Patriarhia Rusiei - o nouă structură n Moldova

Andolino

New Member
Sinodul Patriarhiei Moscovei şi a ntregii Rusii a decis, n temeiul unui raport al Mitropolitului Chişinăului şi al ntregii Moldove de a constitui n cadrul acestei Mitropolii o nouă Eparhie, de Ungheni şi Calaraşi, cu centrul n oraşul Ungheni.

Potrivit site-ului www.patriarchia.ru, Mitropolitul Vladimir şi-a argumentat cererea prin oportunitatea unei mai bune organizări a vieţii bisericeşti şi iluminării creştine a populaţiei.

Sinodul Patriarhiei ruse a decis constituirea Eparhiei de Ungheni şi Călăraşi, delimitnd-o din cadrul Eparhiei de Chişinău. Noua Eparhie va fi condusă de vicarul Mitropoliei Chişinăului şi al ntregii Moldove, Petru, cunoscut prin lucrările de exorcism, desfăşurate la Mănăstirea Hncu.

sursa: http://www.flux.md/news/modb2.php?action=show&idu=16773&cat=Cotidian National&rub=Politica
 
M-am săturat de rusificare! ... ct timp va mai exista dezbinarea aceast n interiorul poporului moldovean ... unii cu ruşii şi alţii cu romnii ?

Nu e normal să existe 2 biserici ... e ca ca şi cum ar coexista cinele mpreună cu pisica ... se mpacă da nu se pot mperechea :)
 
Desigur ca nu este normala existenta a doua Biserici. Dar nu cred ca in aceasta este problema cea mai mare. Biserica in primul reprezinta o "traditie" si nu o "administratie". De vina este in primul rand perioada ateie din epoca sovietica si lipsa unei culturi religioase in randul populatiei.
De aia si este necesara introducerea Culturii Ortodoxe in scoala, prin astfel de cunostinte va avea loc consolidarea unitatii nu doar culturale a populatiei si o unitate religioasa.
O unificare a celor doua Mitropolii va avea loc de la sine.
 
militant;150975 said:
De aia si este necesara introducerea Culturii Ortodoxe in scoala, prin astfel de cunostinte va avea loc consolidarea unitatii nu doar culturale a populatiei si o unitate religioasa.
Pai cred ca Voronin s-a gandit deja la vreun manual de religie ortodoxa integrata. Urmeaza doar sa ia legatura cu Patriarhia de la Moscova pentru realizarea lui efectiva ...
O unificare a celor doua Mitropolii va avea loc de la sine.
S-o crezi tu! Interesele politico-economice dicteaza regulile de joc si in chestiuni de genul asta ...
 
Sfinx;150981 said:
Pai cred ca Voronin s-a gandit deja la vreun manual de religie ortodoxa integrata. Urmeaza doar sa ia legatura cu Patriarhia de la Moscova pentru realizarea lui efectiva ...

S-o crezi tu! Interesele politico-economice dicteaza regulile de joc si in chestiuni de genul asta ...

Anume ca intresele politico-economice actuale ar putea astazi sa influenteze unitatea Bisericii.
Pe masura ce astazi Moldova s-a indepartat si se indeparteaza de Rusia slabeste influenta Patriarhiei Moscovei aici, in plus majoritatea preotilor in Mitropolia Moldovei sunt pro-romani.
In sine Mitropolia Moldovei nu este cu nimic mai putin filo-romana decat Mitropolia Basarabiei, cu totul altceva reprezinta conducatorii din fruntea "administratiei bisericesti".
 
Azi am aflat ca toti preotii din raioanele Nisporeni si Ungheni sunt revoltati de decizia Patriarhiei si sunt hotarati sa treaca in masa la Mitropolia Basarabiei.
 
