Pentium sau Athlon

mdaa.. ai dreptate
mai ales ca chipset-urile noi de la Intel(i845pe si i845ge) au potential de accelerare :lol: adica se poate accelera din Bios(asa imi pare)
nimeni nu se astepta de la Intel la asa ceva :crazy:
 
ia lamuriti pe larg care si cu ce e mai buna si de ce recomadati asta da nu alta ca sa va spun cinstit chiar imi este interesnt
 
aceste motherboard-uri au codename Blue Mountain in care Intel planifica sa permita overclock-erilor sa schimbe frecventa proces s.a.m.d. :ciupos:
da chipset de la Intel este mai bun pentru ca e de la Intel, deoarece VIA permanent are problele cu cotroller de memorie, iar SiS - cu AGP
asa ca motherboard cu chipsetul de la Intel devine "prin tacere(po umolcianiiu)" :D
 
n-ai inteles ... la mine mama tot e DFI pe Intel 815EP ... - DFI - producatorul mamei , I815EP - chipsetul ...
la tine tot poate ca e DFI da pe KT 266A sau KT333 ... producatorul - DFI , chipsetul VIA KT 266A ...
 
In sfirhit am inteles
Am o intrebare la mine Driv. de la video GeForce 4 440 MX 64 DDR pe XP are gliukuri enorme ce poate fi?
 
zopiryon said:
In sfirhit am inteles
Am o intrebare la mine Driv. de la video GeForce 4 440 MX 64 DDR pe XP are gliukuri enorme ce poate fi?
incearca sa instalezi driverele Detonator XP - drivere de la nVidia (oficiale :crazy: ) daca nu incearca sa gasesti drivere neoficiale :ciupos: (de obicei pe IXBT.com poti gasi info despre asa ceva)
 
La mine video e cu cd cu driv. dar iti spun ca are gliukuri tu zice as-mi instalez altceva dar ale variante nu-s ?
 
zopiryon fii atent de unde-l pompezi ... ca eu l-am luat tot de pe un mirroir de a NVIDIA-ei ... shi file-ul era stricat ... arhivat carre nu se deschide.... shi-mi scria - download a fresh copy of file etc...
asha ca n-am incredere in NVIDIA (16 mb copiati) ... mai bine de pe n site mai levii shi cu o viteza mai buna!
 
Intel, pentru ca:
e capsulat si trebuie sa-ti dai silinta ca sa-l distrugi la montare (am reusit odata sa smulg unul din socket chiar, si a supravietuit - se lipise din cauza vaselinei siliconice) - daca ai un AMD si-l lovesti putin cu radiatorul de la cooler?;
iti reduce singur frecventa daca se supraincalzeste;
se incalzeste mai putin decat un AMD;
Iar dioda termica de la AMD nu e buna de nimic.

Daca vreti ceva performanta in plus pentru INTEL, luati o placa de baza pentru PC2700 (eu am un ASUS SiS645 si nu am de ce ma plange).
 
iaka nu sunt deacord ... la ce bun mhz fara productivitate ??? aduti aminte de Cyrix :lol:
apoi in acest moment majoritatea platilor mama pot masura temperatura proc AMD de la dioda termica .. shi compu daca trebuie se restarteaza sau se stinge...
da de incalzeala ... nimeni nu spune sa stai cu proc fara cooler
 
Ideea era ca este 'inteligent'.
Oricum, e INTEL! Are pedigree. :D Plus ca stii tu vreun AMD la 3GHz? Si supercalculatoarele nu au tot INTEL-uri (desi parca a aparut unul si pe AMD acum)?
 
de supercalculatoare adevarate ash zice ALPHA !!! (le-am vazut in lucru sun win NT - procesorul alpha).
da de 3 ghz ... oricum performanta e importanta ... mai apare si hammerul ... shi athlon-ul pe 64 biti ... atunci amd devine mult mai atragator ... si mai ieftin
 
Am citit aici parerile despre AMD - insa fara sa vad vreun argument ... problema e ca exista un fel de parere prosteasca despre intel, "ah, vai stiti, pentiumul e pentru lohi si lameri.. " da de ce? "pt ca il folosesc toti, si eu vreau sa ma deosebesc, si sa fiu mai original, si de asta iau AMD ca blah blah" povestile despre productivitatea amd-ului fata de pentium leau inventat oameni de genul asta, care cauta alternativa. Ah, pentium si windows e pt useri, adevaratii hackeri folosesc doar amd si linux (nu am nimica contra linuxului, din contra, il folosesc si eu). Vreau sa zic doar ca amd+linux demult nui o alternativa, si demult AMD a ramas in urma intel-ului. Mai era ceva concurenta pe vremea cand k6 si p3 inca nu aparusera, insa dupa asta atat a fost. O adevarata alternativa ar fi vre-un HP-UX pe Amiga, sa zicem, asa pt originalitate, ca oricum nare sens, si vreau sa zic ca la mine acasa sta un pentium IV 2.53 Ghz si merge perfect, asa incat amintirile despre fostul AMD defunct nu sunt foarte placute... Nu vreau sa intru in detalii, zic doar ca chiar luand in consideratie mghzii in plus, daca ar fi sa fie egal, oricum pentimul e mult mai productiv (de supraincalzirea procesorului indeobste tac)
 
Back
Top