Pedeapsa cu moartea

Black

New Member
imi cer iertare din start daca s-a discutat deja, am cautat si n-am gasit ceva asemanator.

Ce credeti despre asa ceva, trebuie, nu trebuie, de ce?
Parerea mea, trebuie. Si cu cat mai des cu atit mai bine societatii!
 
Dar eu nu sint deacord..
Poate sint oameni care o merita - criminali, Sadamm, Bush :lol: ..
Chiar la scoala discutasem intr-o zi pe aceasta tema.. Se intimpla de multe ori ca persoana condamnata sa nu fie vinovata.. Daca stau in inchisoare desigur ca ocupa loc, si hranit trebuie sa fie, insa se poate si de pus la lucru :lol: , ca nu stau in sanatoriu ..
 
foarte confuz
Dar eu nu sint deacord..
Poate sint oameni care o merita - criminali, Sadamm, Bush ..
Chiar la scoala discutasem intr-o zi pe aceasta tema..
nu esti deacord dar presupui ca sunt oameni care o merita, decide-te da sau ba

Se intimpla de multe ori ca persoana condamnata sa nu fie vinovata..
eu vorbesc despre oameni vinovati
 
Ok, eu nu sint deacord cu asa ceva.. Inchisoarea pe viata ar fi de ajuns..
Oamenii vinovati.. Toti cei condamnati la moarte sint constatati vinovati.. Nu i-au oameni de pe strada si ii condamneaza..
 
care e logica introducerii acesti pedepse ? crezi ca infractoru o sa se sperie ? :crazy: se pare ca nu stii cum gandeste un criminal...el in primul si in primul rand este sigur ca NU va fi prins, asa ca pedeapsa poate fi si tortura 24/24, 12/12 ca nici un pont n'o sa fie :wink:
 
zopirion, iti dau un exemplu
In Califatele Arabe exista pedeapsa cu moartea, mai mult, setul de pedepse acolo e destul de sangeros si este aplicat destul de dur. De exmplu, p-tru un simplu furt ti se taie mina! Stii care e rezultatul unei astfel de "politici"? Criminalitatea in tara ~ 0!!!
Nici o tara a lumii nu se poate lauda cu asa ceva!
 
de la Grigori Nicolaevici:
"daca introduci pedeapsa cu moartea va suferi patura social vulnerabila, dar oamenii bogati isi vor rascumpara viata!!!"
 
Sunt contra pedepsei cu moartea, caci nimeni nu are dreptul sa ia viata altuia, in plus pentru aceasta sunt necesare mari cheltuieli (daca referindu-ma direct la statul nostru sumele vor fi "pompoase") si cum s-a spus mai jos "va suferi patura social vulnerabila, dar oamenii bogati isi vor rascumpara viata!!!"
 
Jocelyn said:
Sunt contra pedepsei cu moartea, caci nimeni nu are dreptul sa ia viata altuia, in plus pentru aceasta sunt necesare mari cheltuieli
nu sint un adept al pedepsii cu moarte dar vad ca confunzi ceva.
daca ar exista pedeapsa cu moartea din contra n-ar fi nevoie de cheltuieli, pe cind intretinerea ucigasilor prin inchisori costa mult. statul are cheltuieli prin faptul ca-i intretine si hraneste pe multi ucigasi/criminali.
In privinta cheltuielelor ca sa ucizi pe cineva... cine te-o amagit?
 
to Han Solo
in realitate pu a executa un om se keltuesc sume enorme. Spre exemplu in SUA Texas pu executarea unui om se keltuiesc peste 500.000$ Sa ucizi un om din numele legii nui kiar atat de simplu!
 
D-le, Han Solo!
Pentru a pedepsi cu moartea o persoana sunt necesare cheltuieli mari, nu o spun din pod si nimeni nu "m-o amagit", ci o afirm din surse concrete si corecte. Intr-un stat democratic (sorry ca ma abat putin de la tema,insa e necesar) omul nu se pedepseste cu moartea impuscandu-l, ci se administreaza diferite doze de substante care actioneaza in decurs de 15-20-30 de minute si, astfel,persoana decedeaza, insa pentru a achizitiona aceste "substante magice" sunt necesari bani multisori si nu e de ajuns 1.000 de lei, ci mii de dolari, iar PIB nu ne permite...
Asta era...
O zi buna!
 
