascultati ceva piese de-a lor!>?....va voi face un cadou(tipa:) intrati pe site-ul www.romaneasca.tk(mai intai va inregistrati!)si de acolo puteti sa va downloadati toate albumele lor enumerate mai sus!!:)
ca sa va intrig va recomand sa downloadati urmatoarele hituri
1de pe Irefurtabil piesa,,Dreptul la replica'' cu Andrei Gheorghe!!) si 'Necomercial'(+Lingaul)
2CHELOO-Sindromul Tourette!piesele....,,Vicii''...,,Reactii adverse1''...,,Primele simpome''(o melodie socanta despre romanii tiganizati!!)....,,Nivel inalt''si ,,Propaganda iresponsabila''
3 OMBLADON-CONDOLEANTE......,,Egali din nashtere''...,,Condoleante''....si ,,Minte-ma frumos''piesa dedicata tuturor fanilor O-zone:)))) :lol:

P.S.-Pentru cei care nu au ascultat nicio piesa,dar doresc sa verse C@cat peste acest subiect,va voi dedica un vers la pers.intai!!
''Itzi doresc tot ce-mi doreshti tu mie,dar sa ti se-ntample tzie!!!'' :ciupos:
 
var'niu se tasheshte dupa parazitzii, dar numai dupa parazitzii! shi odata cu ele ascult shi eu... ymi place.... spun nishte lucruri adevarate shi actuale..... de exemplu: "viatza e plina de ra.ha.t iar tu eshti plin de viatza" daca nu ma greshesc asta e din creatzia lor!
 
?????

Chiar stau si ma gandesc,oare cum pe acest forum cu basarabeni ,,avansatzi''se poate ignora asa un subiect!!!
Nu ca vash impune acest gen de muzica!!!...dar cand vad asa teme ca
,,Fara Zahar''....,,O-zone''.....,,Kilie Minogue'' imi vine sa ma c@c pe mine de ras!!!! :lol: ....pai exista sio explicatzie!! Versurile usoare gen,,Vin la mine,dute la tine ,mie dor de tine tare,.....vino la mare ....sa tzio trag intre picioare!!!
Ascultatzisi voi piese care mai au si SENS!!!va dau si-un exemplu!!