"toti preotii ..." . Da unde s-au afisat rezultatele acestea care exprima cu o majoritate covirsitoare votul de protest impotriva rusificarii bisericesti?
Nu ca nu m-ar bucura aceasta idee, dar sunt putin cam sceptic la o astfel de reactie din partea preotilor ... ei doar sunt slujitorii Domnului ... tre sa se smereasca!
Oricum, nu cred ca vom putea vedea in Piata Marii Adunari Nationale vreun grup de preoti cu placate si cu strigate de genul Jos Comunistii, intorceti-ne inapoi religia!
 
Andolino;151022 said:
"toti preotii ..." . Da unde s-au afisat rezultatele acestea care exprima cu o majoritate covirsitoare votul de protest impotriva rusificarii bisericesti?
Nu ca nu m-ar bucura aceasta idee, dar sunt putin cam sceptic la o astfel de reactie din partea preotilor ... ei doar sunt slujitorii Domnului ... tre sa se smereasca!
Oricum, nu cred ca vom putea vedea in Piata Marii Adunari Nationale vreun grup de preoti cu placate si cu strigate de genul Jos Comunistii, intorceti-ne inapoi religia!

E vorba de parohii, am inteles ca cel care va primi functia de conducere a noilor eparhii (Ungheni si Nisporeni) nu este pe plac preotilor locali, deaceea acestea ameninta cu trecerea la Mitropolia Basarabiei.
Am primit stire aceasta astazi in teritoriu, insa nu stiu amanuntele. Posibil ca va iesi un mare cu scandal...
 
militant;150995 said:
In sine Mitropolia Moldovei nu este cu nimic mai putin filo-romana decat Mitropolia Basarabiei, cu totul altceva reprezinta conducatorii din fruntea "administratiei bisericesti".
Daca-i asa cum zici, de ce nu trec preotii la Mitropolia Basarabiei? Nu-i lasa enoriasii? Se tem de Voronin? Se tem de rusi?
Dupa tine, cam toti credinciosii din MD sunt filoromni. Dar nu ti se pare ciudata "romanofilia" asta care-i face pe basarabeni sa voteze in masa cu romanofobul Voronin, sa regrete mareata Uniune Sovietica, sa asculte cu precadere muzica ruseasca, sa-i numeasca "tigani" pe cei din dreapta Prutului s.a. Ca sa nu mai zic ca doar 2 % dintre ei se declara romni ...
 
Ai luat cam aiurea.
Chiar departisor de tema...
Daca ar fi atat de usor sa explici comportamentele umane lumea poate ar scapa de majoritatea problemelor.
Imi pui o intrebare la care nu cred ca voi putea sa-ti dau un raspuns pentru ca orice nu ti-as spune ar fi doar o opinie personala, pur subiectiva.

Omul e o fiinta destul de stranie asa ca nu incerca sa pui verdicte timpurii si atat de reductioniste.
 
de ce nu trec preotii la Mitropolia Basarabiei?
presupun, cu riscul de a ajunge in iad, ca este vorba de bani... sau ar mai fi si faptul ca bisericii ortodoxe ii place sa se culce sub reprezentantii puterii... Vladmir sub Vladimir in Moldova, Alexei sub Vladimir in Rusia, Iustinian sub Igoras in Transnistria... inca o data ma conving ca biserica ortodoxa in forma sa actuala s-a epuizat...
 
Militant e mult mai usor decat crezi sa explici un asa comportament decat pare. Gandeste-te doar ce l-ar face pe un om sa vorbeasca de bine Noua Dreapta, sa fie un bun ortodox si totodata sa trateze cu indulgenta, ba chiar cu oarecare nostalgie trecutul comunist al tarii sale.
 
Ştirea se confirmă!

Clericii din Ungheni refuză să-l accepte drept episcop pe arhimandritul Petru Musteaţă, impus de Mitropolitul Vladimir


Scandal la Mitropolia Moldovei

* Clericii din Ungheni refuză să-l accepte drept episcop pe arhimandritul Petru Musteaţă, impus de Mitropolitul Vladimir

Mai mulţi preoţi din Ungheni, Călăraşi şi Nisporeni s-au arătat nemulţumiţi de ultima decizie a Mitropolitului Vladimir de numire n calitate de episcop a Arhimandritului Mănăstirii Hncu Petru Musteaţă, ntruct consideră că acesta este impus n mod abuziv.

