Pe scurt VW

In primul rind in mashina imi place cea cum se poarta pe drum si cit de des o repari. Din punctul acesta de vedere - nu mi-asi lua nimic francez. Cu masini franceze am numai experientsa proasta(exceptie face Reno Nevada). Insa un plus mare la ele - e placut sa fii pasager, is mai moi decit Germanii ;)
 
Mask, se mai schimba lucrurile :)
Ce mashini fac amu Cetroen(C3 sau C5) sau Reno, nish un fel de pretentii la ele cred ca nu pot sa shie. Si peugeot nu face rau, 406 sau 307SW.
 
cine stie istoria aparitiei acestui model ? eu !
Este vorba ca in America au aparut masini case fabrici si se dezvolta foarte repede , iar Europa suferea pagubele aduse de Al doilea razboi mondial, si germanii cu italienii au fost in America sa vada cum de oare orisicine isi permite masini case ... ! Atunci primii care au reusit sa construiasca automobile in Europa au fost Germanii si prima fabrica a fost o fost fabrica de tancuri care s-a transformat in fabrica de masini ! Ea se numea Vw ! Prima masina in Europa a fost un Vw cu sticla pretioasa , in loc de fier era aur , ... , si ea a fost cumparata de un oarecare .. . de un inalt grad , mai tarziu au aparut in Italia primele motociclete, etc !
Iata istoria !
 
Ceva incurci tu :)
Volkswagen a fost creat pina la al doilea razboi mondial. Totul a fost inceput prin 1934 de Ferdinand Porche(Adolf Hitler era cela care l-a rugat pe Porche sa creeze un automobil pentru popor). Doi ani mai tirziu a aparut primul automobil KdF (Kraft durch Freude - puterea prin fericire), care era tatal a lui "VW Beetle". Dar in 1938 a fost creata compania "Volkswagen GmbH" care producea KdF'uri.
 
ceea ce am scris eu mai jos este ceea ce am vazut eu pe Discovery , de Vw care a fost creat pina al doilea razboi mondial era o fabrica de tancuri si nave ! Oricum voi cerceta detaliat si voi spune adevarul la lume (toata informatia care am scris-o am auzit-o la Discovery ) ! :roll:
 
l-am vazut numai o data pe tv...la expozitia de lansare......nu pre m-o impresionat.....din prima privire......
 
Mi-a placut :)

S-a intimplat sa-l vad de mai multe ori ... Prima data l-am vazut in ziua cind a fost prezentarea in Copenhaga. Din pacate nu am nimerit la prezentare, aveam ceva treburi, imi parea rau de tot, vroiam sa-l vad ...
Dupa ce mi-am rezolvat treburile, margind pe linga o parcare am vazut unul :)
Din start nu mi-a placut, nustiu de ce imi aducea aminte de VW Polo sau Lupo, dar dupa ce m-am invirtit in jurul lui de citeva minute am inceput sa realizez ca e cam periculos sa stau mult timp linga el, incepusera sa ma indragostesc ;)
Mai peurma am mai vazut vre-o 2, parerea nu mi-am schimbato, imi place masinica :)
 
Back
Top