PayPal

dev

New Member
Daca cineva doreste sa efectueze un transfer sau sa primeasca bani prin PayPal puteti sa ma contactati la nr de telefon 069607824
 
depinde

Pai depinde.
Pentru a timite 2% din suma, minim 1$, maxim 50$
Pentru a primi 7% din suma, 5% paypal si-i ia instant, 2% pentru mine.
minim 3$ maxim 150$.
Pentru cei interesati in colaborare de durata se pot face propuneri si mai avantajoase.
 
Si eu am paypal, asa ca veniti la mine, eu dau mai ieftin :) Cu niste bere ne lamurim :)

P.S. Da trebuie mai intai sa gasiti modalitate de tranfer a banilor pana in Franta. Good luck ;)
 
Victor, ai noroc ca lucuesti in Franta :), si esti dispus sa ajuti semenii nostri, numai ca un swift pana in Franta incepe de la 30$
Adica oferta ta este buna numai pentru sume de la 1500$ in sus. Eu locuiest in Chisinau si nu am nevoie de a transfera in contul mei din state pentru a alimenta PayPal'ul, fiindca am suficiente resurse financiare acolo. Nu degeaba comisionul minim este 1$ - la fel o bere :)
 
victor_chiar ai norok ca locuieshti in Frantza........ :ciupos: :)

ok, poate nu e la tema mesajul meu, dar sper sa ma ;amureasca cineva cum e cu furtul de pe cardurile bancare online..............nu ash fi intrebat, daca nu mi se intimpla.........
 
Lucia,
Sunt multe metode de furt prin intermediul cardurilor, cele mai raspandite sunt:
1. Culegerea(snifuire) datelor introduse de titular pe un site unsecure, adica fere encryption.
2. Spargerea a bazelor de date ale unor companii care ofera servici pe care percept plati periodice, evident datele despe carduri se pastreaza in acele baze de date.
3. Cat de haios n-ar fi, dar asezarea la un unghi potrivit si cu niste despozitive de filmare sau marire optica, tot pot vi considerate. Poti sa ciordesti informatia de pe card chiar si CVV2 in momentul in care cinvea foloseste un ATM.
Exista multe alte metode de pacali oameni, de exeplu dai un telefon si te prezinti ca lucratorul bancii emitente de card si ai nevodie ne o "verificare", char un simplu furt de pe strada de poate ruina daca nu anunti imediat banca.
Dupa ce un tip nu foarte cumsecade face rost de datele dupa card prin zeci de metode existente, pur si simplu il foloseste online. Foarte putine pagini cer pentru autentificare sa fie introdusa adresa facturarii cardului, mai exista si din aia care inca nu cer CVV2 introdus. Din pacate din cunostintele mele nici o banca din Moldova nu ofera servicii de chargeback, dai de nefericirea de a-ti avea cardul "fotografiat" ai pus-o, daca cardul mai e si de credit atunci .....
 
dev said:
Victor, ai noroc ca lucuesti in Franta :), si esti dispus sa ajuti semenii nostri, numai ca un swift pana in Franta incepe de la 30$
Adica oferta ta este buna numai pentru sume de la 1500$ in sus. Eu locuiest in Chisinau si nu am nevoie de a transfera in contul mei din state pentru a alimenta PayPal'ul, fiindca am suficiente resurse financiare acolo. Nu degeaba comisionul minim este 1$ - la fel o bere :)

Am vazut aceasta tema cu paypal, si taman nu demult imi deschisem unul ca sa cumpar ceva de pe ebay. Ideea erea nu de a face business pe seama asta. Am zis si eu in caz ca cineva din prieteni are nevoie. Nu-mi pare o metoda de a face bani.
 
www.paypal.com

Este un serviciu online de transferuri. Oricine din cele 45 tari acceptate la moment de PayPal poate sa efectueze plati instant avind un cont PayPal, sau cu un card de credit/debit. Poate fi folosit si ca un Merchant Account daca stii ce-i aia. 90% din toate platile pentru bunurile si serviciile oferite pe eBay sa achita cu PayPal la momentul de fata.
 
draga dev, la informatzia pe care mi-ai dat-o vis-a-vis de fraudele cu cardurile, apoi........imi vine sa renuntz la card....dar.....pe de alta parte e cam aiurea sa portzi o gramada de bani dupa tine...
in cazul meu exista doua ipoteze:
1. shi-a facut de cap tanti contabila care imi shtie contul (dar..e asha batrinica shi nevinovataa....) shi..
2. la bancomatul din magazinul din care am scos eu banii de pe card ecista camere shmechere de facut pozee la fetitza shi baietzi ..de sus shi din toate pozitziile posibile......... tzara de comunism, ce mai!.... shi asta de la banca imi zicea: nu va ravoltatzi asha, nu e caz singular, se mai intimpla.... hala de imaginea bancii atunci........
ok, merg sa-mi arunk toate cardurile......
 
lucia, mai asteapta cu aruncatul cardurilor, cei de la banca nu pot sa-tzi spuna cind si ce si incotro au fost facute platzile? ca sa ajungi pina la persoana care s-a folosit de cardul tau? in ziua de azi cind totu-i monitorizat..
 
nu le-am aruncat inca,..relax... da,...mi-au zis ca "solicitantul de bani" de pe cardul meu e un tip din Washington........ (teroristu!).. :))
 
In franta exista o metoda foarte comode de a plati cu cardul pe internet fara a divulga numarul cardului.

Se cheama cestia asta e-Card. Cel putin banca mea are asa ceva.

Sa presupunem ca vrei sa cumperi ceva de pe un magazin de pe net de o suma oarecare X. Intri pe situl bancii, faci login si iti creezi un card virtual care poate fi folosit doar o data si doar de suma data. Multa magazine accepta e-Cardurile.
 
lucia said:
nu le-am aruncat inca,..relax... da,...mi-au zis ca "solicitantul de bani" de pe cardul meu e un tip din Washington........ (teroristu!).. :))

Zici ca nu ai folosit niciodata cardul pe net si cineva s-a folosit de cardul tau??? straniu..

In principiu, datale de pe card putea sa le foloseasca un lucrator al bancii care are acces la baza de data cu conturi. Sau daca ai platit vre-o data la vre-un magazin din Chisinau, sunt magazine care pe cec tiparesc numarul complet al cardului. Eu cand am vazut asta am ramas socat.

Zici ca "solicitatnul de bani" e din Washington. Asta inseamna ca magazinul unde a fost folosit cardul e in Washington. Cel care l-a folosit insa poate sa fie in orice punct al lumii. In principiu banca ar trebui sa te ramburseze. Tu le zici ca tu nu ai folosit cardul si deja ei trebuie sa gaseasca cine e. Nu tu trebuie sa demonstrezi ca nu tu ai platit.
 
..ashtea de la banca sustzin ca "solicitantul de bani" este o persoana juridica sau...ceva de genul asta..adik...o firma din Washington......dracu sa-i ia..... nu prea am obishnuit sa cumpar achitand cu cardul, decat la Nr 1..dar asta s-a intimplat de revelion...... Bnaca oricum se angajeaza sa-mi restituie banii in 5 zile... problema este ca nu mai am incredere in cadruuuuuuuri!!!!....
 
Back
Top