pentium4

coolgreetings

Moderator
stiti ca a aparut pentium 4 care mult mai bun decat precedentul cu o memorie mai mare si...mai spunetimi ce mai stiti despre dansul(pentiu 4)
 
Este un procesor bun dar in unile privintse foarte scump fatsa de AMD de exemplu.
Dar face!
Eu am analizat mai multe teste shi in privintsa grafici pe calculator ( Photoshop, Premiere, 3D Max.....) Pientium IV este inaintea lui AMD ( nu chear cu mult dar in unile cazuri foarte). Asta poate se lamureshte prin faptul ca Intel a incheiat contracte cu Adobe pentru ca Adome sa fie facut special pentru Intel, dar eu totushi cred ca viitorul ii apartsien lui AMD.
Om trai shi om vedea!
 
Este un procesor bun dar in unile privintse foarte scump fatsa de AMD de exemplu.
Dar face!
Eu am analizat mai multe teste shi in privintsa grafici pe calculator ( Photoshop, Premiere, 3D Max.....) Pientium IV este inaintea lui AMD ( nu chear cu mult dar in unile cazuri foarte). Asta poate se lamureshte prin faptul ca Intel a incheiat contracte cu Adobe pentru ca Adobe sa fie facut special pentru Intel, dar eu totushi cred ca viitorul ii apartsien lui AMD.
Om trai shi om vedea!
 
da shi apstudio zaela kaseta? :grin: Iaka eu de opilda am pentium4 shi este foarte cool dar nu vad nici o diferenta dintre cele lalte fiindcaacesta este primul computer al meu :grin:
 
Din unile puncte de vedere intel a progresat mult cu acest procesor...daca sa comparam MHz atunci este ceva tare cool... Cu citsi mai mulsti MHz are procesoru cu atit este mai performant... cred ca ai invatsat asta la lectsiile de informatica...
de exemplu 66MHz -asta inseamna ca procesorul poate sa faca 66 * 1000,000 de operatsii pe secunda...
 
citsi mai mulsti MHz are procesoru cu atit este mai performant nu intotdeanua
1. nu e corect sa compari Mz-ii, mult conteaza si arhitectura ...
mai in detalii: intel ca sa poata creste frecventa a marit lungimea pipe-ului, nu intru in detalii [suna kruto, tipa shtiu multe :grin: :lol:] ideea e ca o operatie se face in mai multe tacturi. ca productivitate mai slab, dar permite marirea frecventei.
P3 la aceiashi frecventa ca p4 e mult mai performant (anume din acest motiv)

2. si mai este ceva : sunt cazuri cand marirea frecventii nu mai aduce ridicarea performantei, adica aduce dar mult mai putin. daca nu ma gresesc - celeron 900, 1 Gz, 1.2
 
Sigur ca da Coldun...eu nu am vrut sa intru in detalii ...am spus la general cam ce inseamna aceshti MHz :wink:
De exemplu productivitatea la AMD de 130Mhz era aproape egala cu Intel la 75 Mhz ...
 
Back
Top