Pastele - ce inseamna cu adevarat?

Petrush

New Member
O mare parte in viata mea nu stiam ce inseamna propriu-zis aceasta sarbatoare - Pastele.

Tot ce faceam era ca mincam pasca, si ciocneam oua (ceea ce imi placea enorm) si plus la aceasta normal ca stiam ca Isus a inviat, si din acest motiv sarbatorim Pastele. Insa ce inseamna cu adevarat Pastele am aflat foarte recent...

Insusi cuvintul "Paste" inseamna - a trece pe alaturi, a trece peste

Aceasta sarbatoare o avem de la evrei.

Iata istoria:
Poporul evreu a fost o perioada in robie in Egipt. Ei erau foarte mult exploatati si Dumnezeu s-a indurat de ei si a hotarit sa-i scoata din Egipt si sa-i duca in tara promisa - Canaan.

Atunci Dumnezeu ii spune lui faraon prin Moise sa elibereze poporul evreu din robie, insa faraon nu vrea. Atunci Dumnezeu trimite 9 urgii asupra Egiptului, insa faraon nu cedeaza.

Atunci Dumnezeu loveste Egiptul cu cea de-a 10-a urgie, si anume:
Moise a zis: Asa vorbeste Domnul: "Pe la miezul noptii, voi trece prin Egipt; si toti intii nascuti din tara Egiptului vor muri, de la intiiul nascut al lui Faraon, care sade pe scaunul lui de domnie, pina la intiiul-nascut al roabei care sta la risnita, si pina la toti intiii-nascuti ai dobitoacelor." (Exod 11:4-5)

Insa, pentru ca si intiii-nascuti ai evreilor sa nu fie omoriti, ei trebuia sa ia din singele unui miel, si sa unga amindoi stilpii usii si pragul de sus al caselor unde il vor minca.

Astfel ca in noaptea cind Dumnezeu a trecut prin Egipt si a omorit toti intiii-nascuti, acolo unde a vazut singele, a trecut pe alaturi. De aici si denumirea de Paste.
vezi: Exod 12:3-13

Deci evreii au fost scapati de singele mielului.



Acum sa raportam aceasta sarbatoare la timpurile noastre.

Cind Isus a murit pe cruce, El a murit pentru ca noi prin singele lui sa fim iertati de orice pacat.
- Căci ştiţi că nu cu lucruri peritoare, cu argint sau cu aur, aţi fost răscumpăraţi din felul deşert de vieţuire, pe care-l moşteniserăţi de la părinţii voştri, ci cu sîngele scump al lui Hristos, Mielul fără cusur şi fără prihană. (1 Petru 1:18-19)

Vedeti chiar si in acest verset apostolul Petru il numeste pe Isus - Mielul fara cusur. Si intr-adevar mielul pe care il omorau evreii atunci il simbolizeaza pe Isus.

Iata de ce si Ioan a exclamat cind l-a vazut pe Isus: "Iata Mielul lui Dumnezeu, care ridica pacatul lumii!" (Ioan 1:29)

Curăţiţi aluatul cel vechi, ca să fiţi frământătură nouă, precum şi sunteţi fără aluat; căci Paştile nostru Hristos S-a jertfit pentru noi. (1 Corinteni 5:7)


Astfel, Isus a murit pe cruce pentru ca noi sa fim socotiti fara pacate si sa fim mintuiti.
Insa aceasta se face doar prin credinta in Domnul Isus.
De asemenea trebuie sa te decizi sa-L urmezi pe Isus toata viata ta. Daca te-ai decis, atunci printr-o rugaciune sincera trebuie sa-L rogi pe Isus sa-ti ierte toate pacatele tale si din acel moment sa-L urmezi toata viata ta.

Aceasta inseamna Pastele.


TU l-ai rugat singer pe Isus sa te curate de toate pacatele tale?
Ai tu o relatie personala cu Isus?


Te invit ca de aceasta Sfinta Sarbatoare - Pastele, sa te gindesti serios la viata ta spirituala, si daca inca nu il urmezi pe Cristos, atunci sa iei decizia de a-L urma din acest moment pina la sfirsitul vietii tale.



Cristos a inviat!!!
 
QUOTE : Petrush
.....
Astfel, Isus a murit pe cruce pentru ca noi sa fim socotiti fara pacate si sa fim mintuiti.
Insa aceasta se face doar prin credinta in Domnul Isus.
De asemenea trebuie sa te decizi sa-L urmezi pe Isus toata viata ta. Daca te-ai decis, atunci printr-o rugaciune sincera trebuie sa-L rogi pe Isus sa-ti ierte toate pacatele tale si din acel moment sa-L urmezi toata viata ta.

