Pentru cei care stiu literele...

Doomie - nu stiu ce fel de carte e. iar daca ma vei intreba de ce atunci ti-am spus sa n-o cumperi? Pentru ca ai intrebat? Si ma gandeam sa zic DA sau BA! Ce-am zis deja tu stii......
:smile:
 
cel mai extraordinar r0man pe care eu il recitesc aproape in fiecare an este "Toamana patriarhului" de Garcia Marquez!
 
coolgreetings - lucrarile bune sunt recitite pentru a descoperi ceva nou, pentru a regasi nishte chestii interesante, pentru a observa nishte detalii pe care nu le-ai vazut prima data, shi, la urma urmei, pentru a mai savura inca o data ceva placut.

oare tu asculti o piesa numai o singura data? :wink:
 
Doomie, poate...da
Insa eu ash citi acelashi text(carte) doar de 2 ori(de mai multe ori cred ca m-ash plictisi...)...in privinta cantecilor cred ca aici este mai deficil...cand asculti un cantec il auzi ,dar nu il citesti... :wink:
 
Delia..daca iti place Garcia Markes pai citeste tot ce-ti cade in mina de el. M-a impresiontat "O suta de ani de singuratate" si "Dragoste in timp de molima". Din pacate le-am citit pe ambele in rusa si nu stiu daca e corecta traducerea denumirilor.
 
problema cu Marquez e alta- la noi nu prea se gasesc carti de-a lui, sau daca sunt, is scrise in rusa si costa o gramada.

da editiile vechi le-am citit pe toate si acum stau si scot din Inet.

da in genere, despre Marquez pot sa vorbesc toata ziua, asa ca ma abtin.
 
...gasesti majoritatea lucrarilor lui Marquej traduse in romana...in orice biblioteca publica mai mare din Romania.
 
marquez

marquez este super autor, si este reprezentativ pentru literatura contemporana, dar ati citit Pr.Ilie Cleopa - Valoarea Sufletului? sau Scara de Sf.Ion Scararul?Ce parere aveti despre ele?
 
am constat cu stupoare si cu un fel de rusine ca fetele/femeile nu prea citesc. de ce oare? (ma refer la CARTI si nu la reviste gen ELLE sau romane de dragoste).
 
da, cu mult mai mult. o dovada buna este procentul barbatilor destepti net superior aceluias procentaj al femeilor destepte.
 
.......

citind mult nu poti sa-ti dezvolti propriile idei, e bine sa citesti, dar trebuie sa lasi timp pentru ca sa meditezi, ca sa te decizi in ce crezi etc. citin permanent risti sa ai opinii care de fapt apartin altcuiva. Schopenhouer a scris cate ceva despre idea aceasta, care este in folosul copiilor care nu vreau sa citeasca mult.
 
Totusi ca sa iti poti forma opiniii proprii si sa fii capabil sa meditezi, trebuie mai intai sa iti dezvolti o cultura generala solida, ca apoi bazandu-te pe ea sa iti poti face concluzii proprii.
 
Eu stiu ca la noi in Moldova la scoala nu prea citesc copii(atunci cand merg lectiile de limba shi literatura romana) insa aici in Wena la fiecare lectie(aproape) citim... uneori deja te plictiseshti de atat citit, cei drept tot aici in Wiena la scoala pana in clasa a 6 echivalentul clasei 10 de la chisinau nu prea faci gramatica de loc :)
 
va rog

va rog sa nu va mai luati de fete! citesc ele si sandra brown si sidney sheldon, san antonio, sunt culte sa stiti, plus ca daca n-ar fi ele cu feminitatea lor george sand si-ar fi facut operatie estetica! :D :lol:
 
Back
Top