Partidele politice si figurile politice din Moldova

Cred ca in Moldova nu exista un lider politica, si ca in genere in Moldova nu se face politica. Exista doar conducerea fermei, cu toate subdiviziunile. Animale sunt saracul popor, care nu mai stie cum sa iasa din criza, care este gonit dintr-o criza in alta, ca intr-un labirint fara iesire. Cred ca Guvernul are nevoie de o boare de aer proaspat, de noi membri, tineri plini de idei inovative. Tineri cu studii superioare peste hotare (e important - ar putea avea ca exemplu diverse tari vizitate). Comunizmul este static, fara crestere, lumea se schimba se dezvolta, trebuie sa tii pasul ori esti pierdut. Batraneillor, ducetiva acasa, lasati locurile voastre ai tinerilor in gradul de a duce inainte tara.
 
O actiune (europeana?) de 25 000 EURO?

Duminica trecuta la Chisinau a avut loc Congresul de constituire a Organizatiei social-politice Miscarea Actiunea Europeana, unde presedinte a fost ales Anatol Petrencu, ex-lider al Asociatiei Istoricilor din R. Moldova.

http://www.azi. md/news?ID= 41523

Dar in acest comunicat ( vezi linkul) nu s-a specificat ca congresul s-a petrecut la Leogrand Hotel Dedeman ( http://www.leogrand hotels.com/ ), unde costul minim pentru o persoana, la o astfel de reuniune este de 30 EURO (aici se incadreaza si pranzul, si pauza de cafea, si sala) iar daca au fost, cum scrie presa, peste 800 de participanti se primeste ca s-au cheltuit 24 000 EURO + Drumul pentru participantii din raioane, + materiale, alte cheltuieli ne ridicam la 25 000 de EURO

Asa dar, cum o miscare politica inca nefondata sa culeaga din cotizatii si donatii (care sunt limitate de lege) asa suma?
Sau poate i-a cules conducerea (in frunte cu un salariat - profesor universitar) Miscarii de la fratii de peste Prut, sau, poate, de la "fratii" de peste haaaat.. de Nistru?

Despre colaborarea lui Petrencu cu KGBul au scris-o multi, si despre actuala legatura a liberalilor moldoveni cu serviciile secrete rusesti tot banuiesc unii, inclusiv si "gura targului" din ... Tiraspol.
mi se par, cel putin dubioase, miscarilefacute in ultimuil timp pe arena politica din Basarabia?

POATE UNII DIN DEPUTATII PREZENTI PE GRUPURI SA SESIZEZE PROCURATURA IN ACEST CAZ, NU?


Cu StIMA,
George SIMA, TIRASPOL.
georgesima.gs@ gmail.com
 
Am ramas perplex de argumentele aduse de militant vis-a-vis de critica clasei politice, precum ca eu, ca consumator ai "serviciilor" lor, am dreptul sa-mi exprim parerea, sorry, sa critic, numai daca studiez sub microscop activitatea lor. Si chear daca-mi expun parerea negativa, pot fi invinuit ca de fapt nu-i de capacitatile mele mentale de ai judeca, cica ei sunt profesionisti si stiu ce fac...

prostii mai mari demult n-am auzit

Domnilor, cauza-efect
Toti stim cum lucreaza, de ce n-ar lucra in cazul politicienilor?
De ce in cazul politicenilor, vinderea intereselor alegatorilor poate fi tratat ca miscare "profesionista" si nu ca tradare ca atare?
 
Fiecare in societate trebuie sa se ocupe cu treburile sale.
Poate sa existe o astfel de situatie: esti in fata instantei si avocatul incearca sa te scoata din rahat, dar tu nu pricepi nici o boaba in cele juridice.
Incepi sa-l critici facand pe desteptu' si pana la urma ce se intampla?

Procurorul se foloseste de chestia asta si te trimite dupa gratii,


e clara morala?
 
Rahat de asa societate in care categorizarea lucrului cuiva este limitat doar participantilor castei in cauza. De ce mai trebuiesc alegeri, cand profesionistii intre dinsii se vod descurca mai bine cine si ce tre sa faca, noi doar suntem turma consumatoare.

Parerea mea, indiferent de casta, valorile societatii sunt transpuse pe orice creatie a acestei societati, in cazul nostru casta politica. Odata ce o casta-si defineste valorile proprii care intra in contradictie cu valorile societatii, vorba ta, avem de-a face cu un mecanism stricat, decadent.

Daca mai la concret
Nu vad nici o indreptatire faptelor facute de Rosca in momentul alegerilor. Eu ca alegator, l-am ales pe Rosca, i-am incredintat votul meu, ca el in parlament s-mi expuna parerea mea, sa-mi apere interesele mele, sa-mi "lobeze" punctul meu de vedere - sa ma serveasca pe mine, si eu sunt acela care-i voi aprecia reusita. Cum nu suntem masini, normal ca dumnealui are si un "spatiu" de manevrare p-tru atingerea scopurilor. Dumnealui insa a largit orizonturile acestei manevrari intr-atit incat a intrat in opozitie cu doleantele mele, a alegatorului, ca apoi sa ma linisteasca, sa am incredere in profesionalismul sau. He, vad ca marginile bunului simt nea Rosca nu le sesizeaza deloc, ma buimaceste si-mi spala creierii intratit incat pretinde sa-mi reprezente interesele si la urmatoarele alegeri.

