Pentru cei care stiu literele...

Dar care dintre voi a citit "Peripetiile Bravului Soldat Shveik" scris de Jaroslav Hashek ?
Mie mi-a placut mult si am ris foarte tare cind o citeam!
 
urfe

urfe tata! eu sunt crestin -ortodox din tata in fiu si culmea si practicant!, dar sa stii ca toate cultele, sectele sau religiile sau cum vreti sa le spuneti voi!, au retinut fiecare dintre ele cate un adevar, iar faptul ca uneori corespund unele idei in toate cultele, asta e de bine si nu de rau!inseamna ca exista cate o urma de crestinism in mai toate cultele! asa ca ai grija cand faci acuzatii, ca sunt nefondate in ceea ce ma priveste! unul singur din forum care este insa martor al lui iehova si nu mormon este thot!
 
Om_slab, e o carte superba. Apropo, auzeam un scriitor contemporan, la radio, rasunzand la 'Dar de ce nu dictati cuiva?' cu 'Este imposibil' si 'asta nu se cheama creatie' - sau ceva de genul, nu i-am memorat aberatiile. Hasek exact asta a facut. Daca nu te-ai plictisit de Svejk, cauta-l in antologia 'Povestiri vesele'(normal, tot Hasek).
 
alex aka - poftim?!?

alex aka, fiule (nu asta-i silogismul?), si eu sunt crestin-ortodox, chiar daca in biserica am intrat doar pentru un priveghi.
Fiecare religie are un sistem teologic propriu, care demonstreaza, speculativ si subiectiv, existenta unor forte supranaturale si decreta norme de credinta si comportament. Exista teologie 'naturala', care se bazeaza pe ratiunea umana, si teologie 'revelata', care se bazeaza pe destainuiri (de la Isus la Mohamed, incluzand si sfintii). A, da - si rivalizeaza intre ele. E sau nu o pseudostiinta, nu ma intereseaza. Eu prefer sa descopar singur, asa ca sunt, pare-se, un teolog natural. Tu nu ai decat sa te umpli cu idei/minuni deja rumegate, citind toti sfintii - si nu o spun fara respect.
Si acum, nu inteleg. Care acuzatii?!!?!? Chiar tu ai spus ca exista o deformatie profesionala, tine de jurnalism, ca ai vrut sa tulburi apele, foarte bine - cat timp ai cu ce -, dar nu-mi scoate mie ochii pentru ca trebuie sa faci un exercitiu de agresivitate.
Atunci raspunde-mi tu: chiar exista asa ceva, 'The book of Mormon'?
PS: Te rog, nu-mi exploda in fata. Nu am vrut sa te jignesc sau acuz de ceva.
 
Ingula, daca te lasi pupacita pentru ca lumea e de aceeasi parere, atunci ma asez si eu in coada - ei, dar pentru a da mana. Toti spunem acelasi lucru!
(mai mult pentru tine, alex aka)
 
Imi pare ca tu ai luat-o pe alaturi, urfe, si nu este nici un fel de insult... aceasta este o categorie in forum in care se vorbeste despre carti, asa ca atunci cand tu vii si incerci sa critici si sa desconsideri totul despre ce se vorbeste aici, apoi aceasta de acu nu mai este bine.. toti avem parerea noasta, asa has sa fim putin mai toleranti si mai civilizati unul fata de altul.
si chiar ca nu am inteles ultimul tau mesaj....
 
Iata lumea s-a incurcat rau de tot!
Mai ceva ca la o opera de ceia de bulbuci de sapun! :D

alex_aka - a caracterizat cartile sf ca "prostii" si a zis ca-i mai bine de citit carti sfinte

urfe - s-a revoltat si i-a reprosat ca nu e bine de scuipat in gusturile oamenilor si sa-i lase sa citeasca fiecare ce vrea

alex_aka - a cerut scuze si a zis ca a fost doar o provocare
(stranie provocare, nu?)

urfe - a cazut de acord cu alex_aka, insa ca totusi asa nu e frumos

ingula - l-a facut cu ou si otet pe urfe ca de ce el insista ca toti sa citeasca carti de mormoni
(si ce avea urfe cu asta ?!?!?!)

alex_aka - o saruta pe ingula pentru suportul acordat
(culmea! care suport???)

urfe - incearca sa se indreptateasca cu un citat din alex_aka
(mai incurcat nu se putea!)

alex_aka - a spus ca toate religiile deriveaza din crestinism si ca thot nu e mormon
(Ce are thot cu toate astea?)

urfe - ii zice lui alex_aka sa nu-i scoata ochii si il intreaba daca exista intradevar o carte a mormonilor
(Ce are alex_aka cu cartea mormonilor, oare nu ingula o mentionase?)

urfe - hotaraste si el s-o sarute pe ingula, insa o face pentru alex_aka
(pe semne asa o atrage pe ingula de partea lui?)

ingula - s-a incurcat de tot, insa s-a inmuiat fata de urfe si cheama la toleranta
(ura! happy end!)

