Playback / pro si contra

Ce credeti despre fenomenul playback

  • sunt impotriva playbackului

    Votes: 15 62.5%
  • nu am nimic impotriva acestui fenomen

    Votes: 1 4.2%
  • depinde de stilul de muzica

    Votes: 7 29.2%
  • nu ma intereseaza

    Votes: 1 4.2%

  • Total voters
    24
pentru playback se plateshte, de asta shi o face lumea... bun, pop ca pop... da acelashi rock sa-l cantzi la playback - e tare aiurea... da depinde cat plateshte... pursh simplu ma apuca groaza cum "ishi prind degetele-n corzi" (vorba celor de la parazitzii) cu chitarele electrice unplugged shi se stramba pe scenaaaaa... deshi totzi fac playback... shi vitza de vie au facut, shi gandul matzei...
 
dragi forumisti... as fi foarte fericita daca ati participa mai activ la aceasta tema pebtru ca este vorba despre un articol mai amplu pe aceasta tema, care va cuprinde si parerile voastre... asa ca s fi foarte multumita daca m-ati ajuta...
 
dupa mine playback-ul e OK atunci cand:
- concertul e in aer liber si e vreme proasta (e frig, ploua, zapada and so on..) pentru a proteja coardele vocale.

Stiu din experienta ca playback-ul este obisnuit pentru filmari, si asta e OK, pentru ca atunci cand faci filmari poti sa comiti greseli, si e mai sigur atunci cand faci inregistrari.

deci cand vorbesc de playback vorbesc doar de voce nu si de instrumente...pentru ca playback-ul asta nu il accept in nici o conditie (doar la filmari)

Dar apreciez mai mult muzica live. cand merg la un concert imi doresc sa ascult muzica si voce "vie" nu ceva ce pot sa ascult si la player...
 
Am avut o experineta neplacuta din punct de vedere a consumatorului.
Am avut placerea sa merg la un concert de-a zdubilor la Chisinau. Tot mergea struna, sala incet incet s-aprindea in ritmurile folk-rokului. La un moment dat, tot sarind pe scena, unul din trupa care-l ajuta pe Roman la paritutirle cu mai multe voci efectiv si-a smuls firul microfonului din chestia din spatele scenei. El si-a dat seama de asta, cu o intirziere poate de vre-o 2 secunde, dar eu n-am simtit nici o schimbare in tonalitati sau altceva...
Ei, sa stii ca am pierdut vre-o 3-4 melodii de-a baitetilor, pur si simplu nu primeam placere de la muzica, sedeam si incercam sa-mi dau seama ce fac ei pe scena, doar sar sau si mai canta. Cum am si spus dupa a 4-a melodie neascultata am renuntat la incercari deoarece era sa pierd intreg concertul doar incercand sa stabilesc "ceva". Asa ca am savurat concertul mai departe... cu o mica incomoditate undeva.. nu stiu unde.

Daunazi am ascultat la televizor un concert de-a lui Bon Jovi, canta cu o chiuviha. A fost trasnet, chiuviha avea glasul, tembrul vocii exact ca a lui Bon Jovi si interpretau melodiile multstimatului in proportie de 50 la 50. Diferenta dintre versiunile "It's my life" disc si ceea ce am auzit, enorme chiar daca versiunea disc suna mai fain placerea a forst enorma... imi inchipui aia din sala ce exstaz au avut.. uuh
 
playback-ul e o chestie discutabila in momentul in kre coregrafia e una deosebita...factorii climatici nu cred ca au un rol prea mare aici, dar in momentul in kre vrei sa ai o coregrafie exceptzionala atunci nu se poate shi live...depinde, personal...sunt de acord cu playback-ul doar in aceste conditzii
 
"playback"-ul e cel mai urat lucru in domeniul muzicii.
lumea care canta se incadreaza in categoria oamenilor talentati, care stiu sa-si faca treaba. sau, cel putin, asa ar trebui sa fie.
oricare poate exersa vreo 2,3 zile ca in final sa inregistreze o piesa; apoi sa apara cu ea pe toate scenele, strambandu-se sub "playback".
daca intr-adevar stii sa canti, atunci de ce, naiba, sa-ti fie frica sa canti "live"?
dar daca nu stii sa faci treaba buna; du-te, omule, si-ti cauta de treaba in ceea ce stii sa faci cu adevarat, fara sa amagesti lumea si, in special, pe tine insuti!
contra, in totalitate!
 
Sweet Keo, despre care coregrafie vorbeshti? Michael Jackson se descurca de minune pe scena, shi cu coregrafia shi cu cantatul...
 
eu sunt de mult in lumea filmului..shtiu cum se face un clip, shtiu cum e sa fii pe scena shi cunosc multe tipuri de coregrafii pe care tzi-e imposibil sa cantzi live, asta dak vrei sa iti iasa shi sa nu patzeshti ca madonna la europe music awards de anul trec. atzi vaz saraca...mie imi place muult de ea..dar nu are voce, a avut un dans extraordinar dar vocea o lasa odata la 20 de sec..
 
SweetKeo;152705 said:
playback-ul e o chestie discutabila in momentul in kre coregrafia e una deosebita...ii

daaaaaa...daca ar fi vorba de coregrafie atunci sa se apuce de dans..ca doar de asta s inventat si arta asta.din care la fel se fac bani daca esti bun cu adevarat....
cintaretul de aia e apreciat ca are voce..si sincer simt emotie doar atunci cind ascult live..chiar daca scult trupe sau cintareti ce nu prea ii ascult de obice.......
intodeauna am apreciat si am promovat doar pe cei ce cinta cu adevarat..si ce mai..se vede de la o posta cine cinta ca are talent si doreste sa faca aceasta din placere..si cine si-a gasit un sponsor si care participa la toate petrecrrile mondene a poate poate da de cineva care sa 0/il intretina o vreme(pierzzindusi intr-un anumit fel demnitatea..aparind mai mul dezbracata decit imbracat etc0..si din pacate e plina piata cu astfel de marfa..
 
din moment ce showul e sustinut de un spektakol pe bune... atunci si playbackul e permis... :D shi asta se refera la Pop in special :D
 
In Romania Majoritatea Artistilor Canta Live, Fara Nici Un Playback, Rareori Poti Vedea Un Artist Cantand Sub Fonograma(ex. Stefan Banica Jn., Mihai Trastariu, Marcel Pavel..si Lista Continua). In Rusia Situatia E Inversata, Acolo Se Bazeaza Pe Coreografie , Si Nu Pe Voce, In Orice Emisiune Sau Concert Vezi Doar "imitari". In R. Moldova Nu Vezi Nimic Bun Nici Coreografie , Si Nici Voce, Nu Ma Refer La Toti,dar Majoritatea Acuma Canta Care Are Bani Si Parintii "au Un Nume", Apar Ca Ciupercile Pe 2-3 Ani Pe Scenele Moldovei, Si Apoi Isi Dau Seama Ca Fac Ceea Ce Nu Trebuie Sa Faca. Asta E Realitatea.
 
Back
Top