----------------------------------------------------------------VICII
feat Bitza
BITZA:
Ca strangi timbre, sau ca tragi pe nas,
Ca nu potzi fara femei, sau ca pui ierburi in atlas
Potzi sa le spui oricum, eu le numesc vicii
Atata timp cat cantitatea itzi provoaca delicii
Nu-i vorba de dependentza, nu conteaza drogul
Cand te ingropi in ceva si ai uitat scopul.
Tremuri...shi lipseshte acel ceva
Fie ca e mouse`ul, fie ca e unditza.
Itzi gaseshti mereu alte ocupatzii
Majoritatea luate de la altzii.
Uitzi de prieteni shi in general de toate
Shi influentzezi la randul tau mai departe.
E o scuza, sau pretext cand n`ai scuza,
E consolarea ta cand altzii te acuza.
Te amuza, cand din vorba`n vorba
Gasesti obsesia ta la altu`n alta forma
Schimb de vicii, nimic anormal
Caut incontinuu o ieshire din banal
Nu posed...la imaginatzie potzi
Fara vicii am fi doar nishte robotzi
CHELOO:
Sa ai un shef fara chef si-o munca stabila,
Sa stai in garsoniera, nu in vila,
Sa ai o atitudine umila,
Sa asteptzi o moshtenire de la o baba senila.
Sa traieshti mult de dragu de-a trai.
Sa ai familie, sa torni n jeguri de copii
Sa nu fumezi, sa nu bei, droguri sa nu iei.
Sa n-ai pareri, sau idei
Sa nu-ti doreshti, sa nu vrei
Sa fii bun, sa ai o conduita inalta
Ashteptand vacantza, de pe lumea ailalta
O arzi in halu asta, esti o victima indoctrinata
BITZA:
Schimb de vicii, nimic anormal
Caut incontinuu o ieshire din banal
Nu posed...la imaginatie porti
Fara vicii am fi doar niste robotzi
Schimb de vicii, nimic anormal
Caut incontinuu o ieshire din banal
Nu posed...la imaginatie porti
Fara vicii am fi doar niste robotzi
CHELOO:
Daca-i vorba de vicii, omu cat traieshte invatza
Uneori ma fac atat de praf vezi...cazul de fatza
N-am obsesii, am doar perversiuni
Fug de realitate zile intregi plictisit de minciuni
Da-te-n cacat, hai da-te-n fapt
Care-i viciul tau, deliciul tau social acceptat?
Pozatzi in crestini mai buni decat Sfantu Petru
Suntetzi ipocritzi, manca-mi-ati pula
Pana ramane de un metru.
Multi ar vrea sa incerce, da' mor de frica
Nu refuz nimic
(Hai sa rasucim una mica!)
Senzatzia e unica, doza de risc e mica
Viciul meu implica,
Doar placere shi dependentza psihica
Prietenii sunt construitzi genetic
Sa te rupa, sa te corupa,
Dar tot ei te shi educa.
Crede-ma cand spun :
In viata tre sa fii corect
Comparandu-te cu mine, chiar te crezi perfect?
Trag in piept aerul jegos de Bucureshti,
Finalizez, rulez un cui shi te las sa te gandeshti.
BITZA:
Schimb de vicii, nimic anormal
Caut incontinuu o ieshire din banal
Nu posed...la imaginatie porti
Fara vicii am fi doar niste robotzi
Schimb de vicii, nimic anormal
Caut incontinuu o ieshire din banal
Nu posed...la imaginatie porti
Fara vicii am fi doar niste robotzi
 
vad ca esti pasionat de hh, shi esti innervat de pop, incerca sa vezi ce e cu Http://myxxa.ournet.md vezi forum ... acolo se discuta mult d/e parazitzi shi multe altela ...

p.s.: despre o-zone tot a fost scris cite ceva - [foarte cenzurat]
 
2 Deleanu
Da tu ai albomul lui ombladon?? Daca da shi traieshti in chisinau hai cumva sa ne intilnim sa-mi inscrii pe un cd sau pe un hdd. Ca la mine de pe site'ul ala downloadeaza cu 1 bit pe secunda daca nu mai incet.
 
Deleanu:Am dat de tema asta ocazional :)
Desi unii care au postat deja aici ar fi putut sa-mi spuna :wink:
In previnta la Parazitii,sunt de acord ca nu fac ca BUG muzica,dar vezi problema e ca copie a dracu instrumentalele de la alte trupe,si de asta nu prea imi plac,in rest totul e normal.
NU am auzit pina cind nici o trupa Ro care sa faca muzic a lor fara sa copie de undeva,la fel pot sa raportez aceasta afirmatie si la hip-hopu MD...
Ia in seama cea spus Gro$$u si intra pe acel site,acolo vei gasi multe raspunsuri...
Re$pekt la toti ce sunt cu hip-hop cultura!!!
 
Pai Freeze ce sa-ti spun?....da intradevar sunt din Chisinau,iar pe Hardul meu(care nu prea este incapator )am o colectie Foarte MARE!! de Hip-hop Romanesc (Parazitii,Ombladon,Cheloo,La Familia,Mafia,Sabotaj....)
Eu in orice caz tiash recomanda sa intri pe situl www.romaneasca.tk(paremise lam mai scris undeva:)...uite de acolo poti sa-ti downloadezi tot albumul,la Moldtelocom til scoti in 20-30 min!!
....Dar daca insishti putem sa ne intalnim,ca eu am un mp3 disc cu Cheloo si Ombladon-Condoleante!!
poti sa-mi scrii pe mailu antonimul10@yahoo.com si mai vorbim

Alexzibit.....uite ca nu sunt de acord cu tine,muzica Parazitilor e facuta de Cheloo(de 10 se ocupa cu treba asta!)si de FDD(freakadadisc)care e unul din cei mai buni scratcheri din europa de est!!
Iar daca (sa presupunem!) ca ai dreptate ....da-mi un exemplu!!!
Noroc la toata lumea!!!
 