Aceasta inseamna Pastele.


Daca mi-e permisa o oarecare observatie.
Crestinii sarbatoresc Invierea. Se sarbatoreste stalpul central al credintei crestine. Promisiunea vietii de apoi.
 
dar de ce se mai cheama sarbatoare "Paste" daca se schimbat total fata de predecesoarea ei ?

ce are insemnatate mai mare ? moartea sau invierea lui Isus ?
 
Felix;172142 said:
dar de ce se mai cheama sarbatoare "Paste" daca se schimbat total fata de predecesoarea ei ?

ce are insemnatate mai mare ? moartea sau invierea lui Isus ?

Pastele inseamna trecere ( de la la ebraicul PESAH). La evrei insemna eliberarea din robia egipteana prin trecerea miraculoasa prin Marea Rosie.
La crestini este vorba de o alta trecere - de la moarte la viata prin jertfa si invierea lui Hristos
Moartea nu poate fi separata de inviere: se conditioneaza reciproc. Daca invierea are prioritate asta se datoreaza bucuriei legate de acest eveniment.
 
paste inseamna : trecere pe langa sau mai departe"

de ce s-a pastrat numele ? care-i faza cu oualele rosii si iepusarul ?

invierea s-a datorat lui D=zeu .. ca exemplu pt. noi. totusi jerfa prezinta interes.

oare nu e clar ca Isus nu a instituit o astfel de sarbatoare ?
oare nu e clar ca a devenit o oportunitate pt. majoritatea oamenilor de chefuri si cheltuieli ?
oare nu e clar caracterul comercial al ei ?

Respecte !
 
Da eu cuvîntul paştele l-am învaţat di la tata - el îni spunea simplu: "Paştili măti!"
 
SpinulAlb;172274 said:
esti descendentul unei familii aristocratice, cu profund sentiment religios dor007.de invidiat, nu alta

Daa... chiar mă apuc să plîng de jale...
 
Felix;172264 said:
paste inseamna : trecere pe langa sau mai departe"

de ce s-a pastrat numele ? care-i faza cu oualele rosii si iepusarul ?

invierea s-a datorat lui D=zeu .. ca exemplu pt. noi. totusi jerfa prezinta interes.

oare nu e clar ca Isus nu a instituit o astfel de sarbatoare ?
oare nu e clar ca a devenit o oportunitate pt. majoritatea oamenilor de chefuri si cheltuieli ?
oare nu e clar caracterul comercial al ei ?

Respecte !

Faza cu iepurasul n-are nici o treaba cu pastele si nu este inventia Bisericii.
Ce sa instituie Iisus? El n-a instituit nici o sarbatoare. El n-a facut sarbatori in cinstea lui, le-au facut crestinii drept recunostinta.
Se vede ca te informezi de la tv!
 
nelun;172498 said:
Ce sa instituie Iisus? El n-a instituit nici o sarbatoare. El n-a facut sarbatori in cinstea lui, le-au facut crestinii drept recunostinta.
Se vede ca te informezi de la tv!

esti simpatic. dar mai gandeste-te.

Luca 22:19
"Apoi a luat paine; si, dupa ce a multumit lui Dumnezeu, a frint-o, si le-a dat-o zicind: Acesta este trupul Meu, care se da pentru voi; sa faceti lucrul acesta spre amintirea Mea."

repet : "sa faceti lucrul acesta spre amintirea Mea". :)
mie imi pare instituita o "sarbatoare".

Respecte!
 
Felix;172541 said:
esti simpatic. dar mai gandeste-te.

Luca 22:19
"Apoi a luat paine; si, dupa ce a multumit lui Dumnezeu, a frint-o, si le-a dat-o zicind: Acesta este trupul Meu, care se da pentru voi; sa faceti lucrul acesta spre amintirea Mea."

repet : "sa faceti lucrul acesta spre amintirea Mea". :)
mie imi pare instituita o "sarbatoare".

Respecte!
NU e vorba de o sarbatoare ci de Taina Euharistiei!
 
ce aveti voi astia bisericosi ... de iti tot dati inainte cu taine ? ce taine? care taine ?
nu e nici un secret ... e limpede ca buna-ziua !

