Pentru cei care stiu literele...

chiar asa...am o multime de prietene care citesc si nu se mai satura de carti. si stiu si o multime de barbati care cu mare ce ai citit un roman de Isaak Asimov.
 
Dar eu mi-am cumparat din Romania : Don Quijote de cervantes...
o sa citesc toate cele 4 volume dintr-o suflare...
 
Eu acum am terminat "O 100 de ani de singuratate" si cartea chiar m-a impresionat; cineva pe forum mi-a recomandat s-o citesc asa ca merci mult.
 
stiu

stiu c-o sa ma injurati dar am recitit "alchimistul"! si sincer nu mi-a mai placut!nu mi s-a mai parut asa de incitanta!
 
Cervantes si Shakespeare au murit pe 23 aprilie.. bun, candva trebuia sa se intample. Mai rau pentru cititori, e ca au facut-o amandoi in 1616 - jumatatea goala.. mai devreme si ar fi fost si mai grav. Am citit 'Alchimistul' pentru ca cineva foarte drag mie, care atunci ii tot facuse reclama. Nu mi-am format o parere, cred ca de data asta am fost cam eclectit si am luat-o pe a ei (o ea, bineinteles). Probabil, insa, ca ma asteptam la putin mai mult. Putea fi si mai grav; de exemplu nu am putut termina 'Conditia umana' de Malraux - din plictis.
Despre atacul Coelho scria parca prin Dilema, dar nu mai sunt sigur.
 
Cohelo imi pare un scriitor foarte bun, sigur ca Alchemistul are ceva special in el si este potrivit oricarei varste, ceva asemanator Micului Print, (fiecare intelege ce poate), insa o carte si mai buna de coehlo imi pare "Veronika decide sa moara". Cineva a citit-o?
 
alex aka: tu cind ai zis despre "Alchimistul" te-ai referit la cartea scrisa de Paulo Coelho ?
Eu am citit cartea asta iarna si mi-a placut.
 
'Don Quihote" de Cervantes este o carte prea complexa si subtila ca sa o intelegi in cl. 7, asa ca, om slab, savureaza acest roman!
 
Cred ca am mai spus-o o data , dar nu-mi amintesc... cea mai mare carte care am citit-o vreo data a fost Ion de Liviu Rebreanu... mai da mare este cartea :D
 
...

noi suntem si eram copii supradotati asa ca am inteles ce si cum e in Don Quijote, printre altele mintea unuii copil e capabila de multe ...
romanele care mi-au placut mult sunt: "Agonie si extaz" de Irving Stone, "Morometii" si "Cel mai iubit dintre pamanteni" de M. Preda, mi-a plcut "Ion" si "Padurea spanzuratilor"(ultima carte care am citit-o) de Rebreanu. e pacat ca nu s-a primit sa citesc mai multe carti din literatura universala, dar ce-i sa-i faci daca citesc, in majoritate, numai ce scoala cere :D
 
Ion... socot eu ca este o carte destul de grea... pentru un copil mic cred ca nu este recomandabil sa citeasca , ca de alt fel el(copilul) nici nu ar intelege despre ce se povesteshte in cartea aceasta...
 
...

depinde cine este pentru tine un copil. noi am citit cartea in cl. 10. am comentat-o, descris personajul etc, am avut dezbateri in clasa despre cine e vinovatul etc,
 
Flamanzit, bine spus, scoala imi cam mananca din timp - sper sa citesc mai multe in timpul facultatii - mai am putin de asteptat.
Pana atunci insa, asa, pentru ca am si eu orgoliul meu: l-am citit.
 
prieteni

prieteni, odata cu trecerea timpului mi-am dat seama ca am citit sute de carti si n-am asimilat decat 10 %din ceea ce am citit, cred ca acum ca si in citit e regula calitatii si nu a cantitatii!da omule paulo coelho!
 
si eu nu prea demult am inteles ca 90% din ceea ce citesti va disparea undeva si dupa ani nu iti vei mai aduce aminte cine cum se cheama si ce a facut, chiar daca cartea ma impreioneaza la momentul in care o citesc... deaccea acum citesc cu mult mai selectiv si cartile care nu am impact semnificativ asupra mea pur si simplu le ignor.
 
Back
Top