Clericii au naintat reprezentanţilor Mitropoliei Moldovei o declaraţie semnată de 55 de preoţi care se declară mpotriva respectivului act. Decizia de numire a episcopului este un ukaz de la Moscova care nu poate fi acceptat. Biserica ortodoxă este bazată pe frăţie şi dragoste creştinească, nicidecum pe dictatură, aşa cum s-a procedat n acest caz. Episcopul Petru a fost nscăunat contra unei sume mari de bani care a fost oferită drept mită Patriarhiei Ruse. Glasul poporului este glasul lui Dumnezeu, iar dictatura este străină credinţei ortodoxe, consideră preoţii revoltaţi.

Potrivit acestora, enoriaşii s-au declara mpotriva numirii episcopului, ntruct acţiunile sale nu ntrunesc normele canoanelor bisericeşti. n calitatea sa de Arhimandrit al Mănăstirii de la Hncu, episcopul Petru practica exorcismul, ritual interzis de biserica ortodoxă, susţin, de asemenea, clericii şi enoriaşii din raioanele nominalizate.

Solicitat de FLUX, parohul Bisericii Sfntul Alexandr Nevskii din Ungheni, Ioan Porcescu, a declarat că preoţii din Ungheni nu-l acceptă pe episcopul Petru.

Clerul din Ungheni a fost bucuros de crearea unei episcopii noi, dar nu l-au acceptat pe cel care vine n fruntea acesteia, ntruct se ştiu lucruri urte despre el. Cu toate acestea, Mitropolitul Vladimir a ţinut să-l nscăuneze la Ungheni.
Din start nu s-a procedat corect, de aceea preoţii din Ungheni sunt mpotriva acestei decizii abuzive. Nu ne putem nchina unui asemenea episcop, a mai declarat părintele Ioan Porcescsu.
 
Mitropolia Basarabiei creste

Infiintarea unei noi episcopii, a Unghenilor, Calarasilor si Nisporenilor, in frunte cu Prea Sfintitul Petru Musteata, i-a facut pe mai multi preoti sa treaca de la Mitropolia Moldovei la Mitropolia Basarabiei, parte componenta a Bisericii Ortodoxe Romane, informeaza Rompres. Potrivit BBC, aproximativ 30 de parohii din raionul Ungheni si una din raionul Calarasi au depus cereri de aderare la Mitropolia Basarabiei, dupa ce acum doua saptamani, in urma unei decizii a sinodului Mitropoliei Moldovei, in cadrul acestei structuri locale a Bisericii Ortodoxe Ruse, au fost infiintate doua noi episcopii - cea de Balti si cea de Ungheni.

In fruntea episcopiei de Ungheni, in care au intrat si raioanele Calarasi si Nisporeni, a fost numit Prea Sfintitul Petru Musteata, pana atunci episcop vicar al Mitropoliei Moldovei. Numirea sa in fruntea noii episcopii a provocat nemultumirea mai multor preoti tiitori de Patriarhia Moscovei care l-au acuzat de faptul ca nu intruneste normele canonice, dar nici morale pe care ar trebui sa le intruneasca un episcop. In replica, episcopul Petru Musteata a declarat, citat de ziarul "Jurnal de Chisinau", ca motivul nemultumirii preotilor respectivi ar fi altul decat cel declarat. "Multi preoti de aici au afaceri: maxi-taxi-uri, baruri, pizzerii si se tem ca le voi lua aceste avutii. Aici problema e in bani, nu in credinta", a afirmat episcopul. (D.E.)

sursa: http://www.ziua.ro/display.php?id=209789&data=2006-10-25


problema e n bani fraţilor ... nu n credinţă ... ce chestie!? şi eu naivul credeam că slujitorii bisercii sunt săraci şi trăiesc doar cu frica de Dumnezeu! Oare?!
M-am nşelat ... Dumnezeu nu face minuni pentru aceşti oameni ... şi ei au nevoie să mănnce ... şi ei au nevoie să stea la un adăpost ct de ct confortabil.
 