Cum nu mai stiti ce sa ziceti o aruncati cu "taine" sau cu celebrul cliseu: necunoscute sunt caile Domnului.
Amos 3:7 : "Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fara sa-Si descopere taina Sa slujitorilor Sai, prooroci."
Geneza 18:17: "Atunci Domnul a zis: Sa ascund Eu oare de Avraam ce am sa fac?"
Psalmul 25:14 : "Prietenia Domnului este pentru cei ce se tem de El, si legamintul facut cu El le da invatatura."

pt. un slujitor al lui D-zeu nu exista taina pt. o chestiune atat de simpla.

Respecte!
 
>Felix:
>care-i faza cu oualele rosii si iepusarul ?

Oule rosii sunt un simbol al singelui lui Isus, este introdus de oameni si e ok

Iepurashul nu e nici un simbol din cite stiu eu, ci e ceva adus de oameni, habar nu am cum a ajuns la noi, e ceva similar cu Sfintul Nicolae introdus de Craciun, dar care nu are nici un fundament biblic

>Felix:
>de ce s-a pastrat numele ?

Pai daca vei citi Biblia, vei vedea ca Dumnezeu a facut asa incit Isus sa fie rastignit anume in preajma Pastelui, si sa ne dea de inteles ca acel miel care il jertfeu evreii, acum este insusi Isus.

Si astfel acea sarbatoare s-a pastrat mai departe, insa de data aceasta Isus a murit pentru pacatele intregii omeniri

>Felix:
>oare nu e clar ca a devenit o oportunitate pt. majoritatea oamenilor de chefuri si cheltuieli ?
>oare nu e clar caracterul comercial al ei ?

Unde scrie in Biblie ca de pasti trebuie sa chefuiti?
din contra, daca vei citi Noul Testament vei vedea cum apostolii spun sa ne ferim de betii, si de chefuri.
Pastele din pacate nu e sarbatorit asa cum trebuie. Aceasta este o sarbatoare spirituala si trebuie sa-ti revezi starea ta spirituala, relatia ta cu Dumnezeu, sa iti pui intrebarea daca tu esti spalat de pacatele tale prin singele lui Isus sau nu, daca esti mintuit sau nu.
Pastele nu e o sarbatoare pentru burta, ci pentru suflet. Insa noi oamenii folosim cele mai sacre lucruri pentru a chefui.

>Felix:
>Luca 22:19

poti sa-i spui cum vrei, nu conteaza cum o numesti, ci daca respecti acea porunca data de Isus acolo

>nelun:
>NU e vorba de o sarbatoare ci de Taina Euharistiei!

Ioan 18:19-20
Deci arhiereul L-a întrebat pe Iisus despre ucenicii Lui şi despre învăţătura Lui. Iisus i-a răspuns: Eu am vorbit pe faţă lumii; Eu am învăţat întotdeauna în sinagogă şi în templu, unde se adună toţi iudeii şi nimic nu am vorbit în ascuns.

Isus nu a instituit nici o taina. Biserica a facut asa numitele "taine".
 
Felix;172789 said:
ce aveti voi astia bisericosi ... de iti tot dati inainte cu taine ? ce taine? care taine ?
nu e nici un secret ... e limpede ca buna-ziua !

Cum nu mai stiti ce sa ziceti o aruncati cu "taine" sau cu celebrul cliseu: necunoscute sunt caile Domnului.
Amos 3:7 : "Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fara sa-Si descopere taina Sa slujitorilor Sai, prooroci."
Geneza 18:17: "Atunci Domnul a zis: Sa ascund Eu oare de Avraam ce am sa fac?"
Psalmul 25:14 : "Prietenia Domnului este pentru cei ce se tem de El, si legamintul facut cu El le da invatatura."

pt. un slujitor al lui D-zeu nu exista taina pt. o chestiune atat de simpla.

Respecte!

INFELIX, INFELICE

Te crezi atat de fericit sa nu mai ai nici o taina?!
Cuvantul Taina nu este intotdeauna sinonim cu secret. Tu stii foarte bine la ce m-am referit!Iar raspunsul era la eroarea ta cu sarabatoarea.
 
Petrush, sunt oulale rosii si iepurele obiceiuri crestine ?
daca nu sunt atunci ele sunt pastrate sau preluate din obiceiuri pagane ?
 
in viziunea ta, Felix, toti sunt pagini in afara de tine si "confesiunea" din care faci parte. restul vor arde in focul vesnic.
dai intrebari atat de banale, la care s-a raspuns de atatea ori - aceleasi intrebari cu care vi se spala creierasii la adunarile voastre, cu care va conving ca voi si nimeni altul sunteti crestinii fara de pata, acei care vor fi salvati
poate incerci sa dai si altfel de intrebari, care nu fac parte din brosura "100 intrebari incomode pentru paginii de ortodocsi"
 
Back
Top