Php si Mysql

Nicanor

New Member
...as avea nevoie de ceva consiliere, vreau sa preiau niste date in mysql dintr-un form htm apoi sa le bag intr-un algoritm de scoring si sa dau un rez in htm. am mai multe probleme cu
1)instalare php si mysql
apoi daca are cineva ceva scripturi ex de php in acest sens. multumesc anticipat!
p.s.\:o docum php/mysql in romana(pref)/fr/engl?
pentru directa, mailul este mai jos

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: Nicanor pe 2001-05-02 02:58 ]</font>
 
hai sa concretizam cateva lucruri pentru inceput.

ce sistem? ce os? ce web server (daemon)?
fii cat mai explicit la ceea ce vreai sa faci si te vom ajuta.
mie mi-o luat ceva timp (am lucrat cateva ore) macar ca deja aveam php instalat. Nu avea suport pentru mysql si nu puteam face nimic pina nu am adaogat suportul.

Explica mai clar si iti voi spune ce sa faci.
 
...deci:
1.eu as vrea cam asa ceva ... date in html-> php -> bd -> php -> html.

(initial) vreau pe wIN98; este instalat Microsoft PWS, am instalat si mysqladmin.

2.am luat de pe internet mai multe kestii php-3 si 4 dar nu am reusit sa dibuiesc cum se instaleaza desi am manualul in doua formate; myodbc face probleme , cred ca nu e complet si pana la urma ce vrea de la mine?...

3.cum sa am siguranta ca am php si mysql instalate ok/?
 
ca sa vezi daca php lucreaza pe serverul tau, creaza undeva un fisier de tip test.php (trebuie sa citesti fisierele de configurare a webserverului sa vezi daca asta este extentia care el o foloseste pentru php)
in directoriul tau de baza www, si scrie in el:
Code:
&lt;?php
phpinfo();
?>

apoi incearca sa-l accesezi.
daca nu primesti o lista de tabele 'frumoase' atunci e o problema cu instalarea php'ului. Daca o primesti, dar nu gasesti o rubrica mysql atunci modulul php nu are configurat suport pentru mysql si va trebui sa recompilezi php cu acest modul.

nu stiu cum lucreaza webserverul pe win98, poate evisoft stie mai multe, dar daca ai apache atunci este destul de similar cu versiunea de unix si atunci e mai simplu sa-ti explic.

incearca ce ti-am spus si spune-mi ce rezultate ai. pe urma trecem mai departe.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: madwolf pe 2001-05-03 14:12 ]</font>
 
ok, am reusit cu mysql serverul, este instalat , am creat o db dar nu reusesc din windowul mysql sa o populez cu tabele. Nu stiu unde sa caut codurile de eroare si de unde sa iau linia de comanda shell ce apare in documentatie , deasemenea...
cu phpul fac testul si iti spun.

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: Nicanor pe 2001-05-07 08:16 ]</font>
 
deobicei este folosit pentru conectare spre o baza de date remote. are mai mult de a face cu conectivitate cu windows'urile, dupa cate stiu. nu mi-a trebuit inca niciodata acest component, asa ca vorbesc doar din stiinte generale.
 
Am salvat fisierul de test cu ext. php, l-am dus in c:/php3 peste exeul instalat dar nimica, aparea un blitz de ecran negru in care abia am putut citi unable...L-AM DUS SI IN EDITORul de php si zicea ca e bun. In php.ini nu am vazut vreo expresie care sa defineasca extensia.
 
fisierul de care ti-am spus trebuie sa-l pui acolo unde serverul tau www isi are restul fisierilor si apoi sa-l accesezi cu browserul.
 
Am scris file sss.txt cu < ? php
phpinfo();
?> l-am schimbat in sss.php, l-am dus in dirul lui Personal Web Manager, i-am dat default doc si cand am vizualizat mi-a dat ࡱ> Root Entry F†Ÿ WordDocument CompObj%n  !"#$&ܥe#  ,l,l  G˜TGTimes New Roman Symbol ArialTimes New Roman ]]]]]]7K@Normala "A@"Default Paragraph Font@ FMicrosoft Word 6.0 Document MSWordDocWord.Document.69q .
Daca nu ii dam defaul intram intr-o structura de dir tip ftp.....

_________________
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: Nicanor pe 2001-05-09 07:15 ]</font>
 
...am scris un echo cu un messaj in el in PHPEd, l-am setat sa se duca la php.exe dezarhivat pe c:/php, si cand i-am dat run mi-a dat mesajul respectiv .. Pot sa consider php instalat?
Are cineva vreun gui de mysql?
 
...am facut rost de gui, am instalat un phped si am creat un test file php, i-am dat locatia php.exeului si mi-a dat la run o rulare corecta...problema ramane cu PWS, deasemenea daca ai niste exemple de scripturi php ar tare bine...
 
...am facut rost de gui, am instalat un phped si am creat un test file php, i-am dat locatia php.exeului si mi-a dat la run o rulare corecta ...problema ramane cu PWS , dupa instalarea php, rularea lui regedit , setarea lui php.ini am pus fisierul de test in directorul serverului de web , i-am dat cu execute calea ...dupa ce i-am dat urlul in IE mi s-a inchis php cu mesajul de eroare clasic CLOSE PROGRAM plus afisarea in iE a unei pagini de eroare care suna cam asa:
CGI Error
The specified CGI application misbehaved by not returning a complete set of HTTP headers. The headers it did return are:

..si atat!

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: Nicanor pe 2001-05-11 08:26 ]</font>
 
din pacate nu stiu cu ce as putea sa te ajut.
nu am avut ocazia sa lucrez cu www pe windows.
evisoft vad ca nu mai apare, incearca numarul sau de icq, poate il gasesti si te ajuta.
 
Back
Top