Plecarea la munca pe vara in USA

traveller;147781 said:
Plecarea la munca pe vara in USA!

Vreau sa stiu parerea dumneavoastra despre acest serviciu.
A auzit cineva din voi despre American SUmmer?
Vrea cineva detalii?

astept

da , as vrea sa ;tiu toate condi'iile de plecare!
scrie pe adrus2005@mail.ru
 
apoi deja a zis ca face internet marketing... pentru asta se platesc bani, ca nu o fi facand ce face de dragul neamului :)

p.s.: ca sa nu fiu inteleasa gresit... e bine ca omul are un lucru... da' chiar aici pe forum candva cineva a fost pedepsit pentru (presupusa) publicitate. si daca cineva face asta, atunci vine si al doilea, si al treilea etc....
 
solara;150467 said:
Traveller, tie ce-ti iese din toata treaba asta?

1.Asta e lucrul meu :)
2.Placere :)
3.Ma simt util societatii virtuale.

ideea este ca sunt o multimea de oameni care VOR sa mearga si nu stiu ca exista posibilitatea.. ca poti merge acolo.. tre doar sa [si urmeaza conditiile]

exista o multime de oameni care nu stiu unde sa se adreseze..
Exista o multime de oameni care apeleaza la diferite ong-uri care nu au nimic cu SUA, si care nu activeaza in baza de licenta ssi de parteneriat cu guvernul USA.

o dau in bara.
d'aia zicc.

e mai putin vorba de promovare.
e vorba de informare ..


Arina;150469 said:
apoi deja a zis ca face internet marketing... pentru asta se platesc bani, ca nu o fi facand ce face de dragul neamului :)

p.s.: ca sa nu fiu inteleasa gresit... e bine ca omul are un lucru... da' chiar aici pe forum candva cineva a fost pedepsit pentru (presupusa) publicitate. si daca cineva face asta, atunci vine si al doilea, si al treilea etc....

repet:)
e mai putin vorba de promovare.
e vorba de informare ..

;)
 
dictionar;147947 said:
Eu am o prietena, nustiu daca a mai venit, dar s-a dus si ea pe vara, nu mi se pare atragator programul, nu am intreabt-o de bani, caci am vb putin cu ea, dar mi-a spus ca a crezut ca va calatori, dar nu a reusit sa vada decit capitala timp de o zi, caci hotelul unde lucreaza, in calitate de menajera, e situat undeva la o margine de oras.

o alta cunoscuta care a plecat vara asta, din cite am inteles, nu li s-au dat locurile de munca care li s-au promis, mai mult nustiu, ca nu am vb cu ea. Dar atit stiu ca a scris in email: ''Nici nu va ginditi sa va duceti, cum am facut eu, in America ceea puturoasa!!!''
Pare atragator ''lucru in SUA= bani'', dar calatoria dus intors: SUA-MD trebuie sa ti-o platesti singur, iar lucrul pe care ti-l ofera nu e atit de banos, trebuie sa-ti mai cauti singur vreun job.

vara asta am avut trei prieteni care au plecat din romania cu un program asemanator( Work& Travel in the USA) si au fost multumiti, au venit acasa cu banii pe care i-au dat pe program(in jur de 1600 euro) plus bani de plecat vara viitoaresi asta avand un singur job.cei cu 2 joburi au adus acasa si 8.000 de dolari. ideea e ca au avut parte de o experienta de neuitat(in sensul bun) si cu siguranta pleaca si vara viitoare. totul depinde de firma cu care alegi sa pleci.
 
vik-ing;149806 said:
Trebuia deodata sa lamuresti ce si cum...:)
Da alte programe de felul acesta nu-s?...De exemplu Work&Travel...sau altele la care as putea sa ma adresez?

work&Travel are aceleasi conditii, in sensul ca recruteaza doar studenti,existand totusi diferenta ca se accepta si studenti in anul 4 (adica terminal) sau studenti la masterat.
 
veronique;150759 said:
work&Travel are aceleasi conditii, in sensul ca recruteaza doar studenti,existand totusi diferenta ca se accepta si studenti in anul 4 (adica terminal) sau studenti la masterat.

Gresit Veronique!!
1. diferenta intre ce?
2. work and travel DA! recruteaza studenti care doresc sa mearga sa faca un ban in state, sa poata scrie in CV ca au fost acolo, sa aiba o viza deschisa sa etc etc etc..

dar nu sunt acceptati studenti in anul terminal.
Pot sa explic si dece.
O firma care se ocupa cu oferirea acestui serviciu poate incepe pregatirea documentelor, insa ambasada nu le va permite acelor stundeti.

Acest lucru se intimpla din cauza ca fiind in ultimul an.. stundetul nu mai are argumente suficient de convingatoare ca are motive de a se intoarce.

Deci, pentru cei de la US Embassy creste riscul.


Aici e vorba despre programul AMERICAN SUMMER, propus de STM ACORD.

PEntru masteranzi exista alt program..
H2B cu care pot merge..
diferenta este in cost si in documetenle care tre' prezentate.
 
ei travelerr da cu shi companie te dushi tu???
ian daq sheva scrie la panishin@mail.ru un mai .., mai multa inform
ca eu tot vreu sa ple dar iaq ma ghindesc cu shi companie ..
care e mai mai .., ofera joburi mai bune shi sa nu shie ashe ca sa ajiung acolo shi sa nu am de lucru .., adiq nu ma pierd eu .., dar oricum sa nu platesc degeaba !!!!
shi cam chit au facut acei care au mai plecat .., am in vedere de bani !!!
adiq care mai cunosc engleza .., , dar ashei care nu o pre cunosc ..
vreu sa shtiu concret ce companie shi cu ce profit sau intors studentii care sau dus cu aceasta companie !!!!!!
 