Cum eu, ca alegator sun buimacit de .... "manevrele" sale politice, nu-mi ramine decat sa uit de doleantele, valorile proprii si sa-mi zic, asta-i trimisul lui Dumnezeu... sunt nestiute drumurile domnului...

iaca asta-i intradevar desgusting
 
Mi se pare totusi ca esti o persoana care este capabila sa raspunda pentru propriile decizii. Esti responsabil direct pentru votul pe care l-ai oferit, ai cumparat o marfa de care poate ai inteles ca nu ai avut nevoie, de ce sa nu recunosti ca ai fost capabil sa percepi mesajul unui partid si sa te gandesti la altul care s-ar oferi sa-ti satisfaca toate capriciile?
 
Cred ca incurci incapacitatea mea de a citi si a intelege ce scrie pe "ambalaj" cu capacitatile magice a "marfii" de a se metamorfoza.

Si daca totusi ai facut apel la exemple din jurisprudenta, ar fi bine sa stii, orice lege care se adopta se adopta conform principiului "claritatii", principiului care spune ca omul nu trebuie sa posede cunostinte speciale pentru a fi capabil sa inteleaga legea in cauza pentru a o urma si a nu o incalca. (scuze daca gresesc undeva in enunt, dar sensul e acelas).

Asa ca teoria cu profi si prostime.. s-o lasi lui Rosca de la TV s-o sustina.
P-tru noi, o mare majoritate, "marfa" data s-a dovedit a fi otrava pura.
 
Daca ai analiza istoria Frontului Popular vei vedea ca miscarea nationala din Basarabia s-a constituit ca o miscare pro-comunista si nu s-a manifestat atat anticomunista cat national-crestina.
Stii care este problema romanilor din Basarabia?
Nu rusificare, nu comunismul si nici macar prezenta militara rusa.
Cea mai mare problema a romanilor de aici este "complexul inferioritatii". Nimeni nu crede in posibilitatea a romanilor de a ajunge la putere de aia se consuma in demagogii "unioniste", ei au pierdut deja chiar inaintea inceperii luptei deoarece nu cred si nu au crezut in posibilitatea preluarii puterii.
Rosca a crezut si mai crede in aceasta posibilitate, de aia pot sa spun deschis, fara sa ma sinchisesc de tot felul de ratati ca il respect.
Un partid politic este creat cu scopul cuceririi puterii politice si nu sa citeasca poezii sau cante cantece patriotice.
Cine refuza sa vada in PPCD organizatie etnoculturala e treaba lor, inseamna ca habar nu au de scopurile si obiectivele acestui partid.
De aia nu vad de ce vre-un membru ar trebui sa planga dupa astfel de "alegatori".
 
Treaba ta personala sa-l respecti pe Rosca
Dupa mine, pretul platit de Rosca p-tru asi satisface ambitiile politice, este in contradictie cu crezul meu despre corectitudine.
Si nu amestica aici PPCD-ul ca partid si Rosca ca lider. Sun doua chestii care ar trebui sa fie practic una, dar "remanierile" din partid spun lucrurilor un pic altfel.

In genere, m-a cam plictisit tema despre cat e de **** Rosca sau ba.
Vom prelungi tema dupa alegeri parlamentare, cand el nu v-a acumula nici acelea 9%.

PS. Am vazut sens in discutia despre nea Rosca, numai ca nu cumva toti care citesc acest topic sa-si faca impresia ca in md toti il adora si-l admira pe cel mai mare... trucas.
 
Iurie ROSCA la 45 ani!

08.jpg

Astazi liderul PPCD si vice-speakerul parlamentului Iurie ROSCA implineste 45 ani !

Sa-i uram multa sanatate si spor in lupta pentru cauza!
 
Re: Iurie ROSCA la 45 ani!

neaparat... spor inca o data in tradarea lui de patrie... ne dorim multi ca el... sa infloreasca toti in lipsa de etica si morala...
 
Re: Iurie ROSCA la 45 ani!

adrenalina;152168 said:
neaparat... spor inca o data in tradarea lui de patrie... ne dorim multi ca el... sa infloreasca toti in lipsa de etica si morala...

Numai nu spune adrenalina ca te-a tradat si pe tine :)
M-ai face sa rad.
Exista cred o platforma electorala pe care a propus PPCD si pe care o respecta in tocmai, nu vreau sa redeschidem iar tema 4 aprilie care cred ca a obosit deja multa lume. Totusi constat ca majoritatea habar nu are de acele puncte pe care si-au propus frontistii.
 
Black;152211 said:
"etica si morala..." militant, ce sa mai vorbim

Imoralitate este o responsabilitate, 4 aprilie a demonstrat moralitatea si inalta responsabilitate pentru propriile actiuni.
O fapta imorala ar fi daca Iurie Rosca de dragul bunei imagini ar permite adancirea tarii in haos. El insa a facut contrariu, jertfind cu propria imagine a ferit statul si intreaga clasa politica de un eventual pericol.
 
ba, username, da tu kiar eshti culmea tupeului?!.. dar oricum eshti nostim.... auzi, tu, i-a
aninat si partretu pe-aici....cica sa-i zicem la multzi ani... :)))

alceva: da, kiar asha, o mai ramas ceva din "cauza" de care vorbeshti tu acolo?.. caci de cind cu 4 aprilie "Shimbarea la fatza", nu prea are replici maretze prin parlament, sau oricefel de cauze clar declarate.. cam ametzit, l-atzi cam mozolit cu sedative, ce dracu?!.. :)
 
nu credeam ca in Politica exista asa oameni mari gata saisi jertfeasca propria imagine pentru interesele tarii... militant, tu chiar crezi ce spui??? :D :D :D
 
Back
Top