Ei ce rau imi pare ca n-am descoperit tema asta pana acum... :crazy:
Impotriva versurilor acestui gen ( incorect spus " muzical " ) nu am nimic...unele sunt bune...dar asta numiti voi muzica ? ca sa nu mai vorbesc de atitudine...cand vezi un hip hoper pe strada iti vine sa mori de ras...hainele mai bine stau pe gard decat pe el si miscarea mainilor e " fenomenala "... :hahaha:
 
albumul lui Ombladon este magnifis, peste cel al lui Cheloo si k text, si k muzica.... Egali din nastere este top of the list pentru mine, desi critica nu-l prea aclameaza...
vedeti si pe www.player17.tk....
 
ATITUDINE!!!

MIRA!!! da pina la urma ce ai tu cu atitudinile oamenilor si cu felul lor de a se imbraca??? daca vreau ma imbrac in polietilena si ma ung cu "sirop de bardashi"... shi pina la urma tot treaba mea o sa fie, nu crezi?
Sau tu ai prefera sa vezi rap'eri la costum si cravata, punk'eri in pulovere roz, si black'eri in trening????????? si numai tu sa te imbraci asa cum vrei tu ca sa poti pasi peste capetele ascultatorilor muzicii de rahat (in viziunea ta) si sa te te deosebesti unica "ca luna printre stele"... pentru ca doar tu "le stii pe toate"... Hai sa fim mai maturi putin, nu vrei? ca deja m'ai exasperat cu "atitudinile" tale... pupici:-)
 
asta-i a doua sau a 3-a tema la care citesc obiectzii de-alu nero la adresa Mirabelei.....
iaca numa shi am ascultat Parazitzii feat. Vitza de Vie - Beat mort.... super piesa..... da shi i-o apucat pe estea 2 formatzii sa faca ympreuna dueturi....aista, adrian solistu de la vdv mai apare shi yn shoot yourslef... ia lume luminatzi-ma!
 
Pai stimate [K],voi incerca eu sa fiu ''Lanterna''care iti va ilumina putin mintea(referitor la acest subiect).....Legatura intre aceste 2 trupe,dar mai bine spus intre Adrian Despot(solit VIta de VIe)si membrii Parazitilor(cheloo Si Ombladon).....s-a facut pe baza unei initiative,si-anume!!!!
Lupta impotriva PLAY-BACKULUI(Fonogramei!),dat fiind faptul ca ambele formatii au o valoare incontestabila in muzica romaneasca si pedeasupra mai canta si live(pe viu!)....au hotarat sa colaboreze in anumite cantece!!
Vezi videoclipul ,,Shoot yourself''unde se c@ca toata ,,popsaua romaneasca''......,,Mu!e tie si celor care te asculta!/Playback poate face sio surdo-muta!!(dedicatie speciala din partea mea!tuturor fanilopr O-zone si Mirabelei Iucu(decat sa scrii la acest subiect/mai bine suge Cucu :lol: )
Revenind la subiect !!!pot sa mai adaug ca,alt motiv care a dus la crearea acestei alinate ,,Vito-parazitiane'' a fost lupta pentru ,,Legalizarea Marijuanei in Romania'' 8) asculta piesa ,,Varza''de Vita si ,,Stare de Spirit''Parazitii....si-o sa te convingi.Si din toate astea s-a iscat o prietenie intre membrii formatiilor,+ei mai colaboreza si acum vezi videoclipul-nou la Parazitilor ,,Jos Cenzura''acolo tot apare Adrian Despot
Asta-i cam tot!!!......Daca mai sunt ceva intrebari referitor la Parazitii ,dati-mi de shtire!!!! :wink:
 
Back
Top