Eu promovez STM-ul pentru ca intradevar am incredere in compania asta.

STM Acord.

Cu STM stii unde te duci si la ce.
Am vazut studenti care s-au intors aici la companie..
foarte fericiti.

Am vazut poze cu ei..
sunt foarte faine.

Diferenta este ca la alte companii situatia este urmatoarea:

Vad studentii su viza in mana..
si gata! aici se termina toata colaborarea..

nimanui nu-i pasa de nimik.

Aici la STM Acors am observat si o prietenie intre cei care lucreaza la compania asta si cei care participa la program.

Cei care deja se intorc vin si ne arata poze:)

daca vreti pot sa atasez si aici niste poze de pe acolo..
dar nu stiu daca este posibil pe forumul asta sa o fac..

John86, scrie-mi pe privat
un nr de telefon..


te invit la oficiu [sa-ti arat unde ne aflam]
si ..
succese inainte.

p.s. mentionez.
STM - companie licentiata [unica din MD la moment]
STM - nu ofera costuri ascunse..
STM - are in proprietate 2 OFICII.

alte info le discutam aici pe loc ;)

sau poti sa intrebi direct.
 
for traveller :p
aha .., am inteless :)
dar iaq asha o intreabare .., eu sunt student la USM anul 1 dupa bac !!!
asta va influenta ceva la decizia ambasadei ???
iaq num de icq 235970370 intra shi vb ..
multumesc p/u raspuns :)
 
conditie: sa ai media mai mare decit 8 pentru sesiunea din iarna.

si nu vor fi probleme.

[asta in afara de celelalte conditii obligatorii]
 
E-un mister pentru mine cred ca:...de ce nu-s acceptati la cules capshuni sau la spalat unitazuri moldovenii cu media mai mika de 8 la sesiunea din iarna? :contemplez:
 
pentru ca chestia asta se prezinta ca o dezvoltare personala, experienta unica etc., de care poate avea parte doar unul mai desteptatel :) - bred.

pot sa zic ca o multime, dar aproape toti, pe care eu ii cunosc si au fost in sua la lucru nu au ramas la lucrul oferit aici... nici nu s-au aratat la lucru sau peste cateva zile au plecat... desi aici li se spune ca trebuie sa respecte contractul etc. angajatorii astia (cu contractul) se poarta urat, evident, salariul e mic...
 
Kiara;151315 said:
E-un mister pentru mine cred ca:...de ce nu-s acceptati la cules capshuni sau la spalat unitazuri moldovenii cu media mai mika de 8 la sesiunea din iarna? :contemplez:

stai stai sai..
tot ce era spus despre nota medie de 8 era vorba despre
studentii de anul 1 dupa bac care vor sa plece in USA [anume]



Arina;151319 said:
pentru ca chestia asta se prezinta ca o dezvoltare personala, experienta unica etc., de care poate avea parte doar unul mai desteptatel :) - bred.

pot sa zic ca o multime, dar aproape toti, pe care eu ii cunosc si au fost in sua la lucru nu au ramas la lucrul oferit aici... nici nu s-au aratat la lucru sau peste cateva zile au plecat... desi aici li se spune ca trebuie sa respecte contractul etc. angajatorii astia (cu contractul) se poarta urat, evident, salariul e mic...

Arina,
nu e vorba de desteptaciune..
e vorba de increderea pe care o inspiri la ambasada..

logic..cei care invata cit de cit..
e mai mare increderea in ei ca se vor intoarce inapoi..
iar pentru Domnul Consul - asta yi e important..

cit priveste contractele..
de aia ii si avem pe cei de la Alliance Abroad..care sunt partenerii nostri exclusivi..

ei se ocupa de toate [din ce e legat de state]
ei sunt sponsorii nostri.

sunt calitativi..
adica asta implica joburi bune..
salarii de la $8 in sus..
cazare.. etc.

sunt detalii..
pe care nu le inteleg toti..

Draga Arina.
In state situatia nu e chiar atit de libertina..
sigur daca te duci cu o companie care isi face griji doar sa-ti faca rost de un contract aiurea.. deja ocupat.. cu un sponsor care nu are habar de joburi..
Daca[?!] te vede cu viza in mina..
aici tot.. se termina toata consultanta..

So, daca apelezi la o astfel de firma NEserioasa.. bine..
faci ce vrei .. atunci totul depinde doar de tine..

in cazul nostru noi tinem sa va oferim joburi cit mai bune.
pentru a nu exista dorinta de plecare..

98% din toti cei pe care ii stiu eu si care au mers cu STM Acord nu si-au schimbat locul de munca.. tot ce au facut e si-au ales al doi-lea job.. sau si-au prelungit ora de munca..

stundeti care nu au fost multumiti de job aproape ca nu exista..
daca au fost.. atunci cei de la Allience Aboran [sponsorii din state] au rezolvat in 2 timpi si 3 miscari toate probemele.. oferind alt job .. cu acelasi salariu si la acelsi nivel de greutate..

it's up to you ! ;)
 
Back
Top