:lol: :lol: :lol:
Anatolie
 
Anatolie!!

Anatolie, esti un scump!! Pe tine ar trebui sa te pup, daca-i vorba de asa ceva. Totul pana cum e un 'Multumesc'!
 
Ingula, nici o grija, nu-ti iau mesajul ca pe o insulta. In mare parte si pentru ca mi se pare ca incurci putin treburile, mai ales cu 'ai luat-o pe alaturi' si 'desconsideri totul despre ce se vorbeste aici'. Fii putin mai explicita, arata-mi exact unde am calcat pe aratura, altfel nu pot sa-ti raspund.
Pana atunci, insa: cred si eu, la fel ca voi (si acum ma repet!) ca fiecare este liber sa citeasca ce vrea, fara sa aiba dreptul (aici e totusi prea mult spus, dar prindeti voi ideea) de a critica pe altii. Fiecare se intoxica cu acea parte a realitatii care ii place cel mai mult: SF, teologie etc. Asa ca nu vad unde anume sunt agresiv sau intolerant. Pare-mi-se ca de o pagina ne invartim in jurul unei singure idei.
Cine a citit 'Cronica de familie'? Petru Dumitriu - nu intreb daca v-a placut, ci daca e buna.
 
Bine, paina la urma, toti am inteles ce se intampla, merci mult Anatolie :D .... toti suntem copii educati si citim ce vrem, formandu-ne opinii inteligente si incercand sa discutam rational....bun sfarsit.
 
De-am si eu sa spun ce mi-a placut :D

"World of Tires" de Philipp J. Farmer. Posibil ca l-ati intilnit tradus - "Mnogoiarusnii mir", trilogia se numeste "Karmannaia Vselennaia".

"Deathworld" de Harry Harrison (tradus - "Neucrotimaia Planeta") si apoi au mai urmat cartile Mir Smerti cu Ant Skalandis, insa au fost mult mai slabute.

Seria "Amber" de Roger Zelazny. El mai are si alte carti foarte bune.

Anatolie
 
Da sa sperii bibliomanii ishtea de aici:

:fantoma:

Daca vreti sa cititzi ceva si sa ridetzi si sa plingetzi in acelasi timp, eu va
recomand calduros:

Spiridon Vangheli - "Coliba Albastra" (sau ceva de orinul asta)

Ma ingrijoreaza faptul ca oamenii cind ajung la facultate unde-si implu capul
cu tot felul de teoroii avansate nu mai pot citi altceva decit:
Vasile Shopenhauersson - "Decromatizarea definitiei timpului prin
micromodulatzii efective ale semioticii moderne".


Oleaca "peregnul", dar cred ca ati inteles ce am in vedere. :D
Serios cititzi ce ati citit cind aveatzi 6-7 ani si o sa vedetzi cite atzi scapat.

:demon: la provod
 
anatolie!

anatolie! esti genial! atat pot spune la ora asta!am ras cu lacrimi! :lol:
cronica de familie este o carticica bunicica mai ales pentru tine urfe!restul sa-mi fie rusine ca nu am citit!~anatolie esti super-genial !rad si acum! :lol: cu a aceeasi pofta! :lol:
 
Dar mie mi se pare ceva ciudat faptul ca romanii din Romania n-au auzit niciodata de Gugutsa !
Guguta este cunoscut in multe tari a lumii si chiar si in japonia, dar cind am intrebat niste romani daca au auzit de Spiridon Vangheli sau de Guguta aceia au ramas cu gura cascata!
 
omule slab

uite omule ca n-am auzit si nici nu am vazut-o in vreo librarie sau biblioteca! si poate ca n-am nici dispozitia necesara! :)
 
Dar 'Lolita' cui i-a placut? Sau 'Magicianul'? Eu le-as reciti oricand. Mai ales pe ultima.
Si care-i ultima de la Patapievici (am citit cate ceva de el niste eseuri, dar doar atat)? 'Omul modern' sau cam asa ceva, nu? Despre ce e exact? Doar titlul bantuie prin ce citesc eu, cay despre continut - probabil e surpriza.
 
urfe

lolita - da, patapievici - nu, pai ce se poate intelege de la un om care atunci cand vrea sa spuna o propozitie simpla apeleaza la tot felul de vocabule din dictionare cat mai ingenioase si mai nastrusnice? dar antihristul de fr. nietzsche l-ati citit?
 
Da, dar nu-i de capatai. (Nietzsche)
Cu Patapievici - haha! Dar spune chestii interesante, trebuie sa recunosti, desi, da, mie mi se pare ca e cam prea prolix.
 
Back
Top