Php

shefu;163198 said:
din cite vad nu am primit nici un ajutor .
Eu cer doar un mic query pentru script pentru ca sint incapator si nu fac proiecte mari ca sa angajez programisti ... totusi daca cineva stie cum sa scriu un scriu scriptul care sa verifice daca in BD nu exista deja un username ca al celui care vrea sa se inregistreze , rog sa ma ajute ...

Ceea ce tu întrebi este una dintre cele mai simple proceduri în PHP + MySQL.
Dacă nu ştii cum să faci, atunci mă alătur celor de mai sus şi te sfătui să citeşti nişte tutorials pe php + mysql.

Google.com : PHP MySQL Tutorials
 
Re: MySQL

shefu;163090 said:
Pentru cei care sint experti in PHP si MySQL le adresez o intrebare :
Pe un site unde utilizatorii se pot inregistra si informatiile se introduc intr-o baza de date MySQL cum ar fi posibil de creat un query prin care se poate de verificat daca username-ul nou nu exista deja in baza de date , pentru a evita inscrierea a 2 utilizatori cu acelasi username ?


CREATE TABLE users (
...
`username` varchar(25), unique(`username`),
...
);

în PHP:
$sql="SELECT id FROM users WHERE `username`='NewUserName'";
if(!$sqlr=mysql_query($sql)) die(); //or handle as u like
if(!$rw=mysql_fetch_assoc($sqlr)) die(); //or handle as u like
if(isset($rw['username'])) print "Обана! А узверь эгзист!";
 
wyk;163213 said:
k, am recitit conditzia, parca o cerut numa query.. dar daca nu stie cum se face din php un mysql query, ap intii trebuie sa invetze php-u.. si in genere.. in orice carte de php/mysql asa problema sigur ii descrisa.. iar daca nu vre sa citeasca macar un php/mysql for dummies, ap nu intzeleg despre cei toata discutzia asta..

a.. sper ca m-am exprimat clar, si nu supar pe nimeni.

Hîhî... dap instrucţia în romînă dracu so citească... da în eglezî apu trebu sapeş pi multi cunopşi ca s-o gasăşti...
 
Salut la toti !
Cum as putea sa fac un script care sa caute ceva intr-o baza de date.
Eu am incercat asa : din phpmyadmin am ales Cauta , si am scris ce sa caute.
Dupa ce a gasit valoarea am clickuit "Creaza cod PHP" (asa cum procedez de obicei in cazul ca nu stiu cum sa scriu un query) si am copiat codul. Cind l-am introdus in scriptul meu si l-am atribuit unei variabile ... cind il executa nu se mai opreste. Se opreste tocmai peste 30 sec (max_execution_time). Asta din cauza ciclului WHILE. Dar de ce . Intodeauna folosesc WHILE pentru a extrage informatiile dintr-o BD insa ciclul se opreste dupa ce nu mai sint date.

I-mi poate sugera cineva o alta metoda , ca eu nu-s chiar expert.
 
mie cam lene , dar voi face un efort :-)

<?php
require_once("config.php");

// mai jos este scriptul generat de phpmyadmin

$sql = 'SELECT * FROM `resurse_filat`.`comentarii` WHERE `id` LIKE \'%denis%\' OR `articol_id` LIKE CONVERT(_utf8 \'%denis%\' USING latin1) COLLATE latin1_swedish_ci OR `autor` LIKE CONVERT(_utf8 \'%denis%\' USING latin1) COLLATE latin1_swedish_ci OR `comentariu` LIKE CONVERT(_utf8 \'%denis%\' USING latin1) COLLATE latin1_swedish_ci OR `data` LIKE CONVERT(_utf8 \'%denis%\' USING latin1) COLLATE latin1_swedish_ci LIMIT 0 , 10';
// apoi , daca era sa functioneze in loc de "denis" trebuia sa caute cuvintul
// introdus in formular

$rezultat = mysql_query($sql) or die ("Eroare :".mysql_error());
$rand = mysql_fetch_array($rezultat);
echo "<pre>";
while($denis = $rand) {
echo '
'.$denis['autor'].'
';
}
?>
 
mi-a reusit
problema era ca in interiorul functiei while trebuie pusa conditia.

iata scriptul corect

<?php
require_once("config.php");
$sql = 'SELECT * FROM `resurse_filat`.`comentarii` WHERE `id` LIKE \'%denis%\' OR `articol_id` LIKE CONVERT(_utf8 \'%denis%\' USING latin1) COLLATE latin1_swedish_ci OR `autor` LIKE CONVERT(_utf8 \'%denis%\' USING latin1) COLLATE latin1_swedish_ci OR `comentariu` LIKE CONVERT(_utf8 \'%denis%\' USING latin1) COLLATE latin1_swedish_ci OR `data` LIKE CONVERT(_utf8 \'%denis%\' USING latin1) COLLATE latin1_swedish_ci LIMIT 0 , 10';

$rezultat = mysql_query($sql) or die ("Eroare :".mysql_error());

echo "<pre>";
while($rand = mysql_fetch_array($rezultat)) {
echo '
'.$rand['autor'].'
';
}
?>
 
Caroce am codu:
Code:
if (isset($format)) {
		echo "set cookie";
		setcookie("form",$format);
	} 
	else {
		echo "read cookie";
		if (isset($form)) $format=$form; else 
		{
		$format=2;
		echo "no cookies founded";
		}
	}

O mica explicatie: daca variabila $format e data in parametru, atunci eu pun valoarea intr-un cookie, daca nu - citesc din cookie, da daca cookie-le nu exista, atunci atribui lu' $format valoarea 2.
Si amu problema: In Firefox shi IE6 totul merge cum trebuie, da iaca IE7 nu vrea sa seteze cookie'u, cu toate ca sint activate.
Are cineva vreo idee de ce?
 
Back
Top