depinde de statul in care se aplica pedeapsa cu moartea si de posibilitatile acestuia...
stiti cum se pedepsesc cu moartea in china?
un glonte in cap si inca ceva: familia "pedepsitului" este datoare sa plateasca costul patronului.
Asa ca in masura posibilitatilor pe care le are moldova pedeapsa cu moartea ar fi ieftina ca n-are statul atitia bani.
Da 500 mii dolari chiar si in america mi se pare exagerat sa cheltui pentru moartea unui om.
Daca fur 500 mii dolari am mai mari sanse sa putrezec in inchisoare :D
 
D-le, Han Solo! 8)
Nu te supara, dar ar fi bine sa citesti mai atent ceea ce-am scris eu!
Eu m-am referit DIRECT la un stat democratic!!! Republica Moldova este un stat democrat (macar oficial) si, prin urmare, si metodele de aplicare ale pedepsei cu moartea (in caz ca ar fi introduse) trebuie sa corespunda principiilor si standartelor democratice, de aceea nu poti da exemplu pe China (caci, cum ai spus, se pedepseste cu-n glonte, si astfel nu se face int-un stat democratic) cand eu vorbesc de stat democratic!!! (sorry ca m-am abatut nitel de la tema).
Noi vrem in Europa, Uniunea Europeana!!! Si acolo cu o asa atitudine nu se uita nici cu spatele la tine!!! Asa ca...
Cat despre 500.000 $ sa stii ca e intr-adevar e astfel! Si, cine a spus-o, s-a informat bine!!!
Iar, daca vreai sa ai "mai mari sanse sa putrezec in inchisoare", nu-ti doresc decat succese!!!
Asta era...
Bye-bye!
 
pedeapsa cu moartea e o restanta mentala a omenirii...viata ultimului om e mai valoroasa decit orice...cred ca inchisoarea pe viata fara drept de gratiere,e o pedeapsa destul de grava...
 
metalic: daca vreun bandit iti ucide familia sau daca vreun maniac iti violeaza sotia atunci eu nu "pretuiesc" viata acestui om dar ma razbun cu propriile miini si-i tai gitu'
legea e inutila. de sa-i bagi in inchisori, totuna apar altii. trebuie sa-ti faci singur dreptate, daca trebu imi patez miinile cu singe .
 
daca vreun bandit iti ucide familia sau daca vreun maniac iti violeaza sotia atunci eu nu "pretuiesc" viata acestui om dar ma razbun cu propriile miini si-i tai gitu'
legea e inutila. de sa-i bagi in inchisori, totuna apar altii. trebuie sa-ti faci singur dreptate, daca trebu imi patez miinile cu singe .

nu stiu daca eu sunt cel vizat sa raspund,oricum cred ca a lua viata cuiva e cel mai usor...mai greu pentru tine,si pentru el e sa ierti si si sa-i arati avantajul tau moral..cea mai rea pedeapsa e sa-l lasi in viata,adica inchisoare pe viata...in chilie singur..e mult mai greu de suportat decit moartea...ceva a la gorki si izverghil..
 
"...the sanctity of human life derives from some of the earliest passages in the Old Testament:"God created man in his own image" - Genesis 1:27".
Other peoples of antiquity - the Homeric Greeks, the ancient Egyptians, Persians and Babylonians - showed concern for the value of human life.
(Tom Reagan "Matters of life and death")
 
E un factor psihologic care actioneaza omul la savirsirea sau nu a unei crime. Odata ce omul stie ca in urma crimei va fi inchis, exista totdeauna speranta, dar omul spera in orice circumstante, ca fie se va purta bine in inchisoare si va fi eliberat mai repede... fie va fugi de acolo...fie va fi gratiat...fie v-a stringe niste parale bratvaua si-l scoate..

inca ceva, de inchisoare cu adevarat se tem numai acei ceau fost p-acolo, ce-i insa care presupun sa ajunga nu cred ca li se raceste singele in vine deloc. Faceti un experiment cu voi insiva, ganditiva ca ati comis o crima si nimeriti in inchisoare, ce spuneti, mori de frica???

Pe cand daca omul stie ca luind viata cuiva se v-a rasplati cu a sa se va gindi serios inainte de asa treaba.

despre bani, fiece stat isi rezolva problemele dupa cum il duce capul, cineva-si permite sa faca sou de 2mln$, cineva trimite chitanta acasa p-tru glontz...variante sunt o infinitate.

unicul minus il vad in imposibilitatea revenirii din cei "buni" a celor nevinovati.
 
Back
Top