Re: Mitropolia Basarabiei creste

Este si normal ca Bisericile sa detina diverse proprietati (tipografii, rutiere, cafenele) se stie, spre exemplu ca General Motors sunt in proprietatea Vaticanului. Independenta economica garanteaza independenta fata de stat.

Va plangeti ca Biserica nu se afla in opozitie fata de Puterea politica.
Papa se opune deciziilor politicienilor deoarece are si putere economica, Biserica daca este dependenta de stat ce putere vreti sa aiba?

Trebuie stimulata cu orice pret autofinantarea bisericilor astfel ea va avea posibilitatea sa se indeparteze de Puterea Politica si va putea sa se pronunte liber in diverse probleme.
 
Nu mai pricep atunci nimic, Militant ... biserica, credinta, Dumnezeu, bani, putere, maxi-taxi - prea complicat pentru un muritor de rind ca mine.

Ce mi-a trecut in acest moment prin cap ... ce bine ar fi daca taina spovedaniei ar fi invers. Adica sa vina preotii sa se spovedeasca la noi oamenii simpli ... atunci probabil ca n-am mai avea o asa de mare incredere in biserica. Dumnezeu sa ma ierte!
 
Andolino;151695 said:
Nu mai pricep atunci nimic, Militant ... biserica, credinta, Dumnezeu, bani, putere, maxi-taxi - prea complicat pentru un muritor de rind ca mine.

Ce mi-a trecut in acest moment prin cap ... ce bine ar fi daca taina spovedaniei ar fi invers. Adica sa vina preotii sa se spovedeasca la noi oamenii simpli ... atunci probabil ca n-am mai avea o asa de mare incredere in biserica. Dumnezeu sa ma ierte!

Foarte simplu, preotii niste slujitori. Iar Biserica pentru a functiona are nevoie de autonomie (politica si economica) fata de stat.
Din ce crezi ca exsta biserica? Din vanzarea lumanarilor?
 
Am deviat putin de la subiect

Am citit un nou articol in Ziua: http://www.ziua.ro/display.php?id=209921&data=2006-10-27

cum ca o buna parte din preoti deja au trecut la Mitropolia Basarabiei subordonata canonic Bisericii Ortodoxe Romane. Mi se pare un proces destul de normal ... ori cu unii ori cu altii, in nici un caz in doua tabere. E o mare nebunie ce se intimpla la noi - o parte din populatie sarbatoreste pe stil nou, alta parte pe stil vechi ... e totusi dezbinare intre popoare. Nu e normal acest lucru. Trebuie sa fie o singura biserica ... o singura credinta!
 
Re: Am deviat putin de la subiect

Andolino;151776 said:
Am citit un nou articol in Ziua: http://www.ziua.ro/display.php?id=209921&data=2006-10-27

cum ca o buna parte din preoti deja au trecut la Mitropolia Basarabiei subordonata canonic Bisericii Ortodoxe Romane. Mi se pare un proces destul de normal ... ori cu unii ori cu altii, in nici un caz in doua tabere. E o mare nebunie ce se intimpla la noi - o parte din populatie sarbatoreste pe stil nou, alta parte pe stil vechi ... e totusi dezbinare intre popoare. Nu e normal acest lucru. Trebuie sa fie o singura biserica ... o singura credinta!

Mitropolia Basarabiei sarbatoreste in ambele stiluri, atat nou cat si cel vechi.
Eu spre exemplu urmez asa cum este normal cel vechi chiar daca sustin Mitropolia Basarabiei
